Żyć we Włoszech - Nasz Swiat
22
Pn, październik

Po Mszy św. na Polskim Cmentarzu Wojennym w San Lazzaro di Savena 18 kwietnia br.  delegacje udały się do Bolonii. Złożono wieńce pod pomnikiem w Parku im. Gen. W. Andersa oraz pod tablicami na Placu Neptuna i pod bramą Porta di Strada Maggiore.

Drugą częścią obchodów 70. rocznicy wyzwolenia Bolonii przez 2 Korpus Polski były uroczystości  pod pomnikiem w Parku im. Gen. W. Andersa, na Placu Neptuna i pod bramą Porta di Strada Maggiore znajdującymi sie w tym mieście. Pod tablicami upamiętniającymi  żołnierzy Andersa złożono wiązanki kwiatów.

Czytaj: Fotorelacja z przebiegu uroczystości w 70. rocznicę wyzwolenia Bolonii przez 2. Korpus Polski

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej wizytę Jana Pawła II na polskim cmentarzu w San Lazzaro di Savena

Włosi uczcili pamięć żołnierzy 2. Korpusu Polskiego

Piękną oprawę popołudniowych obchodów oprócz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego zapewniły przybyłe z różnych części Europy polskie grupy rekonstrukcji historycznej. Bolończycy z entuzjazmem witali  szwadron pojazdów historycznych Stowarzyszenia „Pancerny Skorpion” z Opola oraz przedstawicieli GRH 1 Samodzielnej Kompanii Commando przy KŻR LOK w Sawrzędzu, GRH „Karpaty” ze Śląska i polskich grup rekonstrukcji  z Wielkiej Brytanii: LHG First To Fight oraz  3rd Polish Provost Squadron.

Tego samego dnia w godzinach popołudniowych odbyło się również przedstawienie w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym w Bolonii.

D.W.
Zdjęcia: Stasia i Fausto Branchi

Ponad 20 polskich Weteranów, żołnierzy 2. Korpusu Polskiego uczestniczyło 18 kwietnia br. w uroczystościach, które odbyły się na Polskim Cmentarzu Wojennym w San Lazzaro di Savena w 70. rocznicę wyzwolenia  Bolonii przez 2 Korpus Polski. Przybyłej z Polski delegacji rządowej przewodniczyła premier Ewa Kopacz. Po Mszy Św. odsłonięto tablicę upamiętniającą wizytę Jana Pawła II na Polskim Cmentarzu Wojennym w San Lazzaro di Savena.

Czytaj: Fotorelacja z przebiegu uroczystości w 70. rocznicę wyzwolenia Bolonii przez 2. Korpus Polski

33 lata temu, 18 kwietnia 1982 roku hołd wyzwolicielom Bolonii na Polskim Cmentarzu Wojennym w San Lazzaro di Savena złożył Jan Paweł II.
Dla uczczenia tego faktu i osoby wielkiego Papieża Polaka po Eucharystii w 70. rocznicę wyzwolenia Bolonii przez 2. Korpus Polski odsłonięto tablicę pamiątkową, upamiętniającą wizytę Jana Pawła II na polskim cmentarzu  w 1982 roku.
 

Warto przypomnieć, że Karol Wojtyła, będą jeszcze biskupem odprawiał Mszę św. za poległych żołnierzy  na Polskim Cmentarzu Wojenny w San Lazzaro di Savena w 1969 i 1971 roku.

D.W.

fot. Stasia i Fausto Branchi

Za kilka dni w stolicy Lombardii rozpocznie się Światowa Wystawa Expo, której tematem jest „Wyżywienie planety, energia do życia”. Podczas imprezy zaprezentuje się 145 państw, w tym Polska, która promować będzie przede wszystkim polską żywność, a jej symbolem jest jