Żyć we Włoszech - Nasz Swiat
16
So, luty

Z inicjatywy Polsko-Włoskie Stowarzyszenia „Orzeł Biały”  w  Capaccio Paestum  w prowincji Salerno pod patronatem Urzędu Miasta powstał punkt bezpłatnych porad dla imigrantów.

Okienko „Quo Vadis”  (Sportello per immigrati “Quo Vadis”) mieści się w siedzibie Biblioteki Miejskej w Capaccio Paestum przy Piazza Santini. 

Członkowie “Orła Białego”, posiadający wieloletnie doświadczenie w zakresie mediacji kulturowej,  w każdy wtorek w godzinach 15.00-18.00 udzielają BEZPŁATNIE informacji  m.in. w zakresie obowiązujących we Włoszech przepisów imigracyjnych, warunków korzystania przez cudzoziemców z państwowej służby zdrowia i szkolnictwa.

- Porad udzielamy nie tylko naszym rodakom, którzy mieszkają i pracują w prowincji Salerno, ale również przybyszom z innych krajów UE oraz obywatelom spoza Wspólnoty Europejskiej – podkreśla Anna Kotecka, prezes „Orła Białego”. - Poza  wyżej wymienioną działalnością, przewidujemy również rożnego rodzaju spotkania, seminaria, mające na celu polepszenie integracji  i stymulacje migrantów do aktywnego udziału w życiu społecznym Włoch – dodaje.

Stowarzyszenie liczy także, że w przyszłości będzie mogło poszerzyć swoje wsparcie dla imigrantów o bezpłatne usługi  prawne.

Więcej informacji na temat punktu porad „Quo Vadis” w Capaccio Paestum oraz działalności Stowarzyszenia „Orzeł Biały” można uzyskać telefonicznie pod numerem: 380 26 26 094; mejlowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz śledząc profil organizacji na facebooku link>>. 

D.W.

Od  poniedziałku wnioski o obywatelstwo włoskie będzie można składać przez internet.  Formularz wypełniać się będzie online i załączać do niego skany wymaganych dokumentów.

Rzym - 14 maja 2014 r. - Już za kilka dni procedura składania podań o nadanie włoskiego obywatelstwa stanie się znacznie  prostsza i szybsza. Wystarczy jedno kliknięcie.

18 maja zostanie zainaugurowany nowy portal resortu spraw wewnętrznych https://cittadinanza.dlci.interno.it, przez który  będzie można złożyć wniosek o nadanie włoskiego obywatelstwa. Po zarejestrowaniu się w serwisie i otrzymaniu osobistego hasła będzie można przystąpić do wypełnienia  formularza online.  Następnie trzeba  będzie zrobić skany wymaganych dokumentów, m.in.:  dokumentu  tożsamości (documento di identità), aktu urodzenia (atto di nascita) i zaświadczenia o niekaralności (certificato penale) i dołączyć je do kwestionariusza.

Należy także pamiętać, że przy obywatelstwie obowiązuje opłata administracyjna w wysokości 200 euro. Potwierdzenie zapłaty koniecznie trzeba będzie dołączyć do pozostałych dokumentów.

Nowy system składania wniosków powinien rozwiązać jeden z największych problemów, z jakim dotąd wszyscy się borykali. Prefektury przyjmowały petentów tylko po wcześniejszym umówieniu się na spotkanie  na konkretny dzień i godzinę. Ponieważ jednak dysponują one niewystarczającą liczbą personelu to na takie spotkanie zwykle trzeba było czekać miesiącami.

Przez krótki okres czasu nowy system składania wniosków będzie działał równolegle do starego. Następnie serwis  telematyczny stanie się jedynym kanałem,  przez który będą przyjmowane wnioski o obywatelstwo. 

W najbliższych dniach na  Stranieriinitalia.it opublikujemy bardziej szczegółowe informacje dotyczące nowej procedury.

Stranieriinitalia.it

W Mediolanie rozpoczęły się targi Expo 2015 - największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie promocyjne świata. Przez 184 dni prezentacje wystawców ze 145 krajów będą się koncentrować na temacie przewodnim: „Wyżywienie planety, energia dla życia”. Dla Polaków, którzy odwiedzą Wystawę, Konsulat Generalny RP w Mediolanie przygotował praktyczny niezbędnik.
 

- Ponad 20 milionów osób w ciągu 6 miesięcy, to ogromne wyzwanie organizacyjne zarówno dla miasta, jak i placówek dyplomatycznych, których obywatele będą zwiedzać Wystawę. Chcieliśmy stworzyć narzędzie, które pomoże Polakom w możliwie pełny, bezstresowy i bezpieczny sposób skorzystać z tego wspaniałego wydarzenia jakim niewątpliwie jest Expo  – mówi Jerzy Adamczyk Konsul Generalny RP w Mediolanie.

