Kolejne trzęsienie ziemi w środkowych Włoszech. Najsilniejsze od 1980 roku - Nasz Swiat
01
Śr, grudzień

Włochy

Niedzielny poranek 30 października na pewno wielu z nas zapamięta przez długie lata. O godzinie 7.40 doszło do silnego trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Norcia. Było on najsilniejsze od 1980 roku, kiedy to ziemia zatrzęsła miastem Irpinia.

Wstrząs o magnitudzie 6,5 w skali Richtera (w pierwszych minutach mówiło się nawet o magnitudzie 7,1) , który odczuli mieszkańcy praktycznie całego Półwyspu Apenińskiego oraz południowej części Szwajcarii i Austrii wystąpił zaledwie na głębokości 9 kilometrów. W wielu miejscowościach blisko epicentum brakuje nadal prądu i wody.

Do tej pory agencje nie donoszą o ofiarach w ludziach. W wielu miejscowościach nieopodal epicentrum runęły budynki. W Nursji (wł. Norcia), w miasteczku, gdzie urodził się święty Benedykt, patron Europy, zawaliła się katedra i bazylika. Ruchy ziemi były wyraźnie odczuwalne nawet w Rzymie, gdzie zatrzymano kursowanie metra wszystkich linii, a w jednym z domów stolicy runęła pusta winda.
Sejsmolodzy nie wykluczają dalszych silnych wstrząsów.

Dzisiejsze trzęsienie ziemi było najsilniejszym od 1980 roku, kiedy to wstrząs o podobnej sile zniszczył miasto Irpinia, w ktorym zginęło 2914 osób.

Uruchomiony został portal internetowy www.terremotocentroitalia.info, który prowadzony jest przez wolontariuszy. Jest on źródłem wielu przydatnych informacji.

 

12.44: O godzinie 11.49 wstrząs o sile 3,7 w sakli Richtera w rejonie Forlì-Cesena.

13.27: Kolejne wstrząsy w Nursji. Runęło kilka budynków. Trwa ewakuacja centrum historycznego miasta.

13.30: Otwarcie ruchu na rzymskim moście Vittorio, który został zamknięty po silnym wstrząsie o godzinie 7.40.

13.35: Isituto Nazionale di Geofisica e Vulcanologia informuje, że w Perugia, Rieti i Maceracie doszło kilkanaście minut temu do kolejnych wstrząsów o magnitudzie od 2,5 do 3,0.

14.30: Linia A i B rzymskiego metra znowu funkcjonuje.