Dominika Zamara zaśpiewała dla ofiar majowego trzęsienia ziemi - Nasz Swiat
28
Wt, czerwiec

Nasze sprawy

Z inicjatywy Stowarzyszenia Via dell’Ambra oraz dzięki wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie 2 września br. w Savignano s/Panaro odbył się koncert dobroczynny na rzecz poszkodowanych w trzęsieniu ziemi mieszkańców San Felice s/Panaro.

Specjalnie na tę okazję zostali zaproszeni do współpracy pianista Aymeric Catalano i sopranistka Dominika Zamara, która zaangażowała się osobiście w przygotowania. Afisz i program wieczoru zostały zaprojektowane przez współpracującą z polską śpiewaczką, Ewę Blicharską, artystę grafika z Wrocławia.

Dominika Zamara przy akompaniamencie pianistycznym Aymerica Catalano wykonała arie słynnych kompozytorów, takich jak: Bellini, Bizet, Puccini, Mozart, Strauss, Mascagni. Nie zabrakło też słowiańskich akcentów. W jej repertuarze znalazły się pieśni F. Chopina i S. Rachmaninowa.
W kościele B. V. Assunta, gdzie odbywał się recital polskiej artystki, wszystkie miejsca były zajęte.
Zanim Dominika Zamara pojawiła się  a scenie zebranych powitał burmistrz Savignano s/Panaro Germano Caroli, a następnie zabrała głos prezes Stowarzyszenia Via dell’Ambra Dorota Wiśniewska.

Artyści na scenę zostali zaproszeni brawami. Wszystkim zaparło dech. Akustyka kościoła była doskonała. Takiego głosu nikt z obecnych jeszcze nie słyszał. Artystka pokazała, że ma niezwykły talent. Śpiewała bardzo sugestywnie. Widać było, że w swój śpiew wkłada swoje serce. Bardzo zaangażowała się w swoją misję, będąc w pełni świadomą, iż wśród obecnych słuchaczy jest polska rodzina, poszkodowana w trzęsieniu ziemi w San Felice sul Panaro.

W czasie krótkiej przerwy w trakcie występu można było nabyć ostatnia płytę wykonawców zatytułowaną „Life”, ze sprzedaży której część dochodu  artyści przekazali dla mieszkańców San Felice s/Panaro.

Koncert tak się podobał, że na bis Dominika zaśpiewała arię „O mio babbino caro” z opery Gianni Schicchi Pucciniego. Po słowach podziękowania nastąpiła seria pamiątkowych fotografii. Mimo późnej pory nikomu nie spieszyło się. Wszyscy wracaliśmy pełni wrażeń. Ale najważniejsze przeżycie, to świadomość, że ten dzień, drugi września 2012 to kolejny dowód na to, że nikt nie jest samotną wyspą, że tworzymy wspólnotę opartą na solidarności.

W  ten wrześniowy wieczór dzięki inicjatywie kilku osób dobrej woli ucieleśniło się przysłowie: Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Na przyjaciół z Savignano zawsze można liczyć.

Anna Pankowska
Stowarzyszenie VIA DELL’AMBRA