WOŚP w Neapolu. Czas na rozliczenie - Nasz Swiat
21
Śr, kwiecień

WOŚP we Włoszech

Jak co roku nadszedł czas na podsumowanie 3. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy we Włoszech, który w tym roku odbył się w Lago Patria, nieopodal Neapolu.

- Był to bardzo specyficzny Finał, bo jak wszyscy wiedzą miał w tym roku odbyć się w Rzymie, jednak 12 grudnia większość rzymskiego Sztabu WOŚP podała się do dymisji – mówi redakcji szef sztabu, Robert Małecki i dodaje - zostało bardzo mało czasu, po odjęciu przerwy świątecznej mieliśmy praktycznie kilka dni na zorganizowanie tak wielkiego przedsięwzięcia.

Do sukcesu, jakim była organizacja 3. Finału WOŚP we Włoszech w Lago Patria przyczyniło się stowarzyszenie Instytut dla Polonii z Anną Smolińską i Agnieszką Folcik na czele oraz członkom i sympatykom ww. organizacji: Joannie Walkowiak Hasiuk, Ewie Nytko, Katarzynie Kowal, Marzenie Walczyk, Mariuszowi Hasiuk i Dariuszowi Rębiś, Dorocie Cybulskiej, Barbarze Hendzel, Jadwidze Gąsior i Małgorzacie Kuźmińskiej.

- Dziękuję im wszystkim za ciężką pracę i dołożenie wszelkich starań, aby impreza wypadła jak najlepiej. Wszystko było dopięte na ostatni guzik, a przy tym nikt nie był głodny! Tak dosłownie! I za to Wam wszystkim składam WIELKIE DZIĘKI! – kontynuuje Małecki.

Zebraliśmy 6659,52 złotych

Po zakończeniu trwającej cały dzień imprezy, specjalnie powołana komisja w składzie Mariusz Hasiuk i Paweł Jaroszewski, w obecności szefa sztabu otworzyła puszki z zebranymi pieniędzmi.

12 stycznia udało się zebrać 1058,33 euro, 30 dolarów USA i 48,08 złotych. Do tego należy doliczyć dochód z aukcji w wysokości 509 euro.

Podliczając, podczas 3. Finału WOŚP we Włoszech udało się zebrać 1567,33 euro, 30 dolarów USA i  48,08 PLN.

- Biorąc pod uwagę dzisiejszy kurs walut Narodowego Banku Polskiego, zebraliśmy 6520,09 PLN + 91,35 PLN +48,08 PLN, czyli w sumie 6659,52 PLN – zauważa szef sztabu i dodaje – to wielki sukces, biorąc pod uwagę, że przygotowaliśmy włoski Finał w niespełna dwa tygodnie.

W rozmowie z redakcją, Robert Małecki przedstawia także dochód z loterii, który został wykorzystany na częściowe pokrycie kosztów organizacji 3. Finału: „zebraliśmy 605 euro, do tego należy doliczyć pieniądze przekazane przez sponsorów w wysokości 1050 euro, co sumując dało kwotę 1655 euro.

Należy pamiętać, że nie jest to kwota końcowa, ponieważ włoski sztab czeka na rozliczenie wolontariuszy z innych miast. 19 stycznia w Treviso, podczas spotkania Polaków w Treviso nadal będą zbierane pieniądze na WOŚP.

Na co zostały wydane te pieniądze?

- Opłata SIAE (kwota za pozwolenie na organizację imprezy muzycznej): 330,61 euro

- Sprzęt nagłaśniający: 150 euro

- Dodatkowy sprzęt nagłaśniający: 100 euro

- Materiały potrzebne do zorganizowania laboratorium dla dzieci: 17 euro

- Koszt wynajęcia hotelu dla zespołu Trubadurzy: 200 euro

- Animatorzy dla dzieci: 170 euro

- Kolacja dla organizatorów w przeddzień Finału: 100 euro

- Wyżywienie dla artystów w dzień Finału: 350 euro

- Koszty związane z zakupem fajerwerków i lampionów wystrzelonych podczas „światewłka do nieba”: 46 euro.

- Wynajem hotelu dla pozostałych artystów w Neapolu: 325 euro

- Wynajem busa, który woził członków zespołu Trubadurzy z Rzymu do Neapolu i z powrotem: 255 euro.

- Paliwo i opłata autostrady: 150 euro

- Bilet na powrót pociągiem na trasie Neapol-Rzym Pawła Zawierki: 20 euro.

Podsumowując, na koszty bieżące, związane z samą organizacją imprezy wyniosły 2213,61 euro, z czego 1665 euro to kwota otrzymana od sponsorów i z loterii. Brakujące 548,61 euro zostało przekazane przez firmę KONSULENT ITAL POL, której współwłaścicielem jest szef sztabu – Robert Małecki.

