Startują imprezy towarzyszące Wielkiemu Finałowi WOŚP we Włoszech - Nasz Swiat
21
Śr, kwiecień

WOŚP we Włoszech

Trwają pełną parą przygotowania do Wielkiego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który po raz pierwszy odbędzie się również we Włoszech.
Od dawna wielu przedstawicieli środowisk polonijnych myśli o zorganizowaniu imprezy, która połączyłaby wszystkich Polaków mieszkających we Włoszech. Już za kilka tygodni wszyscy będą mieli okazję spotkać się na wspólnej zabawie w Wiecznym Mieście.

 

15 stycznia 2012 roku po raz pierwszy WOŚP zagra we Włoszech, dzięki staraniom  polskich emigrantów, którzy tu mieszkają i pracują.

Przygotowania też łączą…
Włoski sztab WOŚP został zarejestrowany przez Roberta Małeckiego, prezesa nowopowstałej Unii Włosko-Polskich Stowarzyszeń (UAIP)  jednak Wielki Finał będzie zasługą wielu osób prywatnych  i środowisk polonijnych, które do UAIP nie należą, a które włączyły się do organizacji, gdyż po prostu bardzo podoba im się pomysł ogólnopolonijnej imprezy dla Polaków z Włoch i jej dobroczynny cel.

Musi być „na poziomie”

Organizatorzy Finału WOŚP we Włoszech, wśród nich duet M&M zgodnie stwierdzili, że impreza powinna stać  się wydarzeniem, które pozwoli poznać się rodakom rozsianym po całym Półwyspie Apenińskim. Powinna też być imprezą o wysokim  poziomie muzycznym, z bogatym programem artystycznym, tak, abyśmy mogli zaimponować naszym włoskim gościom.

 

Początkowo myślano o zorganizowaniu kilku mniejszych finałów w różnych włoskich miastach, jednak z przyczyn logistycznych byłyby one trudne do ogarnięcia organizacyjnie, bo chociaż od Alp po Sycylię nie brakuje aktywnych  rodaków  to jednak nigdzie nie mamy stałego zaplecza w postaci sal/scen, gdzie można by zrobić  imprezę o tak dużym rozmachu.

Jeden Finał dla Wszystkich Polaków we Włoszech w Wiecznym Mieście

Stanęło więc na tym, że Orkiestra zagra w stolicy Włoch i to nie w szkolnej świetlicy na peryferiach miastach, ale w samym sercu Wiecznego Miasta, w historycznym, mającym swoja renomę klubie „New Scarabocchio”, gdzie od lat duet M&M organizuję zabawy dla Polaków.
- Organizując Finał w jednym mieście mamy szansę ściągnąć na niego naprawdę dobre, polskie grupy muzyczne i wielu innych artystów, którzy chcą wesprzeć polskie  mamy i dzieci chore na cukrzycę, bo właśnie dla nich, tj. na zakup pomp insulinowych powędruje dochód z najbliższego Finału WOŚP  - tłumaczą organizatorzy.

- Poza tym odpowiednio wcześnie organizując podróż można dostać się do stolicy za niewielkie pieniądze nawet z najodleglejszych części „buta” - dodają.

Skąd fundusze?
Finał WOŚP jest akcją charytatywną i wszystkie zebrane podczas niego fundusze zostaną przekazane na cel dobroczynny. Jednak, aby do tego Finału doszło potrzebne są pieniądze na wynajęcie lokalu/sceny, gdzie mogliby wystąpić artyści,  na wynajem sprzętów muzycznych i pokrycie innych kosztów związanych z przygotowaniem imprezy i zapewnienie bezpieczeństwa jej uczestnikom. 

- Udało nam się pozyskać już kilku sponsorów, głównie handlowców, ale to nadal zbyt mało, aby zapewnić ciekawy program artystyczny, a zwłaszcza ściągnąć z Polski znanych i lubianych muzyków – informuje włoski  sztab WOŚP.

Wielu Polaków poprzez portale społecznościowe już zadeklarowało, że przyjedzie 8 stycznia do Rzymu „choćby się miało walić i palić” i już organizują się oni w swoich miastach na wspólną  podróż low cost. Inni jednak ubolewają, że 8 stycznia przyjechać nie będą mogli, ale za to wzięliby  chętnie udział w  imprezie, gdyby odbyła się w okresie od świąt do Trzech Króli (wł. potocznie:  Befana).

Dwa Sylwestry w Rzymie i Padwie – imprezy poprzedzające Wielki Finał WOŚP we Włoszech

Czytaj także: Pierwszy Ogólnopolonijny Sylwester w Rzymie

Polacy, którzy nie będą mogli przybyć na Wielki Finał WOŚP w Rzymie, 8 stycznia, będą mieli okazję pobawić się w polskim gronie i przy dobrej, rodzimej muzyce w Sylwestrową noc podczas 1. Ogólnopolonijnego Sylwestra, który również odbędzie się w stolicy Włoch. Podczas tego wieczoru także będzie można wesprzeć WOŚP, bo zgodnie z regulaminem, zbiórka funduszy oprócz Wielkiego Finału może odbywać w okresie od 15 grudnia 2011 roku do 15 stycznia 2012 roku.  Poza tym, dochody z biletów na zabawę Sylwestrową posłużą na zorganizowanie Wielkiego Finału WOŚP w Rzymie, 8 stycznia.

D.W.