Wiadomości - Nasz Swiat
28
Wt, styczeń

Silvio Berlusconi odniósł 6 lipca pierwsze zwycięstwo w procesie, w którym oskarżony jest o korzystanie z usług nieletniej prostytutki Ruby i nadużycie władzy. Trybunał konstytucyjny ma orzec, który sąd ma zająć się procesem.

Trybunał Konstytucyjny postanowił zająć się wnioskiem obrońców Berlusconiego, którzy argumentują, że jeśli ma być on sądzony w tej sprawie, to kompetentny jest jedynie trybunał ministrów, a nie zwykły sąd w Mediolanie.

Zgodnie z linią obrony przyjętą przez adwokatów, premier powinien być sądzony przez ten specjalny trybunał, dlatego że jako urzędnik państwowy, a nie zwykły obywatel, zadzwonił w maju 2010 roku na komendę mediolańskiej policji prosząc o zwolnienie nieletniej wówczas głównej bohaterki skandalu, tancerki Ruby, która trafiła do aresztu pod zarzutem kradzieży.

„Ciak Basilicata” to pierwsza taka inicjatywa i zarazem niezwykła szansa dla młodych wielbicieli kina.  Kurs powstał pod patronatem Sensi Contemporanei CinemadaMare we współpracy z Regione Basilicata.

Kurs obejmuje wszystkie fazy tworzenia filmu, począwszy od sformułowania pomysłu aż po reżyserię i montaż. Program nauczania przewiduje najnowsze techniki kina cyfrowego (d-cinema), którego uwieńczeniem będzie realizacja 5 filmów 10-minutowych.

6-miesięczny kurs (196 godzin) będzie mał miejsce w mieście Matera, dwa razy w miesiącu, w weekendy. Podstawowe wymagania  dla kandydatów, Włochów  i cudzoziemców to wiek od 18 do 35 lat,  własny laptop, oraz minimalne doświadczenie audio/video. Liczba miejsc: 30; kandydaci mogą składać swoje zgłoszenia do końca czerwca 2011r. wysyłając życiorys i list motywujący na adres: direttore(at)cinemadamare.it

Ciekawostki z prasy: ilquotidianoweb.it, 27/06/2011

Agnieszka Barbara Gorzkowska

Dowód tożsamości Albino Lucianiego, wydany w 1976 roku, dwa lata przed konklawe w sierpniu 1978 r., z którego kardynał wyszedł jako papież Jan Paweł I, został sprzedany na portalu aukcyjnym Ebay za 5200 euro – podała PAP za włoskim dziennikiem "Il Gazzettino".

Pieniądze zostaną przekazane na cele dobroczynne. Dowód tożsamości na Ebay wstawił nieujawniony z nazwiska duchowny z zamiarem zebrania pieniędzy na działalność dobroczynną. Także tożsamości nabywcy nie ujawniono.

Włoskie Boże Ciało jest znacznie skromniejsze od polskiego. Zniesienie tego święta jako dnia wolnego od pracy i przeniesienie jego celebracji z pierwszego czwartku po uroczystości Trójcy Świętej na niedzielę po nim sprawiło, że przestało ono funkcjonować w mentalności ogółu jako ważny moment roku.

Oczywiście procesje i adoracje hostii są dalej organizowane, ale w wielu miejscach straciły dawny rozmach.

W Rzymie sytuacja jest trochę inna, bo zwyczaj czwartkowego świętowania podtrzymuje sam papież. Od lat – wbrew oficjalnemu kalendarzowi – diecezja rzymska organizuje w ten tradycyjny dzień, a właściwie wieczór, mszę i procesję eucharystyczną pod przewodnictwem swego biskupa.

Źródło: www.rzym.it

Protezione Civile (Obrona Cywilna) informuje, że nadciągnęła do Włoch pierwsza fala wielkich upałów.

Dziś i jutro termometry pokażą od 33 do 37°C co najmniej w czterech miastach: Turynie, Bolzano, Perugii i Bresci.

Poziom przewidywanego gorąca oznaczono numerem 2, czyli pomarańczowym kolorem ostrzegawczym.

(wda)

W ostatnią niedzielę, amerykańska aktorka, która od 2001 roku jest ambasadorem dobrej woli z ramienia ONZ, przyjechała na Lampedusę. Odwiedziła tam m.in.: ośrodek dla imigrantów, byłą bazę wojskową Loran i oddała hołd imigrantom którzy stracili życie w morzu płynąc do Włoch. Razem z Angeliną Jolie na wyspę przyjechał wysoki komisarz ONZ ds. uchodźców Antonio Guterres.

Wizyta gwiazdy Hollywoodu była krótka, ale owocna. W swoim przemówieniu podziękowała wszystkim Włochom za przyjęcie imigrantów z Północnej Afryki i za to, że nie zamknęli przed nimi swych granic: “To, co uczyniliście dla imigrantów, ma ogromne znaczenie. Patrząc na to przepiękne morze, myślę o tym, ile osób narażało życie i ile straciło je, by się tutaj dostać”.

W ten sposób zażartował na konferencji prasowej z szefem izraelskiego rządu Beniaminem Netanjahu, Silvio Berlusconi, pokazując kopię obrazu z XIX wieku przedstawiającą Apolla z lirą i swoimi dziewięcioma muzami.

- Premier Netanjahu zapytał mnie, co to za obraz, który widać za naszymi plecami. Odpowiedziałem mu, że autorem jest Andrea Appiani, a obraz pokazuje Parnas, czy raczej bunga-bunga z 1811 roku – powiedział rozbawiony Berlusconi i zwrócił się w stronę malowidła wskazując na jedną z postaci. – Tamten to jestem ja (wskazując na jednego z bogów Olimpu, przyp.red.), a ten obok (Apollo z lirą, przyp.red.)to Mariano Apicella (piosenkarz włoski, znany z interpretacji piosenek napisanych przez Berlusconiego, przyp.red.) – kontynuował premier. Netanjahu, po przetłumaczeniu słów premiera, wybuchnął śmiechem.

- Pamiętajcie, nigdy nie bierzcie na poważnie tych, którzy biorą siebie zbyt poważnie. Ironia jest podstawą - dodał na koniec Berlusconi.(mam)