Podczas pierwszego, włoskiego Finału WOŚP, który odbędzie się 15 stycznia w Ostii (Rzym) będzie można licytować szkice Ryszrda Demela.
Demel brał udział w kampanii wrześniowej 1939 roku. Na początku 1945 r. wstąpił do II Korpusu W.P. we Włoszech. W 1946 r. został skierowany przez Gen.Andersa na studia do Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie. Po wyjeździe Korpusu do Anglii, R. Demel kontynuował studia w School of Painting and Printmaking in England.
Mianowany kierownikiem Pracowni Malarskiej i Aktu przy Konfraterni Artystów i Aktorów Teatru w Londynie, pracował jako pierwszy asystent znanego witrażysty J.E.Nuttgensa w High Wycombe.
Od roku 1952 był nauczycielem w trzech szkołach średnich w Hastings, gdzie urządził swoją pracownię witrażu i zdefiniował wyniki nowatorskich eksperymentów związanych ze szkłem i efektami światła w kompozycjach mozaikowych nazwanych "witrażami refrakcyjnymi". Po dziesięcioletnim pobycie w Hastings, prof. Demel przeniósł się do Padwy we Włoszech, rodzinnego miasta żony. Najbardziej sławnymi witrażami jest cykl pięciu witraży w Duomo, katedrze w Padwie.
Wzbogacił swoją artystyczno-literacką osobowość przyjaźnią z Sergiuszem Piaseckim, sławnym autorem "Kochanka Wielkiej Niedźwiedzicy". Autor powierzył Ryszardowi Demelowi w testamencie prawa autorskie i swoje bogate archiwum. Artysta opracował biografie pisarza i wydal wszystkie jego powieści w Polsce.
Jako lektor języka angielskiego pracował w Państwowym Instytucie Hotelarskim w Abano Terme i na Uniwersytecie w Padwie oraz w Ca'Foscari w Wenecji jako lektor języka i literatury polskiej. Uzyskał doktorat na Polish University w Londynie oraz tytuły Bachelor of Arts, Fellow of the Institute of Linguists, Fellow of the Royal Society of Arts, instytutów angielskich. Jako aktywny członek Polish Society of Arts and Sciences Abroad jest na liście wybitnych polskich uczonych na obczyźnie za zgłębienie tajemnic światła w sztuce witrażu, za osiągnięcia literackie i artystyczne.
W listopadzie 2010 roku prof. Ryszardowi Demelowi przyznany został Złoty Medal Gloria Artis, który dopiero rok później został wręczony profesorowi przez Ambasadora RP w Rzymie.
Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" nadawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom lub instytucjom wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.
Kilka tygodni wcześniej Ryszard Demel otrzymał od Senator, Barbary Borys–Damięckiej Orła Senatu RP. Medal jest ostatnim z serii 20 medali jakie Senat wykonał na 20-lecie niepodległości Polski.
{gallery}galleries/demel{/gallery}