Śmieciowa żałoba we Włoszech - Nasz Swiat
10
Pn, sierpień

Włochy

W małych miasteczkach w pobliżu Wezuwiusza w regionie Kampania ogłoszono dziś (30 września) żałobę – podał portal gazetaprawna.pl. Jest to oczywiście żałoba symboliczna, na znak protestu władz i ludności przeciwko planom lokalizacji na ich terenie nowego wysypiska śmieci.

Akcja protestacyjna w Boscoreale, Boscotrecase, Trecase i Terzigno to kolejny etap kryzysu śmieciowego w okolicach Neapolu, jaki wybuchł z nową siłą dwa lata po poprzednim.

Czytaj także: Zobaczyć Neapol i umrzeć… ze smrodu

Neapol i okolice, tak jak przed dwoma laty, zasypane są tonami odpadków, których wywóz jest utrudniony z powodu przepełnienia dotychczasowych składowisk oraz gwałtownych buntów miejscowej ludności przeciwko planom utworzenia nowego w Terzigno, w rejonie parku pod wulkanem.
Mieszkańcy terenów dali wyraz swemu oburzeniu wywieszając na murach miasteczek klepsydry, ogłaszające ich śmierć. Na znak protestu zamknięto sklepy i szkoły oraz urzędy. Protest poprzedziło modlitewne czuwanie w Boscoreale pod przewodnictwem miejscowego biskupa Beniamino Depalma. „Nie dla śmierci, nie dla udręk, jakie już mają tu miejsce i które chcą kontynuować” - mówił hierarcha.

Akcja trwa, mimo że dzień wcześniej burmistrz Terzigno otrzymał od premiera Włoch Silvio Berlusconiego zapewnienie, że wysypisko nie zostanie tam otwarte. Szef rządu wyraził jednocześnie gotowość przyjazdu do Kampanii, by pomóc w rozwiązaniu pogarszającej się z każdym dniem sytuacji. (jr)