Dwóch kandydatów z Włoch do Sejmu RP - Nasz Swiat
08
Śr, grudzień

Wybory parlamentarne 2011

W najbliższych wyborach parlamentarnych, które odbędą się 9 października, Polacy we Włoszech będą mogli oddać głosy na kandydatów Okręgu 19 do Sejmu oraz Okręgu 44 do Senatu. W tegorocznych wyborach do Sejmu RP, po raz pierwszy, Polacy we Włoszech będą mogli głosować na dwóch kandydatów mieszkających we Włoszech.

Pierwszym kandydatem jest 37-letnia Agnieszka Janusz (lista PSL), która od 13 lat mieszka w Italii. Z wykształcenia prawniczka, od lat zawodowo i społecznie pomaga polskim emigrantom we Włoszech rozwiązywać ich problemy prawne i biurokratyczne. Niezwykle ważne dla niej jest wzmocnienie specjalistycznej opieki nad polskimi obywatelami, a przy tym niezbędne okazuje się wsparcie specjalistów, którzy przybliżyliby polskim emigrantom ich prawa – matkom pomogliby zapewnić opiekę nad dziećmi, a pracownikom – walczyć o legalne zatrudnienie z pełnym pakietem socjalnym.

Chciałaby także rozwijać międzynarodowe kontakty handlowe. Celem kandydatki jest uproszczenie procedur biurokratycznych, zniechęcających często polskich przedsiębiorców do inwestowania za granicą oraz wzmocnienie polskiej polityki eksportowej. Dobre relacje ojczystego kraju ze światową Polonią są podstawą powodzenia tego typu przedsięwzięć. Uważa, że czas realnie zainteresować się naszymi problemami i możliwościami.

Czytaj także: Agnieszka Janusz: „Chcę zadbać o interesy polskich pracowników we Włoszech”

Drugim kandydatem jest socjolog 68-letni Grzegorz Jerzy Kaczyński (lista PSL),  który od wielu lat mieszka i pracuje w Katanii. Jest założycielem i prezesem Towarzystwa Kulturalnego „Dagome” w Katanii i wiceprezesem Związku Polaków we Włoszech.(red.)