Ognisko Polskie w Turynie ma nowego prezesa - Nasz Swiat
24
Śr, lipiec

Wiadomości

Elżbieta Grzyb nowym prezesem Ogniska Polskiego w Turynie.

 

W sobotę 27 lutego w siedzibie Ogniska Polskiego w Turynie odbyły się wybory nowego Prezesa stowarzyszenia. Została nim wybrana Elżbieta Grzyb, dotychczasowy wiceprezes.

Elżbieta Grzyb Faragli pochodzi z Wroclawia, gdzie w roku 1976 ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej z tytułem mgr. inżyniera architekta. W sierpniu 1980 uczestniczyła aktywnie w strajku generalnym ogłoszonym przez Solidarność, zapisując się do NSZZ Solidarność Dolnego Śląska. Od września 1981 roku do dzisiaj mieszka we Włoszech w Alessandrii.  W latach 1982–1984 zrobiła nostryfikację tytułu architekta i włoski egzamin państwowy na Uprawnienia Budowlane na Wydziale Architektury przy Politechnice w Turynie.  

W 1988 wygrała konkurs na stanowisko Kierownika Biura Technicznego Urzędu Miejskiego w Nizzy Monferrato. W roku 1993 przeniosła się do Biura Urbanistycznego Urzędu Miasta Alessandria, gdzie pracuje do dzisiaj jako funkcjonariusz. W roku 2009, wraz z synem Alessandro, zoorganizowała wystawę historyczną „Polonia 1980-1989. La rivoluzione pacifica: la nascita del Sindacato Libero Solidarność” przedstawioną w auli Liceum G. Galilei w Alessandrii. 

Od 2009 jest członkiem Ogniska Polskiego w Turynie, od 2014 wiceprezesem. Od marca 2015 należy do Zarządu Związku Polaków we Włoszech.

Ognisko Polskie w Turynie