Cztery polskie firmy nagrodzone Centaurem, oskarem eksportu do Włoch - Nasz Swiat
01
Śr, grudzień

Włochy

- To młoda, dynamiczna, patrząca w przyszłość Polska, która łączy w sobie technologie i innowacje, zawsze gotowa, by dokonać dużego skoku naprzód - powiedział ambasador Tomasz Orłowski wyróżniając nagrodą Centaura cztery polskie firmy, które w ciągu ostatnich lat przyczyniły się do wzrostu polskiego eksportu we Włoszech: Oknoplast, Pesa, Polski Koks i Pini Polonia.


Pierwsza edycja uroczystości wręczenia nagrody Centaura najlepszym polskim eksporterom we Włoszech miała miejsce 15 grudnia w siedzibie polskiej Ambasady w Rzymie.

Nagroda, która stanowi absolutną nowość, powstała z inicjatywy Ambasady pod patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Gospodarki. Włochy pozostają jednym z ważniejszych rynków eksportowych dla polskiej gospodarki. Wraz z procesem integracji europejskiej nasze stosunki gospodarcze z Włochami cały czas rosną w siłę. Dlatego zdecydowaliśmy się wybrać i nagrodzić najważniejsze branże, które w tym roku podatkowym miały okazję odkryć dynamikę włoskiego rynku. Z tą myślą powołana została nagroda dla najlepszych polskich eksporterów we Włoszech, podzielonych według następujących branży: surowce, budownictwo, przemysł, mechanika i elektromechanika oraz przemysł spożywczy.  "Sektor eksportu jest sektorem, który w największym stopniu przyczynił się do wzrostu naszego PKB" podkreślił ambasador Orłowski, przypominając, że w ciągu ostatnich dwóch lat polskie PKB wzrastało o 3,5 procent rocznie. Polski eksport do Włoch więcej niż podwoił się w 2014r., osiągając obroty wielkości 7,2 miliardów. Wraz z procesem integracji europejskiej nasze stosunki gospodarcze z Włochami cały czas rosną w siłę.  Dlatego zdecydowaliśmy się wybrać i nagrodzić najważniejsze branże, które w tym roku podatkowym miały okazję odkryć dynamikę włoskiego rynku.

Poza dyplomem laureaci otrzymali statuetkę zaprojektowaną i zrealizowaną specjalnie na tę okazję przez słynnego polskiego rzeźbiarza Bronisława Krzysztofa, znanego za granicą również jako designera butelek perfum Sisley.

W tym roku wybraliśmy czterech zwycięzców nagrody działających w czterech różnych sektorach gospodarki.

Od lewej do prawej: Mikołaj Placek (Oknoplast), Sebastiam Bartos (Polski Koks), amb. Tomasz Orłowski, Tomasz Żaboklicki (Pesa), Daniele D'Eri (Pini Polonia). Fot. Nathalie BietW sektorze budowlanym Centaura 2015 otrzymała spółka Oknoplast, wiodąca firma produkująca drzwi i okna Pvc, dla której Włoch są drugim po rynku krajowym rynkiem zbytu, na którym w 2014r. zarejestrowano obroty wartości 35 milionów euro.

W sektorze przemysłu elektromechanicznego  laureatem Centaura została spółka Pesa Bydgoszcz. Jest to największy polski producent pojazdów kolejowych o ponad 160-letniej tradycji. Pesa działa we Włoszech od 2006r., kiedy to podpisała kontrakt z włoską koleją Ferrovie del Sud Est na dostawę 13 pociągów przeznaczonych na transport lokalny w południowych Włoszech. W ciągu ostatniego roku Pesa sprzedała do Włoch 22 pociągi, z których każdy o wartości 3,5 mln euro. Do końca bieżącego roku ma sprzedać kolejne 6 pociągów.

W sektorze surowce  Centaur otrzymała spółka Polski Koks. Polski Koks S.A. jest spółką handlową powstałą w 1996r., należącą koncernu JSW. W ciągu ostatnich 20 lat firma zbudowała i skonsolidowała swój wizerunek jako głównego eksportera koksu w Europie, obecnego również na rynkach za oceanem. Wartość eksportowanego do Włoch towaru w 2014r. wyniosła 250 mln USD, to jest ponad 300 mln euro.

W sektorze przemysłu spożywczego Centaurem została wyróżniona firma Pini Polonia, jeden z największych i najbardziej nowoczesnych zakładów produkujących wędliny w Europie i na świecie, która plasuje się na trzecim miejscu w Europie. Zakład może osiągnąć produkcję wysokości 400 ton produktu dziennie przy wykorzystaniu  22 nowoczesnych linii konfekcjonowania. Wartość eksportu produktów firmy Pini Polonia do Włoch osiągnęła w ubiegłym roku poziom ok. 61,5 mln euro.

W przyszłości chcielibyśmy nagrodzić również przedstawicieli piątej branży – nowe technologie i innowację.

Informacja i zdjęcia pochodzą ze strony internetowej Ambasady RP w Rzymie