Wybory już w niedzielę. Jak oddać ważny głos? - Nasz Swiat
01
Śr, grudzień

Wybory parlamentarne 2011

Każdy wyborca otrzyma dwie karty do głosowania - w formie książeczki - formatu A 4 z listami kandydatów do Sejmu i Senatu. Jak przypomina szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki w rozmowie z Polskim Radiem, głosowanie polega na postawieniu znaku „x” (iks) w kratce przy nazwisku kandydata.

Karta do głosowania składa się ze stron. Każda jest poświęcona jednej liście kandydatów. Oznaczone są: numerem, nazwą komitetu wyborczego, natomiast nazwiska kandydatów umieszczone są w kolejności ustalonej przez komitet. Przy każdym nazwisku z lewej strony jest kratka gdzie wyborca zaznacza znakiem „x” (iks) kandydata, na którego chce oddać swój głos.

- Każdy ma tylko jeden głos więc może wybrać tylko jednego kandydata - przypomina Kazimierz Czaplicki. Jeżeli wyborca postawiłby znak „x” (iks) na jednej liście, a potem na innej - głos będzie nieważny.

Podobne zasady głosowania obowiązują w wyborach do Senatu. Nazwiska kandydatów ułożone są alfabetycznie, jednak i tu głosowanie polega na postawieniu znaku „x” (iks) w kratce przy nazwisku naszego kandydata.

Karta do głosowania w wyborach do Sejmu jest biała, a w wyborach do Senatu - żółta. Lokale wyborcze będą otwarte 9 października od 7.00 do 21.00.

źródło: polskieradio.pl