Odznaczenie dla producenta fałszywej mozzarelli - Nasz Swiat
25
Pt, wrzesień

Włochy

Producent podróbki mozzarelli z Australii otrzyma przyznawany przez prezydenta Włoch tytuł Kawalera Pracy - odnotowały ze zdumieniem media. W czasie, gdy prowadzona jest kampania na rzecz obrony autentycznej włoskiej żywności, taki krok to „samobójczy gol” dla Italii.
Bohaterem całego zamieszania jest mieszkający na Antypodach Sebastiano Pitruzzello, właściciel firmy, produkującej tam żywność, określanej na etykietkach jako „Italian style”.

Właśnie takie produkty, określane jako nic nie warte podróbki rodzimej włoskiej żywności, są celem ataków jej obrońców, przede wszystkim włoskich rolników. Na miliardy dolarów szacuje się zyski z produkcji rzekomej szynki parmeńskiej, mozzarelli czy parmezanu w różnych zakątkach świata.

Podczas, gdy rząd oraz związek rolników Coldiretti piętnują tę praktykę wskazując, jak olbrzymie straty ponosi w jej rezultacie rolnictwo i przemysł spożywczy we Włoszech, na liście kandydatów do prestiżowego odznaczenia znalazł się producent podróbki o nazwie „mozzabella”. Wyjaśnienia skandalu zażądał deputowany koalicji Tomaso Zanoletti.