Bossi do mieszkańców Rzymu: “świnie” - Nasz Swiat
20
Śr, styczeń

Włochy

Włoski minister ds. reform Umberto Bossi wywołał falę oburzenia wśród polityków i całej opini publicznej po słowach, które wypowiedział na temat Rzymian: “sono porci questi romani” (Rzymianie są świniami).

Dyskusja na temat słów Bossiego wśród opozycji i ludzi kultury spowodowała, że przewodniczący Ligii Północnej, znany z ciętego języka, dodał następne, że taka reakcja świadczy tylko o tym, że Rzymianie “czują się winni”.

Burmistrz Wiecznego Miasta Gianni Alemanno, wypowiadając się w imieniu mieszkańców oświadczył: "Tym razem Bossi naprawdę przekroczył wszelkie granice". "Nie tylko obraził dzisiejszy Rzym, ale także jego przeszłość". Alemanno wystosował list do premiera Berlusconiego z prośbą o interwencję w tej sprawie.

Były burmistrz Rzymu Francesco Rutelli uznał, że Bossi powinien podać się do dymisji z urzędu ministra, ponieważ “nie może reprezentować całego narodu”.

W godzinach popołudniowych Silvio Berlusconi rozmawiał z ministrem Bossi, który swój niesmaczny żart uznał za polityczną satyrę.

Protest przeciwko nazwaniu rzymian "świniami" przybrał także spektakularną formę. Na Placu Hiszpańskim pojawiły się natychmiast plakaty, przedstawiające Umberto Bossiego oraz innego czołowego polityka Ligi Północnej, Roberto Calderolego jako prosięta ze skrzydłami. Na transparentach, przyniesionych na słynne schody pojawiły się jednocześnie hasła : "odeślijmy ich do Padanii".

Wyraz swemu oburzeniu dał znany i uwielbiany przez kibiców piłkarz klubu AS Roma Francesco Totti , który powiedział : " Mam nadzieję, że Bossi da dowód tego, jaką ma mocną osobowość mówiąc takie słowa o Rzymie i rzymianach przed Koloseum albo na trybunach na stadionie".(am)