Są wyniki polskich wyborów parlamentarnych we Włoszech - Nasz Swiat
11
Cz, sierpień

Nasze sprawy

W wyborach  do Sejmu RP i Senatu RP we Włoszech, w Mediolanie i Neapolu wygrała Platforma Obywatelska,  a w Rzymie Prawo i Sprawiedliwość.  Łącznie w głosowaniu wzięło udział ponad 3 tys. osób.

W Wiecznym Mieście wygrał PiS
W obwodzie głosowania nr 260, utworzonym w Ambasadzie RP w Rzymie,  głosowało najwięcej 2100  Polaków. W Wiecznym Mieście  wybory do Sejmu wygrał PiS otrzymując 873 głosy; PO - 713. Na trzecim miejscu uplasował się Ruch Palikota z 79 głosami. SLD zdobyło 51 głosów, a PSL - 36.

W wyborach do Senatu kandydatka PiS Katarzyna Łaniewska-Błaszczak uzyskała 909 głosów, a Barbara Borys-Damiecka z PO 825.

 

Na dwóch kandydatów z Włoch Grzegorza Jerzego Kaczyńskiego i Agnieszkę Janusz, oboje startujących z listy PSL Polacy głosujący w Rzymie oddali 8 głosów: 4 na Kaczyńskiego i 4 na Janusz.

W  obwodzie  wyborczym utworzonym w Konsulacie Generalnym w Mediolanie głosowało  blisko 800 osób. W wyborach do Sejmu RP 428 głosów oddano  na kandydatów Platformy Obywatelskiej do Sejmu., a 180 na Prawo i Sprawiedliwość.

Na kandydatów do Sejmu RP z Włoch w Mediolanie oddano łącznie 13 głosów: 13 na Agnieszkę Janusz i 1 na Grzegorza J. Kaczyńskiego.

W wyborach do Senatu kandydująca z listy PO Borys-Damięcka uzyskała 517 głosów; Łaniewska-Błaszczak (PiS) otrzymała 185 głosów.

 

W Neapolu do urny poszło 59 osób. 31 głosów w wyobarch do Sejmu oddano na PO,  16 na PiS, a 3 na  Ruch Palikota - 3.

Polonia z Neapolu oddała tylko jeden głos na kandydata do Sejmu z Włoch Grzegorza J. Kaczyńskiego zamieszkałego na stałe w Katanii. Ani jednego głosu w neapolitańskim okręgu wyborczym nie otrzymała druga kandydatka na posła z Włoch Agnieszka Janusz.

W wyborach do Senatu najwięcej głosów otrzymała  Barbara Borys-Damięcka.

D.W.