Polski akcent w Museo di Roma - Nasz Swiat
29
Śr, czerwiec

Nasze sprawy

Od 12 lutego br., Museo di Roma mieszczące się w Pałacu Braschi przy Piazza Navona w Rzymie gości wystawę zatytułowaną „Rhome – Sguardi e memorie migranti”. Wystawę tworzą zdjęcia i wypowiedzi przedstawicieli różnych grup etnicznych, którzy poprzez prezentację wybranych zakątków Rzymu, opowiadają o swoich związkach z tym miastem, przybliżając  jednocześnie zwiedzającym jego historię z perspektywy imigranta.

 

 

Wśród 34 osób reprezentujących ponad 350 tys. imigrantów mieszkających w Rzymie, znalazły się dwie Polki: Teresa Dembińska Morawska – przedstawicielka tzw. „starej Polonii” oraz Iwona Bigos – Prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Le Rondini, mieszkająca w Rzymie od 21 lat.

Polski akcent  na wystawie trwającej do 30 marca br. jest  doskonałą okazją do tego, aby przypomnieć sylwetkę Polki „goszczącej” w Museo di Roma na stałe. Polki, która mieszkając w Rzymie przed laty, wywierała ogromny wpływ nie tylko na życie środowiska polonijnego, lecz całej elity towarzyskiej Wiecznego Miasta.

Teresa Dembińska Morawska (fragment wystawy)

Iwona Bigos (fragment wystawy)

W zbiorach Museo di Roma znajduje się wiele pamiątek związanych z rodziną Odescalchich, wśród nich pamiątki związane z Zofią Branicką (1821-1886) - żoną Liwiusza III Odescalchi - słynącą z ogromnego majątku i urody.

Zamek Odescalchich w Bracciano

Księżna Zofia Odescalchi z d. Branicka (Pietro Tenerani, 1863, Roma, Museo di Roma)

Dzięki posagowi Zofii Branickiej rodzina Odescalchich odzyskała znaczną część utraconego majątku, m.in. zamek w Bracciano, a dzięki koneksjom Branickich miała ułatwiony kontakt z elitą finansową ówczesnej Europy. 

Portret Księżnej Zofii Katarzyny Branickiej Odescalchi (autor nieznany, 1855-1865, Roma, Museo di Roma)

Kaplica Rodziny Odescalchich na cmentarzu Campo Verano w Rzymie (Rupe Caracciolo)

Większość pamiątek związanych z rodziną Odescalchich znajduje się w magazynach muzealnych, m.in. gipsowe popiersie Zofii, które posłużyło za model do wykonania rzeźby w marmurze oraz przepiękny portret autorstwa nieznanego malarza. Szczegółową informację o obrazie opracowała dott.ssa Susanna Misiano (do wglądu w Muzeum).

Portret Zofii, a właściwie jej biżuteria uwieczniona na obrazie, jest do dziś tematem dociekań i dyskusji. W interesujący sposób opowiada o niej Guido Giovannini Torelli w artykule pt. „ANCORA SUGLI SPINELLI. Un Importante Gioiello con Spinelli di Probabile Provenienza Imperiale Russa” opublikowanym na stronie www.culturadelgioiello.wordpress.com .

Zofia Branicka zmarła w 1886 roku w Bassano k. Rzymu. Została pochowana w kaplicy Rodziny Odescalchich na Cmentarzu Campo Verano w Rzymie (Rupe Caracciolo). Przez brudne szyby zardzewiałych drzwi kaplicy można dostrzec dwa przepiękne sarkofagi pokryte grubą warstwą kurzu i odpryśniętej z sufitu farby. Na sarkofagu Liwiusza III Odescalchi widoczna jest niedbale porzucona szczotka, obok kilka połamanych krzeseł. Ten żałosny widok przywołuje na myśl powiedzenie, iż „fortuna kołem się toczy”. Ta, która za życia cieszyła się uznaniem i powszechnym szacunkiem, spoczywa teraz wraz ze swoim małżonkiem w całkowitym opuszczeniu i zapomnieniu. Jakże przykry to widok!

Ringraziamenti

Si ringrazia la dott.ssa Susanna Misiano del Museo di Roma Palazzo Braschi  per la disponibilità prestata.

Agata Rola-Bruni

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Le Rondini

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.