Medal pamiątkowy Połączonego Dowództwa Sił NATO i inne wojskowe pamiątki będą licytowane podczas włoskiego finału WOŚP - Nasz Swiat
21
Śr, kwiecień

WOŚP we Włoszech

Jak poinformowały Anna Smolińska i Agnieszka Folcik z  Instytutu dla Polonii w Neapolu, współorganizującego tegoroczny, włoski Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, oficerowie z Połączonego Dowództwa Sił NATO w Neapolu przekazali na licytację kilka pamiątek ze swoich zbiorów.
 

Wśród przekazanych przedmiotów jest między innymi medal pamiątkowy Połączonego Dowództwa Sił NATO oraz wojskowe czapki i koszulki.

Wszystkie przedmioty będą licytowane w najbliższą niedzielę w Lago di Patria podczas Finału WOŚP.

Połączone Dowództwo Sił NATO w Neapolu /Joint Forces Command Hedquarter Naples/ planuje, przygotowuje i prowadzi operacje wojskowe w celu utrzymania pokoju, bezpieczeństwa i terytorialnej integralności państw członkowskich Sojuszu, a także zapewnienia swobody żeglugi na morzach oraz działalności gospodarczej w całym rejonie odpowiedzialności NATO. Obecnie dowództwo odpowiada za realizację misji i operacji w Kosowie, operacji antyterrorystycznej na Morzu Śródziemnym, misji wsparcia Unii Afrykańskiej i Serbii, oraz kilku pomniejszych misji w Sarajewie, Skopje i Belgradzie.

Dowództwo przyczynia się również do zapewnienia stabilności w całej strefie euroatlantyckiej poprzez realizację współpracy i dialog w ramach Partnerstwa dla Pokoju, Dialogu Śródziemnomorskiego, wzmocniania stosunków z Rosją i Ukrainą, a także innych inicjatyw w dziedzinie konsultacji i zaangażowania państw spoza NATO .

Do dowództwa JFC Naples swoich żołnierzy skierowały dwadzieścia dwa państwa NATO, w tym Polska. Aktualnie w dowództwie służy 8 naszych oficerów na stanowiskach związanych z planowaniem, przygotowaniem, prowadzeniem i oceną oraz zabezpieczeniem logistycznym ćwiczeń i operacji.

W grudniu 2012 roku siedziba Dowództwa została przeniesiona do nowowybudowanej kwatery w miejscowości Lago Patria, położonej nieopodal Neapolu.