Włosi piją coraz więcej - Nasz Swiat
19
So, wrzesień

Włochy

Według najnowszego raportu pt. "Picie i nadużywanie alkoholu we Włoszech”, przygotowanego przez włoski Instytut Statystyczny ISTAT wynika, że prawie 9 mln mieszkańców Półwyspu Apenińskiego nadużywa alkoholu. Największe obawy naukowców budzi jednak rosnący alkoholizm wśród nastolatków.

8.624.000, czyli czyli 16 procent Włochów ma problemy z nadużywaniem napoi wyskokowych. Odsetek osób, u których nadużywanie alkoholu ocenia się jako niebezpieczne, uwzględnia także Włochów w wieku od 11 do 15 lat. Według raportu pije 392 tysiące, czyli 13 procent nastolatków w tej kategorii wiekowej.

Emanuele Scafato z departamentu do walki z alkoholizmem w Krajowym Instytucie Zdrowia podkreślił, że ponad 14 procent hospitalizacji z powodu nadużycia alkoholu dotyczy młodych ludzi poniżej 14 lat. "To jest dzwonek alarmowy" - oświadczył Scafato.

"Teraz młodzież spotyka się w barze koło domu czy szkoły i zaczyna o godzinie 5 po południu od aperitifu, a potem pije piwo i mocne trunki. I robi to coraz więcej młodych ludzi" - dodał urzędnik.

Z raportu wynika także, że jedna czwarta Włochów pije alkohol codziennie; w tej grupie są też wszyscy ci, którzy obfity obiad lub kolację uzupełniają o kieliszek wina.

A ile piją Polacy?
Polska jest jednym z krajów europejskich o największej liczbie pijących osób. Polacy przedkładają napoje wysokoprocentowe nad wszystkie inne postacie alkoholu. Jesteśmy krajem o jednym z najwyższym w świecie spożyciu napojów spirytusowych, które na dodatek stale rośnie. Statystyki wskazują, że niemal 16% polskiego społeczeństwa to osoby nadużywające alkoholu.(mam)