Żyć we Włoszech - Nasz Swiat
28
Wt, czerwiec

31 grudnia Polonia rzymska bawiła się na Balu Sylwestrowym zorganizowanym przez Stowarzyszenie “Insieme”, tradycyjnie już zorganizowanym w Pala Cavicchi w Ciampino. Na imprezę przybyło około 150 osób, które w rytm muzyki przygotowanej przez polskiego dj “A”  bawiły się do wczesnych godzin rannych.

18 grudnia w Polskiej Ludotece w Ascoli Piceno odbyło się tradycyjne już, coroczne spotkanie polskich dzieci z Mikołajem. 

17 grudnia w restauracji Bajka w Rzymie odbyło się pierwsze, po 70. Latach, spotkanie opłatkowe 12 Pułku Ułanów Podolskich, na które przybyli: ppłk Eryk Jankowski Kawaler orderu VM 5 klasy;  płk.Janusz Urban Attaché Obrony przy Ambasadzie RP w Rzymie wraz z żoną oraz Mali Ułani Podolscy z Rzymu.

Nasz nowy portal dostępny jest pod adresem http://naszswiat.it/ 

Stowarzyszenie Instytut dla Polonii serdecznie zaprasza na Polski Bal Karnawałowy, który odbędzie się 25 lutego w Pozzuoli.

Stowarzyszenia Mojabancarella i Videopyja zapraszają 18 lutego na Karnawał w starożytnym Rzymie.

W niedzielę 12 lutego w porcie w Civitavecchia będzie można zwiedzić polski okręt ORP Kontradmirał Xawery Czernicki.

Planujesz wakacje we Włoszech? Poświęć chwilę i zarejestruj się w serwisie odyseusz.msz.gov.pl prowadzonym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Te kilka minut może uratować twoje życie.

Na włoskim rynku wydawniczym ukazała się najnowsza książka Jacopo Storni, w której opisał 14 historii imigrantów – ludzi, którzy odnieśli sukces we Włoszech. 

225. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja została uczczona uroczyście w Ambasadzie RP w Rzymie podczas przyjęcia.

Rozmowa z Dagmarą Szymańską – coachem i autorką interesującej książki, mieszkającą od prawie 6 lat we Włoszech.

Na emigracji spędziła dwie dekady. Pragnienie, by jej córka wychowywała się w Polsce sprawiło, że zdecydowała się na powrót. Nam Agata Szałańska opowiada o powrocie – swoim i dziecka, i o tym, jak ułożyła sobie życie w Polsce.

Wywiad z właścicielem biura turystycznego Polonia Service.

Podczas czwartego, włoskiego Finału WOŚP, który w tym roku odbył się po raz drugi w Rzymie zebrano około 6500 euro.

Sztab WOŚP w Rzymie zadeklarował dzień po 23. Finale, że zebrano około 6.500 euro + 5 dolarów i 5 funtów oraz 79 zł.
Kwota ta została zebrana podczas imprezy w Ludotce SunBear Park w Ostii, nieopodal Rzymu, zabawy sylwestrowej w PalaCavicchi oraz 11 stycznia podczas tegorocznego Finału, aukcji oraz zbiórki w okolicach kościołów polskich w Rzymie, Ostii i Torvaianice oraz dzięki wsparciu sponsorów.

Informacja o zadeklarowanej kwocie pochodzi z info rzymskiego sztabu zamieszczonej na oficjalnej Fan Page na Facebooku: WOSP RZYM

Dobra muzyka, zabawy i warsztaty plastyczne dla dzieci, pokaz podstawowych zasad pierwszej pomocy, badanie poziomu cukru we krwi oraz ciśnienia tętniczego – to tylko niektóre atrakcje, które ściągnęły 11 stycznia do PalaCavicchi ogromne rzesze Polaków z Rzymu i okolic. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała na Półwyspie Apenińskim już po raz czwarty, a po raz drugi w Wiecznym Mieście.

