Za remont Koloseum zapłaci prywatna firma - Nasz Swiat
20
N, wrzesień

Włochy

Sponsor remontu Koloseum otrzymał zgodę od włoskiego rządu na umieszczenie swoich reklam na budowli. Praktyka stosowana od dawna w wielu miejscach na świecie budzi w Rzymie niemałe kontrowersje.

Remont Koloseum ma zakończyć się 2013 r. Po nim turyści będą mieli mogli np. zejść do podziemi w których trzymane były zwierzęta i gladiatorzy.
Pierwszy raz na rzymskim Koloseum pojawią się reklamy. Zmagające się ze skutkami kryzysu władze w Rzymie zdecydowały, że koszty remontu Koloseum w wysokości 25 mln euro pokryje prywatna firma. W zamian rząd przekaże zwycięzcy konkursu na sponsora prawa do umieszczenia reklamy u podstaw Koloseum, nie wyższej niż 2,5 m. Logo sponsora znajdzie się również na biletach wstępu do starożytnej budowli, a firma będzie miała wyłączne prawa do wykorzystywania remontu budynku w telewizji. Pomysł chwali burmistrz Rzymu Gianno Alemanno – Jest to wyraźny precedens. Mamy nadzieję, że ta metoda będzie mogła być wykorzystana do innych dużych projektów odnowy – mówi w rozmowie z agencją Bloomberg.
Olbrzymie bilboardy już wcześniej pojawiały się w innych znanych miejscach w stolicy Włoch, m.in. na kolumnach wokół Placu Św. Piotra w Watykanie. Wprawdzie bryła samego Koloseum nie zostanie zasłonięta reklamami, ale niektórzy boją się, że zezwolenie na nawet małe reklamy może stać się niebezpiecznym precedensem.
- Nie chcę by historyczne centrum Rzymu stało się wielkim bilboardem – mówi w rozmowie z BBC mieszkaniec Rzymu.
Pokrywanie rusztowań remontowanych obiektów reklamami rusztowaniach jest powszechnie stosowane w wielu krajach. (rj)