Wiadomości - Nasz Swiat
01
Śr, grudzień

Polski Związek Piłki Nożnej zaprezentował nowe logo. - Za rok EURO 2012 i najwyższy czas, żeby je odświeżyć - powiedział prezes związku, Grzegorz Lato.

Nowe logo PZPN - podstawowy element systemu identyfikacji wizualnej i prezentacji Związku - ma przestrzenny kształt piłki, zarysowany za pomocą dynamicznego układu biało-czerwonych, połyskujących złotem szarf. W górnej części znaku szarfy układają się w kształt głowy orła - symbol polskości i dumy narodowej. Całość nawiązuje do historycznej ciągłości i odwołuje się do najlepszych tradycji piłkarskich prezentowanych w poprzednim logo.

„Dynamizm logotypu, podkreślony przez zwijające się wstęgi, ma symbolizować emocje, rywalizację, otwartość i przejrzystość. Trójwymiarowy potencjał znaku zwiększa jego atrakcyjność i możliwości animacyjne, charakterystyczne dla zyskujących na znaczeniu mediów elektronicznych” - czytamy na stronie PZPN.

O zmianie logotypu Związku pomyślano już w ubiegłym roku - jesienią ogłoszono konkurs, w którym wzięło udział siedem agencji marketingowych specjalizujących się w tzw. „brand design”. Po wyłonieniu trzech najlepszych propozycji z rekomendowanych projektów, w styczniu 2011 roku Zarząd PZPN postawił na Salt Pepper Brand Design. Nowe logo zaprezentowano w ubiegłym tygodniu, na specjalnym pokazie w Warszawie.

- Za rok EURO 2012 i najwyższy czas, żeby je odświeżyć, by nie odbiegało od logotypów innych federacji europejskich - powiedział prezes związku, Grzegorz Lato.
W sumie, od czegoś trzeba zmiany w polskiej piłce zacząć… (jj)

www.thepolishobserver.co.uk

Pomimo polepszającego się stanu zdrowia polskiego kierowcy Formuły 1, menadżer zaprzecza pogłoskom o obecności Roberta Kubicy na beatyfikacji Jana Pawła II.

Menadżer polskiego kierowcy zdementował pogłoski, jakie krążyły na ten temat w kraju i poinformował, że rajdowiec spędzi święta w szpitalu w Pietra Ligure - podał IAR.

Wyjaśnił, że Kubica musi odzyskać pełną sprawność, ażeby móc samemu chodzić. Będzie to wymagać jeszcze około miesiąca. Termin wyjścia Roberta Kubicy z włoskiego szpitala ustalony zostanie w przyszłym tygodniu.

Robert Kubica zaskakuje lekarzy “prędkością” z jaką odzyskuje siły po wypadku, z którego cudem wyszedł żywy.

Polski pilot Formuły 1 jest w stanie już zamknąć pięść prawej ręki, której ścięgna i mięśnie zostały poważnie uszkodzone w czasie wypadku oraz oprzeć się całym ciężarem ciała na stopie, która została zmiażdżona.

Jak podały media Robert Kubica rozważa udział w uroczystościach beatyfikacyjnych Jana Pawła II, które odbędą się 1 maja w Rzymie.
Rehabilitacja przebiega bardzo dobrze, jest więc wielce prawdopodobne, że kierowca będzie mógł skorzystać z zaproszenia na beatyfikację jakie dostał od kard. Stanisława Dziwisza.
(wda)

Polska zawodniczka kolarstwa górskiego - Maja Włoszczowska (CCC Polkowice) wygrała w sobotę wyścig MTB pierwszej kategorii UCI - Trofeo Senini, który odbył w Sirmione koło Brescii. Na trzecim miejscu uplasowała się Anna Szafraniec – podaje serwis Onet.pl.

Mistrzyni świata niemal przez cały wyścig nadawała ton rywalizacji. Do ostatniego okrążenia "na kole" Mai Włoszczowskiej jechała Szwajcarka Marielle Saner Guinchard (Bikepark.ch-Scott), jednak w końcówce Polka zgubiła rywalkę i linię mety minęła z 23-sekundową przewagą.

Znakomicie w swoim drugim występie w barwach CCC Polkowice spisała się również Anna Szafraniec, która zajęła trzecie miejsce, tracąc do klubowej koleżanki niespełna półtorej minuty. Na dziewiątej pozycji zawody ukończyła Magdalena Sadłecka, a 16. była Paula Gorycka (4. w kategorii U-23).

Wyniki:
1. Maja Włoszczowska (Polska/CCC Polkowice) - 1:25.08
2. Marielle Saner Guinchard (Szwajcaria/Bikepark.ch Scott) - strata 23 s
3. Anna Szafraniec (Polska/CCC Polkowice) - 1.29
4. Tanja Zakelj (Słowenia/Orbea-Geax) - 2.09
5. Gunn-Rita Dahle Flesjaa (Norwegia/Multivan Merida) - 2.55
6. Nina Homovec (Słowenia/Orbea-Geax) - 3.31
7. Sabrina Enaux (Francja/Felt Oetztal X-Bionic) - 4.05
8. Alexandra Engen (Szwecja/Rothaus Poison) - 4.33
9. Magdalena Sadłecka (Polska/CCC Polkowice) - 4.51
10. Daniela Veronesi (Włochy/Torpado Surfing Shop) - 5.04
...
16. Paula Gorycka (Polska/CCC Polkowice)

foto: ©Wikimedia Commons

Czy Adam Małysz weźmie udział w jednym z najtrudniejszych rajdów samochodowych?

W mediach coraz częściej pojawiają się zapewnienia o starcie Adama Małysza w Rajdzie Dakar. Najbardziej utytułowany polski skoczek narciarski dostał już ponoć poważną ofertę od zespołu RMF Caroline Team. Zresztą mówi się o tym nie od dziś.

Oficjalne ogłoszenie startu jest spodziewane już w tym miesiącu. Według serwisu Sport.pl za Orłem z Wisły mają stać firmy Generali, Lotto, Red Bull i TVP. Wspomniany zespół na razie tego nie potwierdza, ale w drugiej połowie kwietnia ujawni tzw. „Secret Mana”, czyli potencjalny skład na Dakar Rally. Małysz udzielił niedawno wywiadu dla branżowego magazynu Red Bulla - „Red Bulletine”. Oprócz rozmowy o jego koronnej dyscyplinie, znalazł się także fragment odnoszący się do jego motosportowej pasji. Multimedalista olimpijski nie krył zainteresowania tematem, ale wyraził także duży respekt dla sportowców, zdając sobie sprawę z morderczych trudów takiej imprezy.

Małysza kusi jednak adrenalina związana z przekraczaniem kolejnych granic. Były skoczek nigdy nie krył się z tym, że rajdy samochodowe to jego druga, największa życiowa pasja. W jednym z wywiadów, udzielonym dla TVP Małysz powiedział, że musi się jeszcze poważnie zastanowić zanim podejmie ostateczną decyzję. Uważa on jednak, że ze swoją mocną psychiką jest w stanie podołać wyzwaniu, którym jest ten jeden z najtrudniejszych rajdów na świecie.

Dakar (dawniej Paryż-Dakar) to wyścig terenowy, rozgrywany w o wiele trudniejszych warunkach niż rajdy płaskie. Zawodnicy bowiem podróżują przez pustynię, a długość odcinków specjalnych sięga kilkuset kilometrów dziennie. Z tego powodu używa się pojazdów terenowych, znacznie wytrzymalszych od tych używanych w rajdach płaskich. Od początku rajdu zawodnicy ścigają się w dwóch klasach - samochody i motocykle. Od roku 1980 dołączyły do nich ciężarówki, a od 2009 - quady. (mm)

Franciszek Smuda ogłosił powołania na najbliższe dwa mecze towarzyskie reprezentacji Polski - z Litwą (25 marca) i Grecją (29 marca). W kadrze znalazł się Michał Żewłakow, który żegna się z drużyną narodową. Selekcjoner postawił także na Cezarego Wilka i Michała Kucharczyka.

Mecz z Grecją będzie ostatnim spotkaniem Michała Żewłakowa w reprezentacji. Dla 34-letniego obrońcy będzie to 102. występ w drużynie narodowej. A oto pełen skład na najbliższe spotkania.

Bramkarze:
- Przemysław Tytoń (Roda JC Kerkrade, Holandia),
- Grzegorz Sandomierski (Jagiellonia Białystok),
- Sebastian Małkowski (Lechia Gdańsk).

Robert Kubica przejdzie dzisiaj kolejną operację. Tym razem lekarze zajmą się łokciem Polaka.

Będzie to czwarta operacja Kubicy po poważnym wypadku podczas rajdu samochodowego. Robert Kubica uległ poważnemu wypadkowi 6 lutego podczas rajdu samochodowego w Ligurii.

Celem dzisiejszego zabiegu ma być przywrócenie normalnego funkcjonowania ręki polskiego kierowcy. Operację przeprowadzi ekipa, która przyjedzie do Pietra Ligure z Lombardii. Rzecznik szpitala Roberto Carrozzino stwierdził, że będzie to "krok naprzód" i "drobne i bardzo szybkie udoskonalenie".

Więcej artykułów…