Podwójne obchody zakończenia roku szkolnego w Maceracie i Ascoli Piceno - Nasz Swiat
01
Pn, czerwiec

Nasze sprawy

Polska Szkoła Regionalna obchodzi swój pierwszy rok działalności w Marche.

 

Osiągnęły swój pierwszy ogromny sukces oba nowe centra nauczania dla dzieci polsko-włoskich w Marche, w Ascoli Picenoi i w Maceracie, kończąc lekcje z języka polskiego i kultury, które odbyły się w ramach projektu Polskiej Szkoły Regionalnej.

Tak i Ludoteka Polska dla Dzieci z Ascoli Piceno, jak i Szkoła Języka i Kultury Polskiej w Marche ANDERS z Maceraty rozpoczęły swą działalność w październiku 2015 pod patronatem Stowarzyszenia Polsko-Włoskiego w Marche, i kilka dni temu zakończyły swój pierwszy rok kursów.

Uroczysta i entuzjastyczna atmosfera towarzyszyła obu imprezom zorganizowanym z tej okazji, odnotowując liczny udział instytucji, dzieci i rodzin.

1 czerwca w Ascoli Piceno dzieci z Polskiej Ludoteki świętowały podwójnie: Dzień Dziecka i uroczyste zakończenie pierwszego roku naszych spotkań z językiem polskim. Z pomocą naszych nauczycielek Joasi, Teresy, Marty, Karoliny i Zdzisi, dzieci przygotowały wspaniały spektakl, na którym zaszczycili nas swoją obecnością liczni goście:

Przewodnicząca Stowarzyszenia Włosko-Polskiego w Regionie Marche Maria Teresa Buhak- Jelski i Vice Przewodniczący Josef Cordaro, Konsul z Rzymu Ewa Mamaj, Konsul Honorowy z Ankony Cristina Gorajski - Visconti, Siostry z Klasztoru św. Marii w Loreto, Pani Maryla Radomska i wreszcie Przewodniczący Rady Miejskiej Marco Fioravanti. Dzieci recytowały wierszyki znanego polskiego poety Jana Brzechwy, rymowanki, tańczyły i śpiewały polskie piosenki takie jak "Jedzie pociąg z daleka", "Ogórek", "Wiosna"  " Niech żyją wakacje", których pilnie uczyły się na naszych tegorocznych zajęciach. Rodzice nagrodzili wspaniałe występy swoich pociech gromkimi brawami.

Przewodnicząca Stowarzyszenia Włosko-Polskiego  oraz Kierownik Wydziału Konsularnego wręczyły dzieciom certyfikaty uczestnictwa w zajęciach języka i kultury polskiej oraz nagrody książkowe. Uczniowie Polskiej Ludoteki natomiast wręczyły naszym gościom pamiątkowe, własnoręcznie wykonane godła Polski. Miłą niespodzianką była obecność zaprzyjaźnionych sióstr z Loreto i Pani Maryli Radożyckiej. Cała publiczność otrzymała pamiątkowe, przepiękne kwiaty Origami, które pociechy wykonały na ostatnich zajęciach warsztatów plastycznych, które będą stałym elementem ludotekowych zajęć już od września.

W sobotę, 4 czerwca głosy dzieci i ich włosko-polskich rodzin wypełniły lokale wspaniałej posiadłości Murola Inż. Teodoro Bonati 1974. Szkoła Języka i Kultury Polskiej w Marche ANDERS została serdecznie przyjęta przez rodzinę Bonati Mosiewicz i dyrektora mag. Angelo Calabrese w cudownej winnicy w Urbisagli, położonej wśród wzgórz Maceraty. Cóż za zbieg okoliczności, że właśnie właściciel Muroli, inżynier Jerzy Mosiewicz, to syn Antoniego Mosiewicza - polskiego pułkownika 2. Korpusu Wojska Polskiego walczącego pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Uroczystość zakończenia roku szkolnego została otwarta odczytaniem listów skierowaych do Szkoły Anders od Ambasadora RP Tomasza Orłowskiego, jak od przedstawiciela Rady Oświaty Polonijnej we Włoszech Pani Anny Smolińskiej. Uczniowie zaprosili wszystkich obecnych do odśpiewania polskiego hymnu, który wywołał wiele łez wzruszenia.

Następnie odbyło się małe przedstawienie, a w nim recytacja wierszy i śpiewanie piosenki („Kto Ty jesteś - Polak Mały", „Jesteśmy Polką i Polakiem" i inne), gdzie rodzice docenili wysiłek dzieci owacjami na stojąco. Nauczycielkom: Annie Czerwińskiej, Soni Lobert i Annie Traczewskiej zostały wręczone kwiaty i pamiątką. Pod koniec ceremonii: Konsul Honorowy z Ankony Cristina Gorajski – Visconti i Vice Przewodniczący AIP Marche Pan Josef Cordaro, wraz z inż. Jerzym Mosiewiczem z Muroli wręczyli dzieciom puchary i certyfikaty uczestnictwa w zajęciach. Na zakończenie części oficjalnej nauczycielka Maria Gulczyńska poinformowała o planowanym kursie języka polskiego dla dorosłych w Ankonie, nad którym rozpoczęły się prace organizacyjne.

Ten wyjątkowy dzień, naprawdę szczególny dla wszystkich uczestników zakończył się poczęstunkiem, na który zaprosili nasi gospodarze. Był to nie tylko wspaniale wspólnie spędzony czas, ale też i okazja na rozmowę i wymianę wrażeń w naszym ojczystym języku. Radowały się serca rodziców widząc ich pociechy biegające po parku z rówieśnikami o tym samym dziedzictwie kulturowym.

Wreszcie nadszedł długo oczekiwany przez wszystkich - dzieci, rodziców i nauczycieli - czas wakacji i odpoczynku, nie zapomnijmy czego nauczyliśmy się na zajęciach;). Latem polskie ośrodki nauczania w Marche przygotują wiele nowych niespodzianek i ciekawych okazji do spotkań, a wśród nich dużo wspólnej zabawy, aby we wrześniu ponownie rozpocząć swoją działalność. Udanych wakacji!!

 

na podst. komunikatów prasowych  nadesłanych przez 

Polską Ludotekę dla Dzieci w Ascoli Piceno oraz  Szkołę Języka i Kultury Polskiej ANDERS w Marche

 

Polska Ludoteka Rodzinna w Ascoli Piceno 

Via III Ottobre (obok kościoła Cuore Immacolato di Maria) Tel.: 3332700309

Facebook: Polska Ludoteka dla dzieci – Ascoli Piceno i nie tylko

 

Szkoła Języka i Kultury Polskiej ANDERS w Marche

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Siedziba operacyjna: Strada Cluentina ,8  62100 Piediripa (MC)