Silne trzęsienie ziemi we Włoszech. Są zabici - Nasz Swiat
29
Śr, czerwiec

Włochy

Są ofiary śmiertelne trzęsienia ziemi, które w nocy z wtorku na środę nawiedziło środkowe Włochy. Wśród ofiar nie ma obywateli polskich.

Wiele osób zostało uwięzionych pod gruzami budynków, które zawaliły się na skutek serii wstrząsów, 

Do trzęsienia o magnitudzie 6,2 doszło  około godziny 3.30 nad ranem. Epicentrum znajdowało się w pobliżu miasta Accumuli w prowincji Rieti.

Silne wstrząsy odczuwalne były w regionach Lacjum, Umbrii i Marche.

Aktualizacja z godz. 14.45

Dziennik "La Repubblica": jest już ponad 60 ofiar trzęsienia ziemi. Dziesiątko osób pod gruzami.

 

Aktualizacja z godz. 13.20

Media włoskie podają, że w wyniku trzęsienia ziemi zmarlo co najmniej 38 osób.

Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie na bieżąco monitoruje sytuację i pozostaje w kontakcie z władzami włoskimi. W razie pytań prosimy o kontakt pod numerami telefonów: 00390636204302 lub 00393355995212. W chwili obecnej brak jest informacji, by wśród ofiar lub poszkodowanych byli obywatele polscy. Przywrócone zostało funkcjonowanie wszystkich linii kolejowych, występują natomiast utrudnienia na drodze krajowej via Salaria oraz na drogach lokalnych.

Aktualizajca z  godz. 10.55

Agnecja prasowa ANSA podała, iż w miastach najbardziej dotkniętych trzęsieniem, tj. Amatrice, Arquata  i Pescara del Tronto liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 21. Wielu ludzi nadal jest uwięzionych pod gruzami zawalonych budynków

 

Godz. 7.40

Są zabici i ranni

Co najmniej 4 osoby zginęły pod gruzami domów w miejscowości Amatrie. Jak podają media zawaliła się połowa miasta. Pod 10 metrową stertą gruzów na głównej ulicy w Amatrice uwięzieni są ludzie.

Szpital w mieście w każdej chwili może się zawalić. Trwa akcja przewożenia pacjentów do innych miast. Wielu rannych opatrywanych jest na ulicy przed szpitalem.

Dwie osoby zginęły podczas trzęsienia ziemi również w Accumuli.

Kolejny silny wstrząs miał miejsce o godzinie 4.33. Trzęsienie o magnitudzie  5.4 miało swoje epicentrum pomiędzy miejscowścią Norcia (Perugia) i  Castelsantangelo sul Nera (Macerata).

Dwoje starszych ludzi zginęło pod gruzami domu, który zawalił w Pescara del Tronto.

Trzęsienie dzisiaj w nocy było tak silne, że przez 20 sekund trzęsły się budynki nawet w odległej stolicy kraju, Rzymie.

 

7 lat temu trzęsienie ziemi o podobnej sile zniszyło miasto L'Acquila i pochłonęło życie 300 jego mieszkańców. 

(wda, mam)

Foto: Twitter