Konsulat przygotował e-book, który można pobrać na telefon komórkowy, czytnik, czy tablet i w każdej chwili odnaleźć informacje praktyczne, które mogą okazać się przydatne w różnych sytuacjach.

Z publikacji odwiedzający dowiedzą się więcej o temacie przewodnim Expo, Polskim Pawilonie, jak dotrzeć na teren wystawy z lotniska lub z miasta, gdzie znajdują się wejścia, ile kosztują bilety. To także przewodnik po najciekawszych zakątkach Mediolanu i informacje o tym gdzie najlepiej wstąpić na kawę, gdzie pójść, by poczuć prawdziwy klimat miasta. W e-booku znajdują się też informacje o tym jak dotrzeć do najbliższego szpitala, co zrobić gdy stracimy portfel czy dokumenty, do kogo zwrócić się o pomoc w różnych sytuacjach losowych.

Pobierz e-book w formie PDF

Targi Expo to pokaz aktualnego dorobku kulturalnego, naukowego i technicznego krajów z całego świata. Głównym tematem Wystawy w Mediolanie jest żywność, zrównoważony rozwój i odpowiedzialności za zasoby naturalne. Polska zaprezentuje się jako jeden z najważniejszych członków Unii Europejskiej, nowoczesny kraj pozytywnych przemian. Projekt Polskiego Pawilonu odwołuje się bezpośrednio do polskiego sadu i ogrodnictwa - ażurowa forma, przypomina poustawiane na sobie skrzynki na jabłka. Polska jest liderem w produkcji i eksporcie jabłek, w związku z czym było to najsilniejsze skojarzenie do przedstawienia sukcesu gospodarczego polskiego rolnictwa.

Jeszcze przed otwarciem Expo 2015 – w prestiżowym Vittoriano w Rzymie otwarto wystawę o Polsce zatytułowaną “La Polonia si presenta”. Wspólnym znakiem i symbolem ekspozycji jest polskie jabłko. Pierwsza część wystawy przygotowana przez Polską Organizację Turystyczną prezentuje na zdjęciach polską sztukę, kulturę i krajobrazy.

- Każdemu z regionów przypisana jest jedna z bajek co wprowadza zwiedzających w świat młodości i piękna - mówił ambasador RP we Włoszech Tomasz Orłowski w wywiadzie dla agencji Dire.it, zachęcając tym samym włoską publiczność do odwiedzenia naszego kraju.

Wystawa  to również prezentacja nowoczesności w polskim wydaniu. Włosi mogą zobaczyć m.in. najszybszy na świecie procesor przemysłowy i interaktywną kostkę do gry na tablecie. Kolejnym punktem jest polska kuchnia. Specjalnie na tę okazję przygotowano przepis na szarlotkę – który każdy z odwiedzających będzie mógł zabrać do domu.  

Goście będą też mogli zrobić sobie zdjęcie „selfie” na tle tablicy z hasłem „#PolskaExpo2015”. Autor zdjęcia, które otrzyma największą liczbę „polubień” zostanie zaproszony na Dzień Polski na Expo w Mediolanie zaplanowany na 13 września 2015 roku.

Wystawę w Rzymie zrealizowano dzięki współpracy Ambasady RP, Instytutu Polskiego oraz Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji w Rzymie, a także Polskiej Organizacji Turystycznej. Ekspozycję można zwiedzać do 3 maja 2015 roku.

 

 

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

 

 

Fot. Grafika przygotowana przez Konsulat Generalny RP w Mediolanie

Informacja pochodzi ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Między 11 a 17 maja w ramach Wystawy Światowej EXPO 2015 w Mediolanie odbywa się tydzień promocyjny dedykowany regionom Polski Wschodniej. W Pawilonie Polski oraz na terenie Mediolanu odbędą się wydarzenia artystyczne, biznesowe oraz promocyjne, prezentujące potencjał województw: Podkarpackiego, Podlaskiego, Warmińsko-Mazurskiego, Świętokrzyskiego oraz Lubelskiego. Organizatorem Tygodnia Polski Wschodniej jest Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Głównym wydarzeniem będzie Konferencja Polski Wschodniej, zaplanowana na najbliższą środę, 13 maja. Wśród prelegentów znajdą się przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, a także województw Polski Wschodniej, którzy dyskutować będą na temat konkurencyjności sektorów usług biznesowych, lotniczego, spożywczego, meblowego oraz  maszynowo-metalowego. Podczas spotkania odbędzie się również prezentacja oferty Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego oraz Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej .

