Wiadomości - Nasz Swiat
10
Pn, sierpień

20 godzin spędzone w gigantycznym korku o długości prawie 40 km. Tak wyglądała piątkowa noc dla tysięcy ludzi uwięzionych na zasypanej śniegiem autostradzie A1 w Toskanii.

Drogę zablokowały tiry i inne ciężkie pojazdy, które wyruszyły w trasę bez zimowych opon.
Ludzie koczowali w swoich autach między Florencją a Arezzo, kompletnie pozbawieni jakiejkolwiek pomocy czy nawet informacji.

Za największy skandal kierowcy uważają to, że na tablicach informacyjnych przy wjazdach na autostradę nie było żadnych komunikatów o tym, iż jest ona nieprzejezdna. Nie mogli więc w porę zrezygnować z dalszej drogi. W rezultacie wjechali w korek, z którego nie było już ucieczki.
Dopiero w sobotni ranek do uwięzionych na drodze przyszli na piechotę żołnierze, przynosząc koce. Najbardziej zdesperowani porzucali swoje auta i kilometrami szli poboczem do najbliższego przydrożnego baru po gorące napoje i posiłki.

Fala arktycznego frontu atmosferycznego znad Syberii opanowała Włochy. Temperatury obniżyły się znacznie w przeciągu kilka godzin.

Kilka minut po 13.00 w Rzymie spadły pierwsze płatki śniegu. Rzymianie oraz turyści przystawali na ulicach i radośnie patrzyli na to niecodzienne zjawisko.
Śnieg w Rzymie jest wydarzeniem wyjątkowym, a jego płatki pojawiają się co kilka lat. Kilkugodzinna śnieżyca w lutym tego roku była pierwszą od 26 lat i przeszła do historii. Dzisiejsza „śnieżyca” do historii z pewnością nie przejdzie, ponieważ małe płatki śniegu szubko zamieniły się w deszcz.

Opady białego puchu meteorolodzy przewidzieli już kilka dni temu, a prognozy te postanowiły wykorzystać natychmiast punkty bukmacherskie, proponując graczom obok zakładów piłkarskich także postawienie pieniędzy na... śnieg. (mam)

Na piątkowy poranek meteorolodzy zapowiadają niewielkie opady śniegu w Wiecznym Mieście. Prognozy te postanowiły wykorzystać punkty bukmacherskie proponując graczom obok zakładów piłkarskich także postawienie pieniędzy na... biały puch. W ostatnich godzinach jednak stawka zakładu o śnieg spadła z 1:15 do 1:12 – podała za mediami włoskimi PAP.

Śnieg w Rzymie jest wydarzeniem wyjątkowym, a jego płatki pojawiają się co kilka lat. Kilkugodzinna śnieżyca w lutym tego roku była pierwszą od 26 lat i już przeszła do historii. W szkołach przerwano wtedy lekcje, aby dzieci mogły wyjść na dziedziniec i zobaczyć śnieg.

Gdyby spadł on w piątek i utrzymał się choć kilka godzin, to nie tylko skorzystaliby na tym gracze, ale piękną oprawę miałaby uroczystość zapalenia świateł na choince na Placu świętego Piotra.

Są również i negatywne strony opadów śniegu w Wiecznym Mieście. Jeżeli sprawdzą się prognozy synoptyków, rzymscy kierowcy wpadną z pewnością w panikę, ponieważ nie są oni przyzwyczajeni do tego rodzaju opadów. (mam)

foto: śnieg w Rzymie w lutym br. / © LaPresse

Rząd Silvio Berlusconiego otrzymał wczoraj wotum zaufania we włoskim Senacie oraz Parlamencie. Wynik nikogo nie zdziwił, ponieważ centroprawicowa koalicja, choć osłabiona w wyniku rozłamu, wciąż dysponuje tam większością głosów – doniosły media włoskie.


Za wnioskiem o udzielenie wotum zaufania, złożonym przez partię Berlusconiego Popolo della Libertà (PDL), głosowało 162 senatorów. Przeciwko było 135. Jedenastu wstrzymało się od głosu; to politycy ruchu Futuro e Libertà (FiL) Gianfranco Finiego, którzy odeszli z ugrupowania premiera.

Rząd Silvio Berlusconiego otrzymał też wotum zaufania w parlamencie. Izbie Deputowanych losy rządu rozstrzygały się do ostatniej chwili. Zadecydowała różnica zaledwie trzech głosów Za wnioskiem o wotum głosowało 311 deputowanych. Przeciw było 314 parlamentarzystów. (mam)

Wszystkie parlamentarzystki z partii premiera Włoch Silvio Berlusconiego Popolo della Libertà otrzymały od niego w prezencie na Święta pierścionki z trójkolorowego złota z brylantami, rubinami i szmaragdami. Media podały, że pierścionek taki kosztuje 1400 euro – podała PAP.

47 deputowanych centroprawicowej partii i 12 przedstawicielek ugrupowania w Senacie dostało od szefa rządu pierścionek z białego, czerwonego i żółtego złota wraz z kamieniami szlachetnymi w kolorze białym, zielonym i czerwonym, symbolizującymi barwy narodowe. Za prezenty dla parlamentarzystek Berlusconi zapłacił ponad 82 tysiące euro.  No i jak kobiety mają go nie kochać...?

Rzym – dzisiaj rano pociąg regionalny jadący z Borgo San Lorenzo (Florencja) nie wyhamował na czas na stacji Santa Maria Novella i uderzył w strukturę zamykającą wyjazd składu z peronu.


Pięciu pasażerów pociągu odniosło obrażenia i zostało przewiezionych do szpitali Careggi e Santa Maria Nova. 
Pociąg przyjechał do Santa Maria Novella z 36 minutowym opóźnieniem.

Z pierwszych ustaleń wynika, że przyczyną wypadku był wadliwy system hamulcowy. (wda)

Według danych na temat marnotrawstwa żywności, które przedstawiła dzisiaj konfederacja rolników, od Bożego Narodzenia do Trzech Króli każda włoska rodzina wyrzuci resztki jedzenia o wartości 80 euro. Do śmieci trafi 500 tys. ton żywności za 1,5 mld euro – podała PAP.


Najwięcej jedzenia, Włosi zmarnują po kolacji wigilijnej oraz uroczystych obiadach w pierwszy i drugi dzień świąt. Z przeprowadzonego sondażu wynika, że po tych uroczystych posiłkach każda rodzina wyrzuci żywność wartości średnio 50 euro.


Pomimo kryzysu, przyzwyczajeń Włochów nie jest w stanie nic zmienić. Na śmietniku wyląduje jedna czwarta jedzenia kupionego na świąteczne stoły. Poza tym we Włoszech nie ma też nawyków, by wykorzystywać resztki.

Więcej artykułów…