Arco 2011 – Mistrzostwa Świata we Wspinaczce Sportowej - Nasz Swiat
11
Cz, sierpień

Sport

Od 15 do 24 lipca w Arco we Włoszech odbędą się najważniejsze zawody wspinaczkowe tego roku. Nie każdy jednak wie, że towarzyszyć im będą mistrzostwa świata dla niepełnosprawnych.

Gdy Włosi mówią o wspinaniu, myślą najczęściej o Alpach i Dolomitach, gdy jednak mowa o wspinaczce sportowej – Arco jest jej historyczną stolicą. Ulice tego średniowiecznego miasteczka położonego nad Jeziorem Garda co roku zapełniają się miłośnikami wspinania. Jednak tego lata na skałach Trydentu będzie wyjątkowo tłoczno.

Wino, pizza i wspinanie
Szacuje się, że w zawodach weźmie udział około 600 czołowych zawodników, do tej pory zarejestrowało się ich 130, są pośród nich reprezentanci krajów całego świata: Australii, Brazylii, Chin, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Izraela, Iranu, Kazachstanu, RPA, Litwy i – oczywiście – Polski. Zawody zostaną rozegrane w 3 tradycyjnych konkurencjach: lead, boulder, speed (prowadzenie, boulder, sprint). Oprócz samej adrenaliny i świetnej atmosfery imprezy wspinaczkowej, organizatorzy przewidzieli dla widzów i uczestników inne atrakcje „turystyczne” oraz codzienną zabawę przy winie robionym w tamtejszych winnicach i oryginalnej, włoskiej pizzy; a ponieważ Włosi to naród, który na turystyce zjadł zęby - zadbali nawet o turystów, którzy na zawody przyjadą tylko przy okazji dłuższych wakacji. Bilety na zawody oraz wakacje w Trydencie są dostępne przez stronę organizatora.

Mistrzostwa niepełnosprawnych
W tym roku po raz pierwszy odbędą się zawody PARACLIMBING WORLD CHAMPIONSHIP, rozgrywane z myślą o niepełnosprawnych. Samo słowo „niepełnosprawny” wydaje się nie na miejscu, gdy mowa o trudnościach wspinaczkowych, którym nie podołałaby większość ludzi „sprawnych”. Uczestnicy tej konkurencji to najczęściej wspinacze i alpiniści, którzy ulegli wypadkowi w górach i zdecydowali się nie rezygnować ze wspinania. Już od kilkunastu lat działają na świecie organizacje, stawiające sobie za cel dotarcie do takich zawodników i integrację ich z resztą środowiska. Kategorie, w których rozegrane będą zawody, zostały pomyślane tak, by maksymalnie wyrównać szanse:
1) Niewidomi i niedowidzący (z trzema subkategoriami opartymi na stopniu wady)
2) Po amputacji kończyny górnej
3) Po amputacji kończyny dolnej
4) Upośledzenie motoryczne (paraliż, artretyzm, choroby neurologiczne)

Malownicze miejsce
Warto wybrać się do Arco nie tylko z powodu gór i międzynarodowej imprezy sportowej. Wyobraźmy sobie małe średniowieczne miasteczko wijące się między kilkusetmetrowymi, skalnymi ścianami. Na szczycie jednej z nich znajdują się ruiny zamku. Gdy stoimy na jego murach, daleko pod naszymi nogami rozciąga się tak wielkie, że aż kończące się mgłą, Jezioro Garda, największe w Italii.


Więcej na www.arco2011.it