Oni dla Was zagrają 13 stycznia! - Nasz Swiat
21
Śr, kwiecień

WOŚP we Włoszech

Podczas drugiego, włoskiego finału WOŚP, który 13 stycznia odbędzie się w Bolonii, wystąpią zarówno artyści, którzy przybędą z tej okazji z Polski, jak i nasi rodacy mieszkający i tworzący we Włoszech.

Już po raz drugi przed polską publicznością wystąpi Krzysztof Cwynar - piosenkarz, kompozytor, a także działacz społeczny. Artysta zadebiutował w 1965 roku jako piosenkarz na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, zdobywając I nagrodę w kategorii nowych głosów za piosenkę z własną muzyką „Cyganka”. Od 1966 r. występuje z własnymi recitalami, m.in.: Planeta Anna, O kochaniu, Dola Polaka. Cwynar współpracował z Anną German, dla której także komponował. Jest kompozytorem piosenek własnego repertuaru, a także utworów dla Krystyny Giżowskiej, Wandy Polańskiej, Jerzego Połomskiego, Ewy Śnieżanki.

Drugim artystą, który jest już znany Polonii włoskiej z poprzedniego finału WOŚP jest Piotr Kuba Kubowicz. Jest on ostatnim, którego przyjął do zespołu kabaretu Piotr Skrzynecki. Urodzony w Rabce Kubowicz, studia wokalno- aktorskie odbył w Gdańsku w Wyższej Szkole Muzycznej, która przeszła w Akademię. Dyplom robił w Bydgoszczy, bo tam się przeniósł jego profesor - Jerzy Szymański. Potem była praca w Teatrze Muzycznym w Gdyni i kilka znaczących ról scenicznych. Wrócił do rodzinnej Rabki, rok pracował w Teatrze "Rabcio" a potem postanowił generalnie zmienić środowisko i zgłosił się na przesłuchanie do... Wiedeńskiej Opery Kameralnej. Tamże śpiewał w latach 1988-96 m.in. w Czarodziejskim flecie, Cyruliku Sewilskim i "Carmen Negra, miał recitale w Niemczech i Włoszech, a przy tym grał w Wiedniu także jako ... uliczny grajek. Teraz kontynuuje swój krakowsko- wiedeński życiorys ze zdecydowaną przewagą Krakowa i "Piwnicy". W "Piwnicy" przygotował między innymi spektakl oratoryjny Godzinki z własną muzyką do tekstów Rainera Marii Rilkego, który prezentowany był dwujęzycznie przez artystów piwnicznych w samej "Piwnicy", w kościołach (także w kościele Mariackim) oraz w najstarszym kościele Wiednia.

Kolejnym artystą, który podbił serca Polek mieszkających jest Michał Masłoń z zespołem, który również wystąpi podczas finału WOŚP w Bolonii po raz drugi. W 2007 roku Masłoń ukończył łódzką Akademię Muzyczną na wydziale wokalno -aktorskim. Jak sam podkreślał w wywiadach moment ten był jak zbudzenie się z kilkuletniego snu, odizolowanego od realnego świata. Czuł się jak więzień stojący na rozdrożu dwóch dróg, prowadzących niewiadomo gdzie. Całkowicie zagubiony szybko dostał szansę od losu i jeszcze tego samego roku został zaproszony do występów w grupie 12 Międzynarodowych Tenorów, spędzając wiele miesięcy na koncertowaniu po Niemczech i Austrii. Zafascynowany kulisami koncertów i magii, którą przepełniona jest scena, rozmyślał nad dalszym etapem swojego życia zawodowego.
Po powrocie z tournee zdecydował się wyjechać do Berlina, który urzekł go różnorodnością, wielokulturowością i możliwościami, jakie daje artystom. W 2010 roku Michał ponownie przeprowadził się do Polski i w listopadzie tego samego roku nagrał swój pierwszy klip. Od niespełna trzech lat prowadzi również działalność dydaktyczną jako nauczyciel śpiewu w Młodzieżowym Domu Kultury w Częstochowie.

Z Polski przyjadą także: Valentina Dus - Valya, Paweł Zawierka  z zespołem i Kordian Kacperski  z grupą baletową.

Do artystów, którzy przyjadą z kraju dołączy polska piosenkarka mieszkająca i tworząca od lat we Włoszech - Edyta Kamińska, raperski duet polsko-włoski - Bieda&Keller, Lucian Wesołowski oraz ciesząca się międzynarodową sławą sopranistka - Dominika Zamara.

NS