Internetowa galeria zdjęć grobów polskich na rzymskim cmentarzu Campo Verano - Nasz Swiat
24
Pt, wrzesień

Nasze sprawy

Z okazji zbliżającej się uroczystości Wszystkich Świętych, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne le Rondini zaprasza do obejrzenia zdjęć grobów polskich na cmentarzu Campo Verano w Rzymie.

Galeria link powstała w oparciu o książkę M.I. Kwiatkowskiej pt. „Groby polskie na cmentarzach Rzymu” (wyd. Instytut Sztuki PAN, Fundacja Rzymska im. J. S. Umiastowskiej, Warszawa, 1999). Stworzenie galerii możliwe było dzięki współpracy z Fundacją Rzymską im. J. Z. Umiastowskiej. Prezentujemy 80 z 87 obiektów opisanych w książce Kwiatkowskiej oraz groby, na które natrafiliśmy przypadkowo. Poszukiwania polskich grobów na cmentarzu Campo Verano nadal trwają, galeria będzie na bieżąco uzupełniana.

Kliknij na zdjęcie, aby obejrzeć galerię.


Album poświęcony cmentarzowi Campo Verano znajduje się na portalu „Genealogia Polaków” – Dynamiczny Herbarz Rodzin Polskich, który jest obecnie największym otwartym systemem wiedzy genealogicznej w Polsce. Z Portalem współpracuje kilkudziesięciu redaktorów (naukowców i amatorów) z całej Polski oraz Ukrainy, Białorusi, Litwy, a także dalej mieszkającej Polonii.

W ramach „Genealogii Polaków” prowadzonych jest wiele programów, np. z okazji 150. rocznicy Powstania Styczniowego tworzona jest baza danych gromadząca wszelkie informacje biograficzne o powstańcach, w tym również związane z ich pobytem na emigracji.

Natomiast z okazji nadchodzącego dnia Wszystkich Świętych organizowana jest akcja „Polskie światła na Kresach” – wolontariusze we Lwowie zapalają znicze na polskich grobach na cmentarzu Łyczakowskim. Znicze można zamawiać (koszt 7zł), wypełniając odpowiedni formularz na portalu „Genealogia Polaków”.

Szczegółowe informacje na temat działalności „Genealogii Polaków” na stronie www.genealogia.okiem.pl .

Agata Rola-Bruni
Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Le Rondini
Kontakt: associazioneclerondini(at)hotmail.it