Wiadomości - Nasz Swiat
28
Wt, czerwiec

Dwóch kandydatów w wyborach do Sejmu 2011, Agnieszka Janusz i Grzegorz Jerzy Kaczyński zdobyło więcej głosów w Polsce niż za granicą.

W Warszawie Agnieszka Janusz zdobyła poparcie u 126 wyborców. Najwięcej głosów oddano na jej kandydaturę na Mokotowie (22), Pradze Południe (15) oraz Ursynowie (14).

39,54% pakietów wyborczych wysłanych do Polaków we Włoszech, zgłoszonych do glosowania korespondencyjnego nie zostało odesłanych.

We Włoszech mogli głosować korespondencyjnie Polacy  z rzymskiego obwodu glosowania nr 260, z  siedzibą  Ambasadzie RP w Rzymie oraz mediolańskiego, nr 262 z siedzibą w Konsulacie Generalnym RP w Mediolanie. W obwodzie nr 261, utworzonym w Neapolu w siedzibie Stowarzyszenia  Confedilizia można było głosować tylko osobiście.

Głosowanie korespondencyjne miało być ułatwieniem dla Polaków mieszkających za granicą, którzy niejednokrotnie do najbliższej komisji wyborczej mają kilkaset kilometrów. Tymczasem, okazuje się, że nieprzemyślana ustawowo procedura wysyłki pakietów wyborczych spowoduje, że wyborcy nie będą mieli szansy odesłać karty do głosowania na czas, a tym samy wziąć udziału w wyborach.

Jednym z czytelników denerwujących się, z powodu fatalnej organizacji głosowania korespondencyjnego jest Andrzej z Pordenone.

- Przedwczoraj,  (4 października – przyp. red) byłem poważnie zaniepokojony, jako, że nie otrzymałem pakietu wyborczego, mimo, że zarejestrowałem się na czas. Zadzwoniłem do mojego okręgu konsularnego, tj.  Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie, odpowiedzialnego za nadanie przesyłki, aby dowiedzieć ci się stało. Pracownica placówki poinformowała mnie, że moje karty do głosowania zostały wysłane 29 września pocztą poleconą, (wł.  lettera raccomandata). Podała mi numer przesyłki, dzięki czemu udało mi się ustalić, iż list właśnie dotarł do mojego Urzędu Pocztowego i będę mógł go odebrać w okienku po godzinie 18.00. Następnego dnia odesłałem pakiet wyborczy ekspresowym listem poleconym, więc chyba mogę być spokojny, że dotrze do Konsulatu na czas.

Komunikat Konsula Generalnego RP w Mediolanie

Konsulat Generalny RP w Mediolanie informuje, iż w dniu 27 września 2011 r. Konsul Generalny Pan Krzysztof Strzałka, działając na podstawie art. 183 par. 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (Dz. U. Nr 21 poz. 112, nr 26 poz. 134 i Nr 94, poz. 550) oraz Uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 16 maja 2011 r. w sprawie trybu i terminu powoływania obwodowych komisji wyborczych w obwodach głosowania utworzonych za granicą (Monitor Polski nr 44, poz. 476), powołał Obwodową Komisję Wyborczą nr 262 z siedzibą w Konsulacie Generalnym RP w Mediolanie (Corso Vercelli 56, 20145 Mediolan, Włochy) w następującym składzie: Anna Maciąg, Halina Kleszcz, Katarzyna Samulska, Barbara Górska, Diana Fryzowicz.

Krzysztof Strzałka
Konsul Generalny


Źródło: Konsulat Generalny RP w Mediolanie

Otwórz plik w PDF

 

 

W tegorocznych wyborach do Sejmu RP kandydowały się dwie osoby z Włoch: Agnieszka Janusz i Grzegorz J. Kaczyński.  Oboje startowali z listy PSL.

Łącznie we Włoszech  w trzech obwodach, które utworzono w Rzymie, Neapolu i Mediolanie wzięło udział ponad 3 tys. osób.  Na kandydatów na posłów z Włoch oddano razem 24 głosy, z czego 16 na Agnieszkę Janusz i 6 na Grzegorza J. Kaczyńskiego.

Czytaj: Zobacz kim są Agnieszka Janusz i Grzegorz J. Kaczyński

Czytaj także: Są wyniki  polskich wyborów parlamentarnych we Włoszech

D.W.

 

 

W związku z prośbami wielu wyborców z okręgu mediolańskiego, Konsulat Generalny RP w Mediolanie uprzejmie informuje, iż w sobotę 8 października 2011 roku, został wprowadzony dyżur pracowników Konsulatu, którzy będą przyjmowali przesyłki kurierskie zawierające zwrotne pakiety wyborcze (pochodzące od wyborców głosujących korespondencyjnie).

Konsulat Generalny RP w Mediolanie

 

 

 

 

Każdy wyborca otrzyma dwie karty do głosowania - w formie książeczki - formatu A 4 z listami kandydatów do Sejmu i Senatu. Jak przypomina szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki w rozmowie z Polskim Radiem, głosowanie polega na postawieniu znaku „x” (iks) w kratce przy nazwisku kandydata.

Karta do głosowania składa się ze stron. Każda jest poświęcona jednej liście kandydatów. Oznaczone są: numerem, nazwą komitetu wyborczego, natomiast nazwiska kandydatów umieszczone są w kolejności ustalonej przez komitet. Przy każdym nazwisku z lewej strony jest kratka gdzie wyborca zaznacza znakiem „x” (iks) kandydata, na którego chce oddać swój głos.

- Każdy ma tylko jeden głos więc może wybrać tylko jednego kandydata - przypomina Kazimierz Czaplicki. Jeżeli wyborca postawiłby znak „x” (iks) na jednej liście, a potem na innej - głos będzie nieważny.

Podobne zasady głosowania obowiązują w wyborach do Senatu. Nazwiska kandydatów ułożone są alfabetycznie, jednak i tu głosowanie polega na postawieniu znaku „x” (iks) w kratce przy nazwisku naszego kandydata.

Karta do głosowania w wyborach do Sejmu jest biała, a w wyborach do Senatu - żółta. Lokale wyborcze będą otwarte 9 października od 7.00 do 21.00.

źródło: polskieradio.pl