Kryzys śmieciowy będzie rozwiązany - Nasz Swiat
20
N, wrzesień

Włochy

Od kilkunastu dni w okolicach Neapolu dochodzi do starć ludności z policjantami, których powodem jest lokalizacja następnego wysypiska śmieci.
Stolicą konfliktu stało się miasteczko Terzigno. To właśnie tutaj ma powstać największe składowisko śmieci w Europie.

Każdego dnia mieszkańcy tej okolicy blokują drogę, którą jeżdżą śmieciarki. Policjanci, patrolujący ten teren, zostają nagminnie obrzucani butelkami i ładunkami wybuchowymi domowej roboty. Policja odpowiada gazem łzawiącym, by doprowadzić do rozproszenia nacierającego tłumu.
Protest przybiera także spektakularne formy. Kobiety klęczą na drodze trzymając w rękach różańce, pojawiły się również transparenty z napisem: "Matko Boża, zatrzymaj śmieci, jak zatrzymałaś lawę wulkanu".

Ogromne trudności z wywozem odpadków, a także częste ataki na śmieciarki i ich podpalanie, coraz bardziej utrudniają sytuację w samym Neapolu i na przedmieściach. Na ulicach leży tam około 1000 ton niewywiezionych śmieci.

Zaniepokojenie sytuacją w Kampanii wyraziła dzisiaj rano Komisja Europejska, apelując do władz w Rzymie o jak najszybsze podjęcie stosownych działań.

W związku z tym, w godzinach popołudniowych odbyło się nadzwyczajne posiedzenie sztabu kryzysowego w sprawie rozruchów w Kampanii, podczas których Silvio Berlusconi zapowiedział, że w przeciągu 10 dni dojdzie do rozwiązania kolejnego kryzysu śmieciowego.
Podczas posiedzenia postanowiono, że Obrona Cywilna przejmie kontrolę nad wysypiskiem w Terzigno, gdzie koncentrują się protesty ludności.

Ponadto rząd zapowiedział wyasygnowanie funduszy na rekompensaty dla miejscowości, w których znajdują się lub zostaną utworzone wysypiska. Terzigno otrzyma 14 milionów euro na naprawę środowiska. (mam)