Włosi mieszkają w domach-widmach - Nasz Swiat
25
Pt, wrzesień

Włochy

W Italii dokonano zdumiewającego odkrycia - ponad dwa miliony budynków jest postawionych nielegalnie i nie zarejestrowanych w hipotece. Według szacunków resortu finansów, legalizacja tej sytuacji może przynieść skarbowi państwa od 3 do 5 miliardów euro rocznie.

Wykrycie sprawy było bardzo proste: wystarczyły zdjęcia z lotu ptaka wszystkich włoskich gmin, które porównano z planami, znajdującymi się w każdej lokalnej hipotece. Na tej podstawie ustalono między innymi, że w samym Rzymie jest ponad sześć tysięcy tych budynków-widm, w Neapolu blisko siedem tysięcy, a w Turynie tylko 56. Mniej łatwą sprawą jest zmuszenie ich właścicieli do ich zalegalizowania, a co za tym idzie, uiszczenia wszystkich wymaganych opłat.

Do końca czerwca - na razie perswazją - nakłoniono do legalizacji tej sytuacji blisko połowę ich właścicieli. Pozostali mają czas do końca roku. Od 1 stycznia do ich ścigania przyłączy się urząd skarbowy i sankcje będą znacznie wyższe. Nie wyklucza się, że władze zechcą rozliczyć właścicieli domów-widm także z faktu, że wiele z nich stanęło tam, gdzie nie powinny, np. na terenie parku narodowego czy na plaży. (jr)