Wiadomości - Nasz Swiat
29
Śr, styczeń

Kilka dni po odsłonięciu pomnika Jana Pawła II w Rzymie myśli się o jego natychmiastowym usunięciu.

18 maja przed rzymskim dworcem Termini odsłonięto kontrowersyjny pomnik Jana Pawła II. Od samego początku 5-metrowa statua stała się powodem wielu dyskusji.

©youtube.comWedług włoskiego dziennika “La Repubblica”, projekt pomnika Jana Pawła II został odrzucony jeszcze w marcu przez komisję "Historia i Sztuka" władz miejskich. Ekspertom przedstawiono do analizy, co najmniej, dwa inne, lepsze projekty pomnika Jana Pawła II. Okazuje się, że wśród projektów znalazł się również szkic autorstwa polskiego artysty, którego nazwiska nie ujawniono.

18 maja przed rzymskim dworcem Termini odsłonięto kontrowersyjny pomnik Jana Pawła II.

Pomnik podzielił mieszkańców Wiecznego Miasta. Wątpliwości budzi projekt mierzącej prawie 5 metrów statuy oraz fakt, że twarz papieża w ogóle nie przypomina jego własnej – podała PAP.

foto: © youtube.comNajważniejszym elementem ogromnego pomnika z brązu autorstwa rzymskiego rzeźbiarza Oliviero Rainaldiego jest cylinder, symbolizujący rozchylony papieski płaszcz, przez który można wejść jak przez drzwi, by schronić się w środku. To gest otwarcia, powitania, serdecznego przyjęcia - wyjaśniono.
Artysta inspirował się znanym zdjęciem, na którym uchwycono moment, gdy polski papież żartobliwie okrył połą swego płaszcza dziecko siedzące na schodkach w watykańskiej Auli Pawła VI.

Korpus z płaszczem wieńczy głowa. Trudno jednak w twarzy doszukać się podobieństwa do Jana Pawła II.

Pomnik podobał się bardzo burmistrzowi Rzymu, Gianni Alemanno. Według niego statua jest „piękna i sugestywna: to nowoczesna sztuka, która ma na celu pobudzenie wyobraźni widza”.

Tuż po odsłonięciu pomnika w 91. rocznicę urodzin papieża, włoskie media prześcigały się w negatywnych opiniach na temat tej nowoczesnej formy dzieła.

Niektóre z opinii przytoczył dziennik "Corriere della Sera". Najwięcej osób ma zastrzeżenia do tego, że postać w ogóle nie przypomina Jana Pawła II. Ale są też inne głosy: "rozerwana budka strażnicza" czy po prostu "brzydota" albo "wstyd przed turystami". Jeszcze inni wyrazili przypuszczenie, że pomnik może stać się miejscem schronienia dla bezdomnych.

W błyskawicznym sondażu, przeprowadzonym na stronie internetowej dziennika "Il Messaggero", 87 procent osób przyznało, że pomnik im się nie podoba. Aprobatę wyraziło 8,5 procent uczestników sondy.

W  1977 po dwudziestu latach przerwy został reaktywowany we Włoszech rajd Tysiąca Mil.

To dzięki staraniom i pomysłowi  księcia Franco  Mazzotti publiczność może podziwiać stare  egzemplarze aut z lat 1927-1957 takich jak: bmw, bugatti, jaguar, alfa romeo, ferrari, mercedes. To  nielada wyzwanie dla kierowców i ich pilotów. Można powiedzieć, że  w ciągu tych kilku dni trwania rajdu  ma się do czynienia z największym muzeum samochodów w ruchu.

Już po raz drugi w miasteczku Cento (Fe), gdzie mieszkam,  urządzono etap tego rajdu. Na placu ustawiono podium, ulice udekorowano flagami państw, z których pochodzą uczestnicy. Jakoś flagi polskiej nie zauważyłam. W zeszłym roku brali udział Polacy. W nadziei, że zapowiedzą polską ekipę wzięłam ze sobą  własną flagę z orzełkiem. Wmieszałam się w tłum. I tak stałam  dwie godziny.

Zawodnicy reprezentowali  Wielką Brytanię, USA, Niemcy, Szwecję, Holandię , Włochy, Japonię , Finlandię, Austrię a nawet  Rosję. Polakom nikt nie robił reklamy. Aż  tu  nagle rozległy się owacje. Zostali zaanonsowani Atkinson Rowan i Robertson Ian. Przecież Atkinson to brytyjski aktor, który wcielił się w postać Mr Beana, czyli Jasia Fasoli. Z miejsca został oślepiony fleszami PAPARAZZI. Serdecznie przywitany przez organizatora spotkania w Cento patrona Ivana Manservisi. Po  tej krótkiej pauzie Jaś Fasola i jego pilot wskoczyli do swego BMW 328 Roadster z 1939 roku i udali się do Bolonii na nocleg.

W uszach miałam symfonię motorów, w nozdrzach zapach spalin, a w aparacie fotograficznym Mr Bean’a. Mimo, że nie spotkałam rodaków byłam usatysfakcjonowana.

Poetka Maria Konopnicka wiersz   pt. „W piwnicznej izbie”  zakończyła wersetem:  Jaś nie doczekał -  aja  gdybym  miała jej talent i chciała w poezji uwiecznić   MILLE  MIGLIA  zakończyłabym tak:„DOCZEKAŁAM SIĘ ... JASIA  FASOLI”.

Anna Pankowska

Na tegorocznym festiwalu filmowym w Wenecji, który odbędzie się na przełomie sierpnia i września ma zostać zaprezentowany najnowszy film Romana Polańskiego "Carnage" (Rzeź). Podczas wielkiej gali będzie obecny także reżyser filmu - podał włoski dziennik "La Repubblica".

Najnowszy film polskiego reżysera powstaje na podstawie sztuki "Bóg mordu" Yasminy Rezy. Jest to opowieść o spotkaniu dwóch małżeństw, których synowie wdali się w bójkę. Konfrontacja przeradza się w otwarty konflikt dorosłych. W rolach głównych zobaczymy między innymi Kate Winslet i Jodie Foster.

Rzym - 18 maja 20111 – odsłonięcie pomnika Jana Pawła II przed stacją Termini i koncert zatytułowany „Pamięć i wdzięczność” dedykowany nowemu Błogosławionemu zakończą  dzisiaj cykl uroczystości i wydarzeń artystycznych towarzyszących beatyfikacji polskiego papieża.

Pomnik Jana Pawła II stanie na piazza dei Cinquecento, przed wejściem głównym do dworca Termini. Ceremonii uroczystego odsłonięcia, która rozpocznie się o godzinie 16.00 przewodniczyć będzie burmistrz Rzymu Gianni Alemanno oraz wikariusz generalny Rzymu, kardynał Agostino Vallini,
„Wybraliśmy datę 18 maja na odsłonięcie pomnika i koncert poświęcony błogosławionemu Janowi Pawłowi II, gdyż tego dnia przypada rocznic jego urodzin. Pragniemy, aby dzisiejszy dzień był hołdem dla tego wielkiego Papieża i wielkiego mieszkańca Rzymu” – powiedział burmistrz Alemanno.

Koncert
Podczas ponad 2 godzinnego koncertu, który odbędzie się w Audytorium poprzez muzykę i obrazy zostaną przypomniane najważniejsze momentu z pontyfikatu Jana Pawła II.
Wystąpią m.in.: Amedeo Minghi, Tosca, Matia Bazar,  Pfm, Roby Facchinetti, Irene Fornaciari&I Nomadi, Francesco Renga, Mariella Nava, Noemi, Mimmo Politanò, Fabrizio Silvestri, Lino Alecci, Laura Muzzupappa, Romolo Tisano , Silvia Lorenzi, Anna Tifu, chór Giuseppe Verdì z Rzymu i rzymska orkiestra symfoniczna  Nova Amadeus.

(wda)

 

 

 

 

 

 

 

 

Szokujące nagranie wideo kierowcy podmiejskiego autobusu, jadącego na trasie Ciampino-Rzymu i prowadzącego pojazd łokciami, bo w rękach miał dwa telefony komórkowe, zostało rozpowszechnione w całych Włoszech.

Na nagraniu, wykonanym z przez pasażera autobusu, jadącego z Anagnina na lotnisko Ciampino, widać kierowcę, który opierając łokcie na kierownicy prowadzi pojazd. W jednej ręce trzyma “komórkę” przez którą rozmawia, a w drugiej kolejny telefon - jak dobrze słychać - ze swym rozmówcą ustala, jak skonfigurować w nim pocztę elektroniczną i wykonuje kolejne operacje.

Po trwającym od 3 miesięcy czyszczeniu części Koloseum, odsłonięto jego prawdziwe barwy. Okazało się, że zabytek oryginalnie miał kolor ochry i czerwieni.

Zaledwie trzy miesiące prac konserwatorów, pozwoliły na odsłonięcie oryginalnego oblicza 14 filarów Amfiteatru Flawiuszów. Konserwatorzy codziennie przez 6 godzin polewali czarne filary wodą z rozpylacza i szorowali szczoteczkami z nylonu. Prawdziwe kolory kamienia ukryte były pod powierzchnią brudu, jaka utworzyła się przede wszystkim w ciągu ostatnich 70 lat w rezultacie emisji smogu w Wiecznym Mieście – podał dziennik „La Repubblica”. Okazało się, że w godzinach szczytu koło amfiteatru przejeżdża codziennie około 4000 pojazdów.

Podczas prac konserwatorskich, w niektórych miejscach pojawiły się ślady czerwonej farby, być może użytej w celu odpowiedniego umieszczenia bloków z trawertynu.

Jednak dopiero za kilka lat Koloseum ma się zaprezentować w całości w kolorze ochry i czerwieni, kiedy to zakończy się kapitalny remont, w całości finansowany przez włoskiego przedsiębiorcę Diego Della Valle. (mam)