Kargul i Pawlak urzekli włoskich widzów - Nasz Swiat
29
Śr, styczeń

Nasze sprawy

22 lutego br. w katedrze studiów historycznych  uniwersytetu  Ca' Foscari w Wenecji podczas 11. edycji Rassegna Del Cinema dell’Europa Centrale e Orientalne zorganizowanej przez prof.  Francesco Leoncini (zajmującego się historią krajów słowiańskich) włoscy widzowie mieli okazję obejrzeć kultową polską komedię w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego „Sami swoi” (1967 r.).

Czytaj także: O Polsce z uśmiechem – wywiad z Vittorio Marone

Projekcja towarzyszyła prezentacji książki Vittorio Marone „La quotidianità dell’assurdo”. La Repubblica Popolare Polacca (1945-1989) nella commedia cinematografica del tempo: propaganda, opposizione e tecniche di sopravvivenza.
(Codzienność absurdu. Polska Rzeczpospolita Ludowa 1945-1989 w komedii filmowej tamtych czasów: propaganda, opozycja i techniki przetrwania) wydanej w ubiegłym roku przez Archetipolibri.

W przeglądzie uczestniczyła również znakomita lektor języka polskiego z wydziału Lingue e Letterature Straniere mgr Dorota Pawlak, która przyprowadziła na projekcję liczną grupę studentów.
Włoscy widzowie z entuzjazmem przyjęli obraz Chęcińskiego.

Podczas dyskusji, która odbyła się po filmie, zwrócono uwagę przede wszystkim na temat granicy - granicy, która zawsze jest umowna, zarówno w odniesieniu do wielkich mocarstw jak i sąsiadów przysłowiowego „podwórka”.

D.W. na podst. materiałów nadesłanych przez V.M.


Fot. Klatka z filmu „Sami swoi”, reż. Sylwester Chęciński (1967

Czy „Sami swoi” spodobają się rzymianom?

Dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie Jarosław Mikołajewski zapowiedział, że prezentacja książki Vittorio Marone „La quotidianità dell’assurdo” w Wiecznym Mieście odbędzie się jesienią bieżącego roku.

Prawdopodobnie, podobnie jak to miało miejsce w Wenecji, będzie jej towarzyszyła projekcja filmu „Sami swoi” i być może również innych, kultowych komedii polskich.