Wiadomości - Nasz Swiat
10
Pn, sierpień

Dzisiaj około godziny 05.30 oraz 11.55 ponownie zatrzęsła się ziemia w okolicy Wiecznego Miasta.

Epicentrum trzęsienia były ponownie Monti Sabini, znajdujące się pomiędzy Rzymem, Viterbo, Rieti i Terni. Siła wstrząsu wyniosła 2,8 stopni w skali Richtera.

W przeciwieństwie do niedzielnego wstrząsu na głębokości 2,6 km, dzisiejsze trzęsienie miało głębokość 6,.7 km.

Kolejny wstrząs mieszkańcy stolicy Włoch mogli odczuć o godzinie 11.55. Epicentrum, podobnie jak przy poprzednich znajdowało się na obszarze Monti Sabini. Ostatnie trzęsienie ziemi było silniejsze od poprzedniego i jego siła wyniosła 3,6 stopni w skali Richtera.(mam)

76-letni mieszkaniec południa Włoch przez 45 lat jeździł bez prawa jazdy. Okazało się, że nigdy się o nie postarał.

"Nigdy nie miałem prawa jazdy, nawet nie próbowałem go zrobić" - przyznał emeryt zatrzymany przez karabinierów w rejonie miejscowości Avellino – donosi PAP.

Sprawa wyszła na jaw podczas rutynowej kontroli. Najpierw karabinierzy odkryli, że staruszek miał fałszywą polisę ubezpieczeniową. Kiedy karabinierzy poprosili o prawo jazdy, mężczyzna rozłożył ręce i wyznał, że nie ma go i nigdy nie miał.

Przez prawie pół wieku udawało mu się ukrywać ten fakt, ponieważ nigdy nie został zatrzymany do żadnej kontroli i nie uczestniczył w żadnym wypadku. W tym czasie po drogach w całych Włoszech przemierzył tysiące kilometrów.

Neapolitańczyk odpowie za prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy i posługiwanie się fałszywą polisą. Nie jest jeszcze wiadomo, czy mężczyzna będzie starał się o prawo jazdy.

Dzisiaj, o godzinie 20.13 mieszkańcy Wiecznego Miasta odczuli łagodne trzęsienie ziemi (3,2 stopnia w skali Richtera).

Według włoskiego Instytutu Geifizyki i Wulkanologii epicentrum znajdowało się pomiędzy miejscowościami Morlupo, Magliano Sabino i Castelnuovo di Porto.

Do tej pory nie odnotowano żadnych obrażeń lub uszkodzeń mienia.

Wstrząsy odczuwalne były w północnej oraz centralnej części Rzymu.(mam)

W rzymskim Muzeum Kapitolińskim zostanie otwarta od lutego 2012 wystawa zatytułowana "Lux in Arcana - Tajne Archiwum Watykańskie się ujawnia".

Podczas konferencji prasowej prezentującej wystawę kardynał sekretarz stanu Tarcisio Bertone powiedział, że łacińskie sformułowanie Lux in Arcana oznacza nie tyle rzucenie światła na tajniki sprawowania władzy, co ujawnienie historycznych skarbów zawartych w Tajnym Archiwum Watykańskim. Inicjatywa ich wyeksponowania dla szerokiej publiczności przezwycięża także stereotypy obejmujące relacje włosko-watykańskie.

Wystawę będzie można oglądać przez siedem miesięcy w rzymskim Muzeum Kapitolińskim począwszy od lutego przyszłego roku – podaje portal Deon.pl.

 

Wysokie temperatury opanowały prawie cały Półwysep Apeniński. Termometry w niektórych rejonach Sardynii wskazują dzisiaj nawet 46 st. Celsjusza. Według synoptyków ma to być dzień najwyższych temperatur w trwającej od dłuższego czasu fali upałów.

Ekstremalnym temperaturom towarzyszy napływ piasku z Sahary, który przemieszcza się na wysokości około 200 metrów nad ziemią – podaje PAP. Jego największa kumulacja spodziewana jest nad Włochami w czwartek.

Temperatury sięgające 40 stopni utrzymują się od Lombardii i Toskanii po południe kraju, a w środę mają się jeszcze rozszerzyć aż na Bolzano i Brescię na górzystej północy.

Alarm z powodu upałów obowiązuje w 15 miastach, między innymi w Rzymie, Palermo, Perugii i Neapolu.

Meteorolodzy ostrzegają przed groźnymi dla zdrowia warunkami, wymagające podjęcia środków prewencyjnych w przypadku osób najbardziej narażonych na skutki upałów, przede wszystkim starszych i chorych.

W niektórych miastach, na przykład w Bolonii, pracownicy i wolontariusze opieki społecznej będą przez dwie najbliższe doby codziennie kontaktować się z osobami, które ukończyły 65 lat i sprawdzać, jak się czują i czy nie potrzebują pomocy.

Od czwartku synoptycy przewidują obniżenie temperatury.

Lato nadeszło i czas wybrać przebój lata. Czy będzie to Danza Kuduro?

Wakacje ubiegłego roku przetańczyliśmy  w rytm Waka Waka Shakiry i California Gurls Katy Perry. Czego możemy się spodziewać w tym roku? Z pewnościa, jak zawsze będzie to muzyka taneczna.

Najpoważniejszym kandydatem do wygrania zawodów jest Don Omar, piosenkarz i kompozytor z Puerto Rico, który we współpracy z francuski piosenkarzem portugalskiego pochodzenia Lucenzo napisał Danza Kuduro. Piosenka, która zadążyła już podbić Amerykę Południową, teraz rozbrzmiewa na rozpalonych od słońca włoskich plażach.

Danza Kuduro jest jedną z najczęściej ściąganych piosenek na iTunes i może poszczycić się już ponad 200 milionami internautów na YouTube, którzy jej wysłuchali.

Nowy hit stał się z pewnościa popularny dzięki soundrackowi w filmie Fast and Furious Five Szybcy i wściekli 5).

Anna Malczewska

Naucz się kroków nowego przeboju lata 2011

embed video plugin powered by Union Development

Silvio Berlusconi odniósł 6 lipca pierwsze zwycięstwo w procesie, w którym oskarżony jest o korzystanie z usług nieletniej prostytutki Ruby i nadużycie władzy. Trybunał konstytucyjny ma orzec, który sąd ma zająć się procesem.

Trybunał Konstytucyjny postanowił zająć się wnioskiem obrońców Berlusconiego, którzy argumentują, że jeśli ma być on sądzony w tej sprawie, to kompetentny jest jedynie trybunał ministrów, a nie zwykły sąd w Mediolanie.

Zgodnie z linią obrony przyjętą przez adwokatów, premier powinien być sądzony przez ten specjalny trybunał, dlatego że jako urzędnik państwowy, a nie zwykły obywatel, zadzwonił w maju 2010 roku na komendę mediolańskiej policji prosząc o zwolnienie nieletniej wówczas głównej bohaterki skandalu, tancerki Ruby, która trafiła do aresztu pod zarzutem kradzieży.