Ilu Polaków mieszkających za granicą weźmie udział w niedzielnym głosowaniu? - Nasz Swiat
29
Śr, styczeń

Wiadomości

Według danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych w niedzielę, 20 czerwca do głosowania przystąpi 185 tysięcy Polaków mieszkających za granicą. Przed pięcioma laty w wyborach prezydenckich za granicą głosować chciało 74 tysiące osób – czytamy w serwisie money.pl

MSZ w momencie zamknięcia możliwości dokonywania zgłoszeń na listy do głosowania w wyborach za granicą (godzina 24.00 czasu lokalnego w nocy z 17 na 18 czerwca) do spisów obywateli polskich głosujących za granicą odnotowała 185 tysięcy wpisów. Oznacza to, że w porównaniu z wyborami prezydenckimi w 2005 roku, zainteresowanie wzięcia udziału w głosowaniu wzrosło aż dwukrotnie (w 2005 roku do spisu wyborców wpisało się 74 tys. osób, z czego uczestniczyło w głosowaniu 53 tys.). 
W liczbie obywateli polskich głosujących za granicą należy również uwzględnić osoby, które zgłoszą się z zaświadczeniami o prawie do głosowania. Ich liczbę MSZ szacuje się na około 30 tysięcy.
Według MSZ, do najbliższych wyborów może pójść rekordowa liczba Polaków, a to dzięki wprowadzonym po raz pierwszy ułatwieniach polegających na możliwości dokonania rejestracji drogą elektroniczną. – Tak, to duże ułatwienie, ponieważ w poprzednim głosowaniu należało wysłać maila lub zadzwonić do konsulatu, by móc wpisać się na listę wyborców – mówi Bożena, która od kilkunastu lat mieszka za granicą – nie byłam pewna, czy wysyłając prośbę o wpis drogą mailową zawierał wszystkie potrzebne informacje. Teraz, dzięki specjalnym formularzom i otrzymaniu potwierdzenia, jestem pewna o jego poprawności – dodaje. (am)