Wiadomości - Nasz Swiat
22
Wt, czerwiec

Policja alarmuje: uwaga na wirusy w telefonie komórkowym, które mogą wyczyścić Twoje konto bankowe.

Najnowszy sposób oszustów na wyłudzanie pieniędzy klientów banków, którzy korzystają ze swoich kont poprzez internet polega na wysłaniu na ich telefon komórkowy specjalnego wirusa, który zapamiętuje kody dostępów do kodów autoryzujących operacje bankowe.

Najpierw oszuści wysyłają do klienta banku złośliwe oprogramowanie. Następnie, gdy osoba ta próbuje wejść na stronę internetową swojego banku, oprogramowanie uaktywnia się i przekierowuję ją na fałszywą stronę, bliźniaczo podobną.

Następnie na fałszywej stronie banku pojawia się informacja zachęcająca do "zabezpieczenia telefonu komórkowego" poprzez specjalne oprogramowanie. Po kliknięciu na wskazany link przestępcy dostają dostęp do kodów autoryzujących nasze operacje bankowe (np. przelewy), które przesyła nam bank. Mając komplet danych ofiary złodzieje mogą w ten sposób w krótkim czasie wyczyścić jej konto bankowe.

Jak ustrzec się przed wirusami i internetowymi oszustwami?
- Przede wszystkim nie odwiedzajmy tzw. podejrzanych stron internetowych, np. z pornografią czy nielegalnym opragramowaniem, bo prawdopodobnie właśnie przez nie dochodzi do zainfekowania naszego komputera. Używajmy tylko autoryzowanego, oryginalnego i aktualizowanego na bieżąco oprogramowania oraz sprawdzajmy czy połączenie z bankiem odbywa się przy wykorzystaniu tzw. protokołu bezpieczeństwa SSL, co oznacza, że początek adresu powinien rozpoczynać się od ciągu znaków https:// - zaleca policja.
Pamiętajmy też, że żaden bank nie poprosi nas o aktualizację oprogramowania telefonu i nie wyśle do nas SMS-a zawierającego link do jego ściągnięcia. (wda)

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Andrzeja Wajdę Orderem Orła Białego, a Agnieszkę Holland i Feliksa Falka - Orderami Odrodzenia Polski.

- W sposób szczególny dziękuję panu Andrzejowi Wajdzie, bo całą swoją twórczością służył rzeczom wielkim - powiedział prezydent . Prezydent zwrócił szczególną uwagę na film "Katyń", mówiąc:  "jest czymś, o czym Polska marzyła".

Z wnioskiem o odznaczenie Wajdy Orderem Orła Białego - najwyższym polskim odznaczeniem cywilnym - wystąpił minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski w uznaniu uznaniu znamienitych zasług dla kultury narodowej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej i za promowanie polskiej sztuki filmowej w świecie.

Za wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej sztuki filmowej Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski otrzymała reżyser Agnieszka Holland, a Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski operator Witold Sobociński.


Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowano reżyserów Jacka Bromskiego, Feliksa Falka, Krystynę Krupską-Wysocką, Wojciecha Marczewskiego; dyrektora Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie Włodzimierza Niderhausa, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszkę Odorowicz i producent Barbarę Pec-Ślesicką.

na podst. Onet.pl

"Jednoczymy się w imieniu całej Polski z narodem Japonii w bólu i nadziei na pokonanie skutków katastrofy" – miał napisać Bronisław Komorowski w księdze kondolencyjnej w Ambasadzie Japonii w Warszawie. Przezydent jednak popełnił 2 błędy ortograficzne we wpisie, pisząc "bulu" i "nadzieji" - twierdzą internauci i dziennikarze.

Kancelaria Prezydenta przyznała w rozmowie z reporterem RMF FM, że Bronisław Komorowski rzeczywiście popełnił błędy ortograficzne we wpisie do księgi. Późnej sam prezydent przyznał się do pomyłki, mówiąc: „Przepraszam, za każdy błąd trzeba przeprosić”.
foto: © Monika Zakrzewska

Kilka dni temu prezydent Bronisław Komorowski zrobi 2 poważne błędy ortograficzne we wpisie do księgio kondolencyjnej w Ambasadzie Japonii w Warszawie. Podobne problemy z ortografią miewa też premier Donald Tusk. Szef rządu wpisując się do księgi pamiątkowej podczas wizyty w Bytomiu, napisał słowo "Gdańszczanin" dużą literą - informuje "Super Express".

"Bytom - miasto, w którym zakochać się może nawet Gdańszczanin mieszkający w Warszawie" - taki wpis zostawił po sobie premier Donald Tusk w księdze pamiątkowej w Bytomiu.
- W środku zdania słowo "gdańszczanin" powinno być napisane małą literą. I choć wydaje się, że wpadka w pisowni wielkimi literami to mniejszy błąd, to jest on zaliczany do kategorii ortograficznych - tłumaczy prof. Walery Pisarek, językoznawca i organizator popularnych dyktand ogólnopolskich.

Według szefa MSWiA, Jerzego Millera nie będzie raportu ws. katastrofy smoleńskiej przed rocznicą tragedii 10 kwietnia. Ujrzy on światło dzienne dopiero w maju - podają media polskie.

Jerzy Miller zapewnił, że jeśli przepisy na to pozwolą rodziny ofiar smoleńskiej tragedii będą mogły pierwsze zobaczyć raport ze śledztwa ws. katastrofy Tu-154M.

Minister potwierdził, że dane z czarnych skrzynek zostały już zsynchronizowane. Nie potrafił jednak podać terminu, w którym czarne skrzynki trafią do Polski. - Czarne skrzynki są w rękach rosyjskiej prokuratury i oba państwa uzgadniają te kwestie na szczeblu prokuratur.

Szef MSWiA potwierdził, że jest przygotowywany eksperyment z drugim Tupolewem, dotyczący samolotu prezydenckiego. - Dowódca Sił Powietrznych zapytał producenta o to, na ile nasz Tu-154M jest objęty ostrzeżeniem o ewentualnych problemach technicznych. Decyzja o przeprowadzeniu eksperymentu należy jednak do 36. Pułku - podkreślił Miller.(mam)

Z danych GUS jawi się dobra kondycja polskiej gospodarki. Głównym czynnikiem potwierdzającym ten stan jest duży wzrost eksportu.

W styczniu tego roku wartość naszego eksportu wyniosła 9,3 mld euro i była o 17,3% wyższa niż przed rokiem.

Korzystnym dla gospodarki zjawiskiem był wolniejszy wzrost importu. W styczniu wartość importu wyniosła 9,4 mld euro i była o 9 procent wyższa niż przed rokiem. Licząc w cenach bieżących saldo handlu zagranicznego było ujemne i wynosił 0,4 mld zł, a rok wcześniej 2,9 mld zł.

Głównym naszym partnerem w handlu zagranicznym są Niemcy, gdzie trafia 26,7% naszego eksportu i skąd imporujemy19,8% towarów. Poza Niemcami najwięcej naszego eksportu trafia do: Holandii, Francji, Szwecji, Czech i Rosji. W imporcie głównymi partnerami Polski są: Rosja, Chiny, USA i Wielka Brytania.

Danuta Wojtaszczyk

Więcej artykułów…