Rok 2017 rokiem m.in. Conrada, Piłsudskiego i Kościuszki - Nasz Swiat
18
Wt, maj

Polska

Sejm zadecydował, że 2017 rok będzie miał aż 6 patronów. Oto oni.

 

Jakie ważne dla Polski rocznice przypadają w 2017 roku? Jakim wielkim Polakom dedykowane będą w tym roku wydarzenia kulturalne? Sejm zadecydował, że 2017 rok będzie miał aż 6 patronów. Oto oni:

Jednym z patronów 2017 roku ustanowiono Josepha Conrada - Korzeniowskiego. 3 grudnia br. przypada jubileusz 160-lecia urodzin tego klasyka literatury i jednego z najbardziej znanych na świecie twórców związanych z polską kulturą. Sejm zdecydował o ustanowieniu pisarza patronem 2017 roku zaznaczając, że jego dorobek, powstający pod wpływem literatury polskich romantyków, zawiera uniwersalne wartości moralne i etyczne.

Joseph Conrad Korzeniowski jest, obok Fryderyka Chopina najbardziej na świecie znanym twórcą, związanym z kulturą polską.

 

Podczas 21. posiedzenia Sejmu posłowie zdecydowali, w 550. rocznicę pierwszego wolnego flisu podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2017 rokiem Rzeki Wisły, oddając hołd pokoleniom Polaków, którzy dzięki Wiśle i w oparciu o nią budowali tożsamość i potęgę Państwa Polskiego.

 

Rok 2017 jest także Rokiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w uznaniu jego wielkich zasług dla Polski oraz w związku ze zbliżającym się stuleciem odzyskania niepodległości. Posłowie w uchwale podkreślili, że 5 grudnia 2017 r. przypada 150. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego.

 

Adam Chmielowski - Święty Brat Albert - został ustanowiony przez Sejm patronem 2017 r. w uznaniu jego wybitnych zasług w działalności niepodległościowej oraz na polu pracy społecznej i artystycznej. W uchwale zaznaczono, że w 2016 r. przypadła 100. rocznica śmierci zakonnika, zaś w 2017 r. minie 130 lat, od kiedy zaczął on nosić habit zakonny.

 

Sejm w tej samej uchwale ustanowił patronem roku 2017 Honorata Koźmińskiego, kapucyna ogłoszonego błogosławionym przez Jana Pawła II w 1988 roku.

 

 

Posłowie zdecydowali o ustanowieniu 2017 roku również Rokiem Tadeusza Kościuszki w związku z przypadającą 200. rocznicą jego śmierci. Jak przypomniano w uchwale, Tadeusz Kościuszko, przywódca ogólnonarodowego powstania zwanego insurekcją kościuszkowską, zajmuje szczególne miejsce w panteonie narodowych bohaterów.

 

Zatem 2017 rok będzie przebiegał pod patronatem: Rzeki Wisły, Josepha Conrada – Korzeniowskiego, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Adama Chmielowskiego i błogosławionego Honorata Koźmińskiego oraz Tadeusza Kościuszki.

NS.it