Obchody Tygodnia Polski Wschodniej uświetnią występy polskiej mezzosopranistki, Alicji Węgorzewskiej, która wieczorem, 13 maja, wystąpi w monodramie „Diva for rent” autorstwa Jerzego Snakowskiego w Pawilonie Polski. Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa Rafała Olbińskiego – słynnego polskiego malarza i twórcy plakatów.


Podczas Tygodnia Polski Wschodniej zaprezentowane zostaną innowacyjne rozwiązania technologiczne, m.in.: symulator najdłuższej trasy rowerowej w Polsce, Green Velo, dwa symulatory lotnicze (samolot AN28 oraz śmigłowiec Black Hawk), VitaGenum, urządzenie do badania DNA oraz Gimbala, urządzenie do stabilizacji i operowania aparatami oraz kamerami pod drony,

Na najbliższe dni zaplanowano również występ zespołu Fair Play Crew (12-13 maja), pokazy garncarstwa (16-17 maja), występ zespołu Hoboud (14-15 maja) oraz występ Kieleckiego Teatru Tańca (16-17 maja).

Kulinarnym akcentem Tygodnia Polski Wschodniej będą pokazy Karola Okrasy, który między 12 a 15 maja 2015 r. w strefie przed Pawilonem Polski zaprezentuje specjały kuchni Polski Wschodniej.

źródło: www.expo.gov.pl

W myśl tematu przewodniego EXPO 2015, „Wyżywienie planety, energia dla życia”, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z uznanymi ekspertami branży kulinarnej przygotowała książkę kucharską pt. „Apetyt na Polskę”. To publikacja, która stanowi nową interpretację polskiej tradycji – prezentuje Polskę jako kraj niezwykłego bogactwa naturalnego i kreatywnej myśli kulinarnej, będąc wartościowym uzupełnieniem programu promocji gospodarczej w ramach EXPO 2015.

Czytelnicy książki odkryją w niej zupełnie nowe kompozycje i smaki, inspirowane kuchnią polską i włoską. Wśród przepisów znajdują się m.in. ravioli z bryndzą podhalańską, smażoną rukolą i palonym masłem, crostini z białego wiejskiego chleba ze zgliwiałym serem i konfiturą z borówek, redykołki duszone na maśle z wędzonym jogurtem, sałatą rzymską i konfiturą z wiśni nadwiślańskich czy pierś gołębia z zieloną soczewicą duszoną w trójniaku z sosem z wędzonej suski sechlońskiej.

Prezentację nowoczesnego spojrzenia na polską sztukę kulinarną uosabiają eksperci współpracujący z magazynem „Usta” – autorzy przepisów, które znalazły się w książce „Apetyt na Polskę”: Witold Iwański, Eliza Mórawska, Michał Gniłka, Marysia Przybyszewska, Grzegorz Łapanowski, Tomasz Trąbski. Zdjęcia wykonał Krzysztof Kozanowski.

Książka kucharska „Apetyt na Polskę” będzie dostępna w wersji włosko-angielskiej w Pawilonie Polski podczas Wystawy Światowej EXPO 2015 w Mediolanie oraz w wersji polsko-angielskiej w wydaniu online na stronie www.expo.gov.pl.

Wydaje się, że taka forma promocji gospodarczej, promocji polskich produktów, daje szansę dotarcia do większej liczny potencjalnych odbiorców, zarówno dużych sieci, jak i pojedynczych osób. Dajemy się poznać od najlepszej strony.

źródło: www.expo.gov.pl

Bursztynowa biżuteria z Gdańska, designerskie projekty z Gdyni i piasek z sopockiej plaży – wszystko to pojedzie do Włoch, gdzie już 1 czerwca rozpoczyna się Pomorski Tydzień na Wystawie Światowej EXPO 2015 w Mediolanie.
 

 

Pomorskie jako pierwszy polski region pokaże się na najbardziej prestiżowych targach na świecie. Będzie gospodarzem polskiego pawilonu na EXPO 2015 od 1 do 7 czerwca. Przez tydzień  zaprezentuje swój potencjał turystyczny i gospodarczy. Będzie zachęcać Włochów, i nie tylko, by właśnie na Pomorzu spędzali wakacje i robili biznes. Przecież podróż z Gdańska do Mediolanu, albo w drugą stronę, to zaledwie 2 godziny samolotem...

Pomorskie wakacje

Pomorskie hotele, gospodarstwa agroturystyczne, zabytki, atrakcje rozrywkowe i kulturalne, z których można korzystać przez cały rok, pokazane będą na EXPO 2015 podczas seminarium turystycznego w środę, 3 czerwca. Organizator, Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna, chce zaprezentować kompleksową ofertę całego regionu, nawiązując przy tym bezpośrednie relacje biznesowe. Dlatego na spotkanie zaprasza włoskich touroperatorów, agencje turystyczne, organizatorów podróży, a także dziennikarzy.

Swatanie biznesu

Żeby współpracować, trzeba się poznać, a EXPO 2015 daje takie możliwości. Pomorscy i włoscy przedsiębiorcy oraz inwestorzy wezmą udział w biznesowej giełdzie kooperacyjnej w czwartek, 4 czerwca. Podczas spotkania poświęconego potencjałowi gospodarczemu regionu przedstawiciele pomorskich firm będą mieli okazję, żeby w formule rozmów B2B dotrzeć do wiodących włoskich odbiorców z branż nowych technologii, budownictwa, a także gospodarki morskiej i logistyki. Dzień później w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie zaplanowano Pomorską Galę Biznesu.

Trójmiasto razem

Połączone siły Gdańska, Gdyni i Sopotu, partnerów Pomorskiego Tygodnia, zadbają o to, by przez siedem dni polski pawilon na EXPO 2015 dostarczał zwiedzającym ciekawych doznań. Gdańsk zaprezentuje wystawę bursztynu. Gdynia pokaże „Smak przedmiotu”, czyli ekspozycję współczesnego designu i jego kulinarnych interpretacji. Za aranżację przestrzeni na zewnątrz pawilonu odpowiada Sopot, który zaprosi gości na sopocką plażę. Od rana do wieczora zwiedzający będą mogli odetchnąć na prawdziwym nadmorskim piasku i posłuchać klubowej muzyki, prosto z Trójmiasta.

Informacja pochodzi ze strony Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie

www.mediolan.msz.gov.pl

 

Według oficjalnych wyników cząstkowych PKW z 20 na 51 okręgów, w pierwszej turze wyborów w Polsce wygrał Andrzej Duda (39,69 proc.), który 24 maja walczyć będzie o fotel prezydenta z Bronisławem Komorowskim (29,14 proc.). Moralnym zwycięzcą został Paweł Kukiz (21,28 proc.). We Włoszech preferencje były podzielone. W Mediolanie wygrał dotychczasowy prezydent, a w Rzymie kandydat PiS.

Podczas, gdy w Polsce nadal trwa podliczanie głosów pierwszej tury wyborów prezydenckich, we Włoszech znamy już jej ostateczne wyniki.

W mediolańskim okręgu wyborczym wygrał Bronisław Komorowski, uzyskując 250 głosów. Na drugim miejscu uplasował się Andrzej Duda z 166 głosami, a na trzecim Paweł Kukiz – 140 głosy.

W Wiecznym Mieście natomiast kandydat PiS uzyskał 917 głosów, a urzędujący prezydent 372 głosy. Podobnie jak w stolicy Lombardii na trzecim miejscu uplasował się Paweł Kukiz z 144 głosami.

24 maja odbędzie się druga tura wyborów, podczas których o fotel prezydenta będą walczyć Andrzej Duda z Bronisławem Komorowskim.

Należy pamiętać, że wyborcy, którzy wpisali się do spisu wyborców prowadzonego przez konsula przed pierwszą turą głosowania będą ujęci w spisie wyborców również podczas powtórnego glosowania. Nie ma konieczności ponownego zapisu.

Zmiana obwodu głosowania jest możliwa jedynie poprzez pobranie od konsula zaświadczenia o prawie do głosowania.

Wyborcy, którzy do tej pory nie wpisali się do spisu prowadzonego przez konsula, a chcieliby głosować w II turze, powinni zgłosić wniosek o wpis do spisu wyborców do konsula do 21.05.2015, natomiast jeśli chcą głosować korespondencyjnie, wniosek należy zgłosić do 14 maja 2015 r.

Wyborcy, którzy przed głosowaniem w I turze zarejestrowali się do glosowania korespondencyjnego, w II turze będą również głosowali korespondencyjnie - adres do wysyłki pakietu pozostaje bez zmian.

Nie ma możliwości zmiany wybranego przed I turą sposobu dostarczenia pakietu wyborczego: z przesyłki pocztowej na odbiór osobisty w konsulacie lub odwrotnie.

Zmiana formy głosowania z korespondencyjnej na osobistą może nastąpić wyłącznie poprzez pobranie od konsula zaświadczenia o prawie do głosowania przed wysyłka pakietu wyborczego.

Wyborca może natomiast zgłosić zmianę sposobu głosowania z osobistego na korespondencyjny do 14.05.2015 r.

Opr. Anna Malczewska