Wiadomości - Nasz Swiat
23
N, lipiec

Nie chcemy więcej imigrantów. Ci, którzy już tu są, powinni wrócić do swoich krajów". O walce premiera Viktora Orbana z imigrantami.

W związku z licznymi nieporozumieniami pomiędzy pasażerami i obsługą lotnisk dotyczącymi rozmiarów bagażu podręcznego Iata - Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych chce wprowadzić jednolity standard dla ich wielkości – walizki o tych samych rozmiarach mają być akceptowane przez 260 wiodących przewoźników.

IATA ustaliła, że minimalne wymiary bagażu podręcznego powinny wynosić 55x35x20 cm (dotyczy to samolotów z co najmniej 120 miejscami).

W chwili obecnej wielkość bagażu jaki można wnieść na pokład, każdy z przewoźników ustala indywidualnie. W momencie, kiedy wytyczne IATA staną się normą, niektóre linie będą musiały akceptowane przez siebie wymiary dostosować. Przykładowo, na pokład samolotu linii Wizzair można wnieść bezpłatnie walizkę o rozmiarach 42x32x25, a jeśli wymiary bagażu podręcznego są większe niż wymiary małego, ale nie przekraczają 56 x 45 x 25 cm, można zabrać go na pokład za określoną opłatą. Natomiast pasażerowie linii Ryanair mogą wnieść na pokład torbę podręczną o wadze do 10 kg i maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 20 cm oraz 1 małą torebkę o maksymalnych wymiarach 35 x 20 x 20 cm.

Do tej pory zainteresowanie dopasowaniem się do nowych standardów wyraziły takie linie lotnicze jak Azul, Lufthansa, Avianca, Qatar Airways, Cathay Pacific, China Eatern, China Southern i Caribbean Airlines. IATA oczekuje, że do tej grupy wkrótce dołącza kolejni przewoźnicy.
IATA zaznacza, że przyłączenie się do programu jest dobrowolne, a linia lotnicza może nie zgodzić się na wniesienie bagażu podręcznego, jeśli rejs będzie obsługiwany przez mniejszy samolot.
(red.)