- Zdaję sobie sprawę, że teraz wiele osób chciałoby zadać pytanie: czy warto, po co i czy się opłaca – przyznaje szef sztabu. Odpowiem w prosty sposób. 12 stycznia widziałem setki Polaków, którzy fantastycznie się bawili, i którzy byli dumni z tego, że są Polakami. Podczas „światełka do nieba” wszyscy zgromadzeni zaczęli wspólnie śpiewać „Bo wszyscy Polacy to wielka rodzina”. Właśnie dla tego momentu było warto!

Szef włoskiego sztabu dziękuje

Dziękuję wszystkim artystom i tym, którzy mnie nie zostawili, a przede wszystkim tym, którzy do końca wierzyli w ideę organizacji 3. Włoskiego Finału WOŚP i łączenia Polonii pod tym małym, czerwonym, a jak magicznym serduszkiem.

Dziękuję serdecznie wolontariuszom, którzy od rana zaczęli kwestować w parach: Julia Hasiuk z Victorią Małecką, Lorenzo Cortese z Williamem Notaro, Arianna Romualidi z Krystianem Małeckim i Jadwiga Gąsior z Małgorzatą Kuźmińską.

Dziękuję serdecznie nauczycielkom z Sobotniej Szkoły Polskiej przy Instytucie dla Polonii w Neapolu (mgr Agacie Szklanny, mgr Idze Gujskiej i Edycie Kurzanowskiej) za przygotowanie Jasełek.

Dziękuję państwu Kokosińskim, którzy zafundowali dzieciom napoje i górę słodyczy. Dziękuję serdecznie Pawłowi Jarosińskiemu i Agnieszce Pogórskiej – Czaplińskiej, którzy też dołożyli swoją cegiełkę.

Słowa podziękowania należą się także sponsorom, bez których byłoby naprawdę niemożliwe zorganizowanie tegorocznego Finału, którzy nie wycofali się po rozpadzie rzymskiego sztabu: pani Marcie i Tomaszowi Stępień z Bed&Breakfast Via Virginia, którzy zafundowali nocleg w Rzymie dla artystów z Polski. Warto przypomnieć, że właściciele B&B zafundowali także jedną z głównych nagród loterii:  weekend nocleg + śniadanie w Rzymie dla dwojga; właścicielom sklepu U Michała, którzy przekazali na organizację 300 euro, mnóstwo cukierków dla dzieci i dwie butelki wódki na loterię; właścicielce sklepu Sapori dalla Polonia, która przekazała 250 euro; Europejskiej Wyższej Szkole Prawa i Administracji, która przekazała 300 euro; Barbarze Sandrze Pawlukiewicz i Sylwii Dąbrowskiej za ufundowanie studyjnej sesji zdjęciowej w Rzymie wraz z profesjonalnym makijażem; Arturowi i Grażynie z firmy Design & Print, którzy od pierwszego, włoskiego Finału WOŚP drukują plakaty, ulotki, banery i inne materiały reklamowe za darmo; właścicielkom atelier z bielizną damską Pati e Jò za przekazanie fantastycznej nagrody na loterię.

Podziękowania należą się także sponsorom z Neapolu: Centro Estetico Dora di Dorota Latkowska, która zaoferowała zabiegi różnego rodzaju zabiegi;  firmie Swazzcar, ktora ufundowała nagrody na loterię; pani mgr Elwirze Mierosławskiej - autoryzowanemu przewodnikowi w regionie Campania, za profesjonalne oprowadzenie gości z Polski po Neapolu;  firmie przewozowej ALMABUS II, która zaoferowała dwustronny przejazd do Polski;  AMATO CENTRO DI MEDICINA ESTETICA, która zaoferowała 5 zabiegów upiększających; firmie przewozowej KARLOWSKI  za przekazanie 200 euro na organizację zabaw dla dzieci oraz jednego biletu na przejazd do Polski.

- Dziękuję serdecznie oficerom z Połączonego Dowództwa Sił NATO w Neapolu oraz stowarzyszeniu Instytut dla Polonii – kontynuuje Małecki i dodaje – moje osobiste podziękowania należą się Olkowi Mioncerowi, który poprowadził imprezę przez cały czas jej trwania oraz Krzysztofa Sułka, który woził busem członków zespołu Trubadurzy przez ich cały pobyt we Włoszech. Krzysztof w tej chwili jest bezrobotny, może dzięki ludziom dobrej woli ta sytuacja się zmieni, ponieważ jest on fantastyczną osobą, której naprawdę warto pomóc.