To już chyba stało się tradycją, że organizacja Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy we Włoszech wiąże się z wieloma problemami. Tak też stało się i tym razem, ponieważ na początku grudnia organizator dotychczasowych włoskich Finałów WOŚP we Włoszech – Robert Małecki przysłał do redakcji dwutygodnika „Nasz Świat” komunikat, w którym informował, iż z powodu braku sponsorów oraz wolontariuszy nie jest w stanie zorganizować kolejnego Finału, który podobnie jak w styczniu 2014 r. miał odbyć się w Neapolu.
Kilka dni później – 12 grudnia – został zarejestrowany nowy sztab, którego szefem została Alicja Kołtunowicz. Orkiestra Wielkich Serc miała zagrać po raz drugi w Wiecznym Mieście. Warto przypomnieć, że WOŚP zagrała do tej pory: w 2012 roku w Rzymie, w 2013 r. w Bolonii, w 2014 r. w Neapolu.
W skład rzymskiego sztabu weszli: Alicja Kołtunowicz -prowadząca portal Mojabancarella.com, Nestor Grojewski – właściciel restauracji CRUDOP, Bożena Wróblewska, Edyta Felsztyńska ze stowarzyszenia polonijnego INSIEME oraz Iwona Bigos i Renata Kobendzowska ze stowarzyszenia polonijnego LE RONDINI.
Imprezę objął patronatem honorowym Wydział Konsularny Ambasady RP w Rzymie, a partnerami zostali: Szkolny Punkt Konsultacyjny im. G.H. Grudzińskiego przy Ambasadzie RP w Rzymie, Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Ambasadzie RP w Ostii, Polska Organizacja Turystyczna – Oddział w Rzymie, Stowarzyszenie Nauczycieli Języka i Kultury Polskiej w Rzymie, Stowarzyszenie Iuventi Poloniae, Protezione Civile - A.I.VV.F.C. 

Ogromna moc czerwonego serduszka
- Rzymskiemu Sztabowi WOŚP nie chodzi o podbijanie rekordów, ale o to, by być razem i jest to niepowtarzalna okazja, aby Polonia rzymska włączyła się w zbiórkę tego samego dnia co miliony rodaków w Polsce. Tegoroczny, rzymski Finał przyczyni się także do integracji Polonii mieszkającej w Rzymie i okolicach - napisali kilka dni przed Finałem w komunikacie prasowym  członkowie tegorocznego Sztabu. Pomimo krótkiego okresu czasu na przygotowanie, organizatorom udało się - podobnie jak w latach poprzednich – połączyć Polonię włoską. Ogromna moc czerwonego serduszka zadziałała.

Po raz kolejny zbieraliśmy na dzieciaki i seniorów
11 stycznia br. 120 tysięcy wolontariuszy wyszło na ulice nie tylko Polski, ale i kilkudziesięciu miast w wielu krajach na świecie, żeby zbierać pieniądze na zakup sprzętu medycznego dla polskich szpitali. Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przez 22 lata działalności zakupiła tysiące urządzeń za kwotę ponad 590 mln zł. Wszystko dzięki hojności darczyńców. Celem tegorocznej zbiórki było podtrzymanie wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów.

