PiS dla Polonii - Nasz Swiat
21
So, maj

Wybory parlamentarne 2011

PiS stworzyło program polonijny, którego założenia to przede wszystkim zmiana konstytucji, która zapewni reprezentantom Polonii pięć mandatów w Senacie, możliwość przywrócenia obywatelstwa, ustawa o opiece nad Polonią i skończenie prac nad projektem ustawy repatriacyjnej.

Program polonijny PiS - jak powiedział 29 września PAP koordynator kampanii polonijnej i kandydat tej partii w Warszawie Michał Dworczyk - zakłada m.in. zmianę w konstytucji i zapisanie w niej, że pięciu senatorów będzie wybieranych przez Polaków mieszkających poza granicami kraju.

PiS obiecuje też przyjęcie ustawy o opiece nad Polonią, porządkującej zasady działania administracji publicznej wobec tej grupy. Program zakłada również skończenie prac nad projektem ustawy repatriacyjnej. Ustawa ma przyspieszyć repatriację Polaków ze Wschodu. PiS chce także wprowadzić ustawę o obywatelstwie, przewidującą możliwość przywrócenia obywatelstwa tym osobom, które zostały go bezprawnie pozbawione.

PiS zapowiada w programie również m.in., że będzie się domagać oficjalnego uznania Polaków w Niemczech za mniejszość narodową oraz otoczenie opieką edukacyjną dzieci Polaków pracujących i mieszkających w Europie Zachodniej.
"Nowe rozwiązania chcemy wprowadzić od razu, najszybciej jak będzie to możliwe. Część ustaw jest już przygotowana" - podkreślił Dworczyk.