Polska drewnianymi podłogami stoi - Nasz Swiat
26
Cz, maj

Polska

Polscy producenci podłóg drewnianych są liderem w Europie, a Polacy coraz chętniej decydują się na zakup naturalnych podłóg – szczególnie tych wykonanych z drewna dębowego. Apetyty klientów i producentów rosną. Ten optymistyczny krajobraz zaburzyć może jedynie ograniczony dostęp do surowca dębowego.

Na polskim rynku podłóg drewnianych widać wyraźne ożywienie. To przede wszystkim efekt wzrostu PKB i poziomu życia Polaków. Nie bez znaczenia są programy takie jak Mieszkanie Dla Młodych, które pozwoliły kupującym przenieść część wydatków na mieszkania na jego lepsze wyposażenie. Całość dopełnia moda na tradycyjne wzory i coraz większa świadomość klientów dotycząca jakości podłóg.

W większości państw Europejskich zauważalny jest stały wzrost sprzedaży. Rosnąca sprzedaż napędza produkcję, która w Polsce jest najwyższa w Europie. Jak podaje European Federation of Parquet Industry (FEP) w 2015 r. 20,32% podłóg wytwarzanych przez państwa członkowskie tej organizacji pochodziło z Polski. Nasz kraj jest więc wciąż liderem branży, mimo małego spadku na przestrzeni ostatniego roku (-1,29%). Na drugim miejscu plasuje się Szwecja (16,63%), a trzecim co do wolumenu produkcji rynkiem jest Austria (14,23%)[1].

Wśród wszystkich podłóg drewnianych największym, wciąż rosnącym zainteresowaniem cieszą się podłogi dębowe. Stanowią one ponad 77% całej oferty[2]. Tylko w tym roku zużycie surowca w firmie Jawor-Parkiet wzrosło o 10 procent. Zagrożeniem dla dalszego rozwoju może być więc deficyt drewna dębowego, a tym samym wzrost cen.

- Deficyt drewna dębowego na polskim rynku powoduje wzrost cen surowca na poziomie nawet 20 proc. rocznie. Zdecydowany wzrost cen surowca musiał skutkować wzrostem cen produktów gotowych. Jednak jest on nieadekwatny, ponieważ rynek nie akceptuje tak dużych podwyżek. W związku z tym producenci podłóg często są zmuszeni do ograniczenia marż lub zmniejszenia wolumenu sprzedaży ze względu na brak możliwości zakupu drewna w konkurencyjnych cenach – mówi Jacek Dąbrowski, Country Sales Manager Jawor-Parkiet.

Częściowym rozwiązaniem problemu deficytu jest import surowca z zagranicy. Największym rynkiem, z którego polskie firmy pozyskują drewno jest Ukraina, choć zmiana przepisów wprowadzająca zakaz sprzedaży drewna okrągłego z tego kraju spowodowała znaczne trudności w dostępie do surowca. Chęć utrzymania poziomu sprzedaży zmusza producentów do poszukiwania nowych źródeł dostaw.

 - W lipcu zawarliśmy kontrakt, która zapewni nam stały dostęp do drewna dębowego. W tej chwili import stanowi 20 proc. surowca w całej naszej produkcji – mówi Grzegorz Sadowski, Dyrektor Handlowy firmy Jawor-Parkiet, producenta podłóg drewnianych.

Rokowania są optymistyczne, gdyż wiele jeszcze dobrego na polskim rynku może się wydarzyć. O ile jesteśmy liderem w produkcji podłóg drewnianych, to pod względem ich konsumpcji posiadamy jedynie 5,11% całego rynku wśród członkowskich państw FEP. Jest więc wciąż miejsce do dalszego rozwoju.


[1] European Federation of the Parquet Industry , http://www.parquet.net/nl/the-industry

[2] European Federation of the Parquet, http://www.parquet.net/nl/the-industry

NEWSRM.TV