Pierwsze zbiórki pieniędzy na WOŚP w Rzymie
Zgodnie z regulaminem WOŚP, zbiórka funduszy oprócz Wielkiego Finału mogła odbywać się w okresie od 15 grudnia 2014 roku do 11 stycznia 2015 roku.
Pierwsza zbiórka, zorganizowana przez rzymski sztab odbyła się 21 grudnia w Ludotce SunBear Park - (Via Calenzana, X Dzielnica Rzymu-Ostia). Celina Fajer - wolontariuszka z rzymskiego sztabu WOŚP, zainaugurowała zbiórkę do skarbonki WOŚP.
Druga zbiórka odbyła się 31.12.2014 w Palacavicchi - Ciampino, gdzie Polonia Rzymska żegnała 2014 rok na Balu Sylwestrowym, zorganizowanym przez Stowarzyszenie INSIEME - Edytę Felsztyńską i Bożenę Wróblewską.Wielki Finał
W niedzielny poranek – 11 stycznia - na ulicach Rzymu pojawiło się kilku wolontariuszy. Zbiórka pieniędzy odbywała się w okolicach polskich kościołów, po raz pierwszy w centrum Rzymu, w Ostii i Torvaianice.
O godzinie 12.00 rozpoczął się Wielki Finał w PalaCavicchi w Rzymie. Jego gwiazdami byli: Dominika Zamara - sopran, Marco Lo Russo - artysta muzyk, Ferdinando Puglia - komik, oraz Szkoła salsy Balabanoff, zespół HUNTERS. Wśród wykonawców rzymskich można było posłuchać zespołu J.A.A.R., Aleksandra Nowaka, Siostry: Patrycję i Annamaria Tokarz, Fantastyczne Śpiewanie Tadeusza Burzyńskiego i Romana Bączka. Sylwia i Marta Wojtaszek zaprezentowały pokaz baletowy.  
Na uczestników tegorocznego Finału czekało wiele atrakcji. Oprócz dobrej muzyki odbyły się warsztaty plastyczne dla najmłodszych i konkursy zorganizowane przez Stowarzyszenie Le Rondini, warsztaty teatralne poprowadzone przez aktora Olka Mincera oraz warsztaty artystyczne – tworzenie sukni z papieru i materiałów wtórnych prowadzone przez Anię Gastol.  O godzinie 20.00 tak, jak w całej Polsce odbyła się tradycyjna akcja WOŚP “Światełko do nieba". Podczas imprezy, kilkakrotnie licytowano wartościowe przedmioty przekazane przez sponsorów. Jak co roku, również dwutygodnik „Nasz Świat” dołożył swoją cegiełkę, przekazując na ten szczytny cel dwie roczne prenumeraty pisma.
Nawiązując do programów WOŚP „Ratujemy i Uczymy Ratować” i „Policz się z cukrzycą” organizatorzy zorganizowali pokaz podstawowych zasad pierwszej pomocy (Protezione Civile), badanie poziomu cukru we krwi (pomiar wykonany przez pielęgniarkę za pomocą glukometru) i wypełnienie testu określającego ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

Sponsorzy nie zawiedli
Organizacja rzymskiego Finału nie doszła by do skutku, gdyby nie sponsorzy, którzy oprócz wsparcia finansowego podarowali na ten cel wiele cennych przedmiotów.
Właściciel kompleksu PalaCavicchi oddał bezpłatnie do dyspozycji salę, w której odbyła się finałowa impreza. Oferty pieniężne przekazali: U MICHAŁA – sklep polski w Rzymie Michała i Doroty Zalewskich; Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji z siedzibą w Warszawie; Enoteca Bomprezzi - sklep Mirizzi Alessandro; POLONUS – sklep polski w Rzymie Artura Dzięgiela; SALBEA – grota solna w Rzymie Beaty Skrzypek i Tamary Bronickiej; Biuro rachunkowe i doradztwo podatkowe  Anny Wrzesień; Bottega di Peter Piotra Kołtunowicza; INFORTUNISTICA STRADALE - Mirco Giallini, eksperta od wypadków drogowych; U ALEKSANDRY – Sklep polski w Ladispoli Aleksandry Hebda; LA VIA DELL`AMBRA – BURSZTYNOWY SZLAK Ireny Ludwiki Czopek-Zanovello; psycholog Joanna Okulska, Księgarnia Polska Katarzyny Kuliny; PVC PROFIL S.R.L.S Roberta Bednarskiego.
Swoje usługi zaoferowali: DESIGN & PRINT – agencja grafiki komputerowej Grażyny Żabskiej i Artura Iwanisika; SINDBAD – POLONIA SERVICE - transport osób Przemysława Mróz; fotograf JACEK PYDYN; MEBLE ZIOBRO; PP DESIGN - tworzenie stron internetowych Pawła Pożyczki; HOTEL THE STRAND ROMA; GEOMAX. Misztal - Stateczny sp.j. Opole Lubelskie.

Było warto!
Pomimo wielu trudności i braku czasu, organizatorzy tegorocznego włoskiego Finału stanęli na wysokości zadania. Po raz kolejny okazało się, że warto nie przespać wielu nocy i poświęcić każdą wolną chwilę, ponieważ cel jest tego wart. I tym razem okazało się, że czerwone serduszko łączy i miejmy nadzieję, że w przyszłym roku na terenie Włoch Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy rozbrzmi w całej Italii.

Anna Malczewska

Zdjęcia: Barbara Sandra PawlukiewiczW artykule zawarte zostały fragmenty komunikatów prasowych, nadesłanych do redakcji przez Sztab WOŚP w Rzymie.

Już po raz trzeci WOŚP zagra dla najmłodszych i dla najstarszych pacjentów.

W czasie tegoroczne­go Finału pieniądze dla WOŚP zbierać będzie 120 tys. wolontariuszy, nie tylko w Polsce, ale również w kilkudziesięciu sztabach zagranicznych.  Do czwartku (8.01), zarejestrowano 1474 sztabów krajowych, 43 zagraniczne, 32 skarbony stacjonarne i 120 imprez zamkniętych.

Jerzy Owsiak na konferencji prasowej (8.01) przed niedzielnym 23. Finałem WOŚP, mówił, że finanse fundacji są przejrzyste i ściśle kontrolowane, a kupowane przez nią urządzenia służą milionom ludzi w całej Polsce. - Na szczęście nasze urządzenia nie mają czipa, który rozpoznaje złego lub dobrego człowieka i leczą wszystkich - mówił Owsiak, zapewniając, że również każda z krytykujących WOŚP osób może liczyć na pomoc w przypadku choroby swojej lub kogoś ze swoich bliskich.

Prezes fundacji prof. Bohdan Maruszewski przypomniał, że w ciągu 23 lat WOŚP kupiła ok. 30 tys. sztuk urządzeń medycznych za blisko 600 mln zł, dla 600 szpitali w całej Polsce. 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra 23. raz 11 stycznia. Zbiórka pieniędzy poświęcona jest podtrzymaniu wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opiece medycznej seniorów.

Pieniądze na diagnostykę w pediatrii 

Jak poinformował, pieniądze z tegorocznej zbiórki będą przeznaczone na utrzymanie wysokich standardów diagnostyki, głównie w czterech dziadzinach pediatrii. Pierwszą z nich będzie onkologia. Maruszewski tłumaczył, że taka fundacja jak WOŚP powinna zajmować się tym, na co nie stać podstawowego systemu ochrony zdrowia, dlatego chciałaby rozpropagować nowoczesną diagnostykę genetyczną, aby dostęp do niej miało jak najwięcej dzieci. Poza tym - jak zapowiedział Maruszewski - kupowane będą urządzenia do diagnostyki obrazowej.

Kolejną dziedziną, którą wesprzeć chce WOŚP, jest kardiochirurgia. Jak poinformował Maruszewski, brakuje stanowisk do intensywnej terapii dla dzieci przed i po operacjach serca. Fundacja będzie chciała takie stanowiska wyposażyć. Zebrane środki będąprzeznaczone również na diagnozowanie chorób reumatologicznych, gdzie bardzo ważne jest wcze­sne wykrycie. Po raz pierwszy WOŚP wspierać będzie pulmonologię. "Dla tych dzieci jeszcze nie graliśmy" - powiedział Maruszewski.

Podkreślił, że to, na co zostaną przeznaczone pieniądze zebrane podczas Finałów, zawsze jest przedmiotem konsultacji ze specjalistami, decyzja poprzedzona jest dyskusjami z autoryteta­mi w danej dziedzinie medycyny i nigdy nie jest przypadkowa.

Pieniądze na zapewnienie godnej opieki medycznej dla seniorów

Wiceprezes WOŚP prof. Piotr Burczyński przypomniał, że w tym roku po raz kolejny fundacja zbierać będzie środki na zapewnienie godnej opieki medycznej dla seniorów i wyposażenie oddziałów geriatrycznych.

Szczegółowe informacje na temat 23.Finału można znaleźć na stronie www.​wosp.​org.​pl/​final.​

W Polsce WOŚP wspierać można nie tylko wrzucając datki do puszki, ale także m.​in. wysyłając SMS-y, a także za pośrednictwem internetowych skarbonek. Wszystkie możliwości udziału w Finale zebrane zostały na stronie www.​wspieraj.​wosp.​org.​pl.

Z kolei na stronie www.​nacoidamojepieniadze.​wosp.​org.​pl można zobaczyć, na co fundacja przeznaczyła zebrane dotąd środki.

Na podstawie wiadomości ze strony  Onet.pl

Sztab WOŚP w Rzymie

2 listopada br. o godzinie 11.00 na Polskim Cmentarzu Wojennym w San Lazzaro di Savena odbędzie się uroczysta Msza Święta, złożenie wieńców oraz ceremonia wojskowa poświęcona poległym żołnierzom 2. Korpusu Polskiego.

Konsulat Generalny RP w Mediolanie zaprasza na comiesięczne dyżury porad prawnych dla Polaków mieszkających we Włoszech.

Do udziału w Triennale Design Museum jako jedyna Polka została zaproszona  Dorota Koziara, ceniona i uznana polska projektantka od lat związana z włoskim designem.

Popularnym i skutecznym sposobem uczenia się języka jest łączenie nauki z zabawą. Oto gra edukacyjna, dzięki której Twoje dziecko przyswoi lepiej język polski.

Zapominanie jest procesem, który nie omija pierwszego języka.

W ponad 99 proc. przypadków zaledwie dwa krótkie słowa wystarczą ludziom, aby rozpoznać głos bliskiej osoby. Żaden komputerowy system do identyfikacji dźwięków nie jest w stanie im dorównać.

Ślubowanie klas pierwszych Katolickiej Szkoły Podstawowej w Rzymie. 

Uczennice Katolickiej Szkoły Podstawowej w Rzymie opowiadają o zajęciach śpiewu.

Już od ponad miesiąca trwa nowy rok szkolny. Rozpoczął się dla nas dźwiękiem dzwonka, który rozległ się na dziedzińcu kościoła św. Stanisława B.M. w Rzymie 19 września.

Wybierasz się do Mediolanu na EXPO 2015? Dowiedz się, jak i gdzie kupić bilet wstępu na teren wystawy.

Bilety na Wystawę Światową w Mediolanie można zakupić w kasach przy wejściu, u autoryzowanych sprzedawców lub poprzez stronę internetową www.expo2015.org/en/tickets. Bilety są dostępne podczas trwania wystawy, do 31 października.

Zakupu online można dokonać w łatwy i szybki sposób, płacąc kartą kredytową. Wcześniej należy się zarejestrować, podając imię, nazwisko, kraj, kod pocztowy, adres mailowy oraz ustalić hasło. Potwierdzenie przesłane mailem należy wydrukować i okazać przy wejściu.

Przy zakupie można skorzystać z wielu zniżek, np. na bilet rodzinny, grupowy, studencki, czy dla seniorów. 

Ze zniżek skorzystają także osoby, które wybiorą się na Wystawę w godzinach wieczornych.

Warto przypomnieć, że Expo 2015 można zwiedzać codziennie w godzinach od 10.00 do 23.00. 

 

W myśl tematu przewodniego EXPO 2015, „Wyżywienie planety, energia dla życia”, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z uznanymi ekspertami branży kulinarnej przygotowała książkę kucharską pt. „Apetyt na Polskę”. To publikacja, która stanowi nową interpretację polskiej tradycji – prezentuje Polskę jako kraj niezwykłego bogactwa naturalnego i kreatywnej myśli kulinarnej, będąc wartościowym uzupełnieniem programu promocji gospodarczej w ramach EXPO 2015.

Czytelnicy książki odkryją w niej zupełnie nowe kompozycje i smaki, inspirowane kuchnią polską i włoską. Wśród przepisów znajdują się m.in. ravioli z bryndzą podhalańską, smażoną rukolą i palonym masłem, crostini z białego wiejskiego chleba ze zgliwiałym serem i konfiturą z borówek, redykołki duszone na maśle z wędzonym jogurtem, sałatą rzymską i konfiturą z wiśni nadwiślańskich czy pierś gołębia z zieloną soczewicą duszoną w trójniaku z sosem z wędzonej suski sechlońskiej.

Prezentację nowoczesnego spojrzenia na polską sztukę kulinarną uosabiają eksperci współpracujący z magazynem „Usta” – autorzy przepisów, które znalazły się w książce „Apetyt na Polskę”: Witold Iwański, Eliza Mórawska, Michał Gniłka, Marysia Przybyszewska, Grzegorz Łapanowski, Tomasz Trąbski. Zdjęcia wykonał Krzysztof Kozanowski.

Książka kucharska „Apetyt na Polskę” będzie dostępna w wersji włosko-angielskiej w Pawilonie Polski podczas Wystawy Światowej EXPO 2015 w Mediolanie oraz w wersji polsko-angielskiej w wydaniu online na stronie www.expo.gov.pl.

Wydaje się, że taka forma promocji gospodarczej, promocji polskich produktów, daje szansę dotarcia do większej liczny potencjalnych odbiorców, zarówno dużych sieci, jak i pojedynczych osób. Dajemy się poznać od najlepszej strony.

źródło: www.expo.gov.pl

Bursztynowa biżuteria z Gdańska, designerskie projekty z Gdyni i piasek z sopockiej plaży – wszystko to pojedzie do Włoch, gdzie już 1 czerwca rozpoczyna się Pomorski Tydzień na Wystawie Światowej EXPO 2015 w Mediolanie.
 

 

Pomorskie jako pierwszy polski region pokaże się na najbardziej prestiżowych targach na świecie. Będzie gospodarzem polskiego pawilonu na EXPO 2015 od 1 do 7 czerwca. Przez tydzień  zaprezentuje swój potencjał turystyczny i gospodarczy. Będzie zachęcać Włochów, i nie tylko, by właśnie na Pomorzu spędzali wakacje i robili biznes. Przecież podróż z Gdańska do Mediolanu, albo w drugą stronę, to zaledwie 2 godziny samolotem...

Pomorskie wakacje

Pomorskie hotele, gospodarstwa agroturystyczne, zabytki, atrakcje rozrywkowe i kulturalne, z których można korzystać przez cały rok, pokazane będą na EXPO 2015 podczas seminarium turystycznego w środę, 3 czerwca. Organizator, Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna, chce zaprezentować kompleksową ofertę całego regionu, nawiązując przy tym bezpośrednie relacje biznesowe. Dlatego na spotkanie zaprasza włoskich touroperatorów, agencje turystyczne, organizatorów podróży, a także dziennikarzy.

Swatanie biznesu

Żeby współpracować, trzeba się poznać, a EXPO 2015 daje takie możliwości. Pomorscy i włoscy przedsiębiorcy oraz inwestorzy wezmą udział w biznesowej giełdzie kooperacyjnej w czwartek, 4 czerwca. Podczas spotkania poświęconego potencjałowi gospodarczemu regionu przedstawiciele pomorskich firm będą mieli okazję, żeby w formule rozmów B2B dotrzeć do wiodących włoskich odbiorców z branż nowych technologii, budownictwa, a także gospodarki morskiej i logistyki. Dzień później w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie zaplanowano Pomorską Galę Biznesu.

Trójmiasto razem

Połączone siły Gdańska, Gdyni i Sopotu, partnerów Pomorskiego Tygodnia, zadbają o to, by przez siedem dni polski pawilon na EXPO 2015 dostarczał zwiedzającym ciekawych doznań. Gdańsk zaprezentuje wystawę bursztynu. Gdynia pokaże „Smak przedmiotu”, czyli ekspozycję współczesnego designu i jego kulinarnych interpretacji. Za aranżację przestrzeni na zewnątrz pawilonu odpowiada Sopot, który zaprosi gości na sopocką plażę. Od rana do wieczora zwiedzający będą mogli odetchnąć na prawdziwym nadmorskim piasku i posłuchać klubowej muzyki, prosto z Trójmiasta.

Informacja pochodzi ze strony Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie

www.mediolan.msz.gov.pl