Czy pizza neapolitańska zostanie wpisana na listę dziedzictwa ludzkości UNESCO? - Nasz Swiat
30
Pt, październik

Włochy

Na prestiżową listę Niematerialnych Dóbr Ludzkości UNESCO z inicjatywy Włoch została niedawna wpisana dieta śródziemnomorska. 
Włosi są jednak przekonani, że ich niezwykle bogaty kraj, nie tylko pod względem kulinarnym, posiada wielu innych,  godnych kandydatów do listy UNESCO.

W tym roku specjalna komisja międzyministerialna z długiej listy zebranych zgłoszeń musiała wytypować tylko dwóch kandydatów. Członkowie komisji mieli twardy orzech do zgryzienia, gdyż o miejsce na liście dziedzictwa ludzkości ubiegają się między innymi takie słynne „produkty” made in Italy jak:  pizza neapolitańska i sztuka jej wypieku, procesja wielkopiątkowa z Apulii, słynna gonitwa konna Palio di Siena, szczep winogron z wyspy  Pantelleria, z których robi się wino o tej nazwie, licząca ponad 400 lat tradycja wyrobu skrzypiec przez lutników z Cremony, wielkie majowe święto z okazji nadejścia wiosny w Asyżu oraz  karnawał w Viareggio.

Ostatecznie po burzliwych naradach tegorocznymi oficjalnymi kandydatami Włoch do wpisania na listę Niematerialnych Dóbr Ludzkości UNESCO są  pizza neapolitańska i szczep winogron Zibibbo z Pantelerii.

D.W.