Wiadomości - Nasz Swiat
10
Pn, sierpień

Hugh Welchman zdobywca Oscara za animację filmu „Piotruś wilk” otwiera na terenie zlikwidowanej Stoczni Gdynia studio filmowe.

Główne studio Welchman’a mieści się w Londynie. W Polsce działa jego oddział o nazwie „Break Thru Films”. Dotychczas firma miała siedzibę w Łodzi, ale od początku tego roku przeniosła się do Gdyni.

Break Thu Films  zajmie część biurowca po dyrekcji Stoczni Gdynia, a w ciągu 2 lat wyremontuje starą kotłownie, w której powstanie hala zdjęciowa. Na razie firma Welchman’a zainstalowało się w Gdyńskiej Szkole Filmowej, z którą współpracuje od pewnego czasu i od której wydzierżawiła czasowo pomieszczenia.

W Gdyni Welchman kończy produkcję filmu „Latająca maszyna”. Będzie to trójwymiarowy film familijny inspirowany muzyką Chopina, w którym połączona została animacja lalkowa z efektami specjalnymi i grą aktorską.

Studio przygotowuję się do realizacji filmu „ Vincent” o van Goghu, który reżyserować będzie żona Welchmana Dorota Kobiela.

Danuta Wojtaszczyk

Polska jest największym producentem pieczarek w Europie

Najpopularniejszym grzybem na europejskich stołach jest pieczarka. Roczna produkcja tych grzybów w Unii Europejskiej wynosi 1 mln ton.

Polska jest największym producentem pieczarek w Europie, a na drugim miejscu jest Holandia. W 2010 roku nasi hodowcy wyprodukowali 250 tys. ton tych grzybów,  czyli 25%  całej europejskiej produkcji.

Polskie pieczarki trafiają głównie na stoły w Rosji, Niemczech, Francji i co jest zaskakujące – Holandii, która jest drugą po Polsce europejską potęgą w produkcji tych grzybów.

D.W.

Podczas ostatniego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrano 47 milionów 248 tysięcy 415 złotych i pięć groszy. Pobito w ten sposób rekord z ubiegłego roku.

W 2010 roku wolontariusze WOŚP zebrali na rzecz wczesnego wykrywania nowotworów u dzieci 42 miliony 877 tysięcy 958 złotych i sześć groszy.
Jerzy Owsiak powiedział na antenie programu 1 Polskiego Radia, że dodatkowe 3 miliony 600 tysięcy złotych zebrano na aukcji Allegro. Pieniądze z 19. finału Orkiestry trafią na zakup sprzętu medycznego dla dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi.

Już od kilku lat w corocznej zbiórce pieniędzy biorą czynnie udział Polacy przebywający zagranicą. - W Afgniastanie zebrano 43 tysiące złotych, w Nowym Jorku - prawie 90 tysięcy złotych – powiedział Owsiak.

Warto przypomnieć, że 19. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zagrał 9 stycznia 2011 r. w Polsce i na całym świecie. Ruszył on oficjalnie 320 m pod ziemią - w zabytkowej kopalni "Guido" w Zabrzu, z której wyrobisk wyjechał na powierzchnię pomysłodawca Orkiestry, Jurek Owsiak. Górniczy szyb, w którym jechał, można było symbolicznie licytować na jednej z blisko 28 tys. aukcji na rzecz WOŚP.

Pieniądze zebrane w czasie XIX Finału WOŚP przeznaczone będą na doposażenie oddziałów intensywnej terapii, oddziałów dializ, dziecięcych klinik urologicznych i nefrologicznych, zakładów diagnostyki obrazowej, doposażenie ośrodków opieki zdrowotnej w sprzęt niezbędny do ratowania życia i zdrowia dzieci. W dalszym ciągu Fundacja finansować będzie ogólnonarodowe programy medyczne i edukacyjne: Program Wczesnej Diagnostyki Onkologicznej Dzieci, Programu Leczenia Dzieci oraz Kobiet Ciężarnych Osobistymi Pompami Insulinowymi, Program Zapobiegania i Leczenia Retinopatii Wcześniaków, Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków oraz Programu Nieinwazyjnego Wspomagania Oddechu u Noworodków, a także Program „Ratujemy i Uczymy Ratować”. (mam)

foto© WOSP

Wczoraj rano w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie zmarła, w wieku 98 lat, Irena Kwiatkowska. Aktorka od dłuższego czasu poważnie chorowała, a w ostatnim czasie jej stan pogorszył się.

Irena Kwiatkowska urodziła się 17 września 1912 roku, była warszawianką. Karierę sceniczną rozpoczęła w 1935 roku po ukończeniu Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej. Grała w teatrach w Warszawie, Poznaniu i Katowicach. Była przede wszystkim aktorką komediową - teatralną, filmową i telewizyjną. Zagrała ponad 120 ról.

Jej najciekawsze role w sztukach teatralnych to m.in. "Jeszcze Dulska", "Wariatka z Chaillot" czu "Grube ryby". W filmie debiutowała w 1945 r. rolą w "2x2=4" Antoniego Bohdziewicza, "Żołnierzu królowej Madagaskaru" Jerzego Zarzyckiego czy "I ty zostaniesz Indianinem" Konrada Nałęckiego.
Wielką popularność przyniosła jej jednak gra w serialach, m.in. w "Wojnie Domowej", "Zmiennikach" i przede wszystkim w "Czterdziestolatku", gdzie wcieliła się w rolę "Kobiety Pracującej".
Występowała też w kabaretach - "Siedem kotów" (teksty pisał dla niej wtedy sam Konstanty Ildefons Gałczyński), "Szpak" i "Dudek" oraz telewizyjnym "Kabarecie Starszych Panów" stworzonym przez Jeremiego Przyborę i Jerzego Wasowskiego.

Podczas okupacji niemieckiej Kwiatkowska była żołnierzem Armii Krajowej. Brała udział w Powstaniu Warszawskm.

W 2009 roku za działalność na rzecz rozwoju polskiej kultury i osiągnięcia w pracy artystycznej przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.(mam)

W czwartek 17 marca – w dzień 150 rocznicy Zjednoczenia Włoch w Filharmonii Narodowej w Warszawie wystąpi zespół Filarmonica della Scala pod batutą Stefano Ranzaniego.

Nie będzie to jedyne wydarzenie towarzyszące obchodom ważnej dla Włoch rocznicy. Obchody potrwają do czerwca i obok koncertu w warszawskiej Filharmonii Narodowej, organizująca rocznicowe obchody w Polsce ambasada włoska zapowiedziała także ekspozycję nieznanego do tej pory polskiej publiczności "Portretu Vincenza Mosti" - obrazu pędzla Tycjana, który przedstawia młodego florenckiego szlachcica. Namalowane przez jednego z najwybitniejszych malarzy włoskiego renesansu dzieło będzie można oglądać na Zamku Królewskim w Warszawie – podaje PAP.

Podczas rocznicowego koncertu wykonane zostaną utwory kompozytorów włoskich i polskich z okresu walk niepodległościowych obu krajów. Będą to: uwertura do opery "Wilhelm Tell" Gioachina Rossiniego, intermezzo z opery "Manon Lescaut" i chór "A bocca chiusa" z drugiego aktu opery "Madama Butterfly" Giacoma Pucciniego, finałowy Mazur z czwartego aktu opery "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki oraz dzieła Giuseppe Verdiego: uwertura do opery "Nabucco", chór "Gerusalem!" i chór "O sonore, dal tetto natio" z opery "Lombardczycy", uwertura do opery "Nieszpory sycylijskie" i uwertura do opery "Moc przeznaczenia".

Honorowy patronat nad koncertem objęli: prezydent Polski Bronisław Komorowski oraz prezydent Republiki Włoskiej Giorgio Napolitano.

W sobotę, 5 marca gdańscy strażacy uratowali mężczyznę, który dryfował po Zatoce Gdańskiej na krze.

Mężczyzna znajdował się 100 metrów od brzegu, był wyziębiony, ale kiedy dotarła do niego starż, czuł się dobrze.

W ubiegłym tygodniu strażacy uratowali też 17-letnią dziewczynę, pod którą załamał się lód. Wpadła do wody ponad kilometr od brzegu.

Na skutej lodem Zatoce Gdańskiej  w zeszłym tygodniu pękło ogromne pole lodowe. Szczelina biegła wzdłuż plaż Gdańska i Sopotu. Nie odstraszyło  to jednak spacerowiczów, którzy wchodzili na lód.

Nie ma niestety przepisów, które zabraniają chodzenia po zamarzniętym morzu – podało RMF FM. (wda)

Piechotą na Hel przez morze?

embed video plugin powered by Union Development

Od kilku dni w wielu polskich programach informacyjnych rozmawia się o nowopowstałym blogu modowym córki premiera Tuska.

Kasia Tusk zadebiutowała w nowej roli. Poszła w ślady politycznego rywala swojego ojca, Jarosława Kaczyńskiego, i założyła bloga. Katarzyna Tusk pisze o przecenach, modzie, wystroju wnętrz i o gotowaniu.

"Make Life Easier" to blog Kasi Tusk. Pełno w nim nie tylko rad dla zakupoholiczek i miłośniczek przecen, ale też zdjęć córki polskiego premiera.

Kasia Tusk pisze nie tylko o ciuchach, które "upolowała" na przecenach ale i o literaturze. Ostatnio polecała na przykład "Witaj na świecie maleńka" Fannie Flag. A dzisiaj podała przepis na Tartę cytrynową. Na blogu można podziwiać wiele zdjęć Kasi, na których prezentuje różnego rodzaju stroje i dodatki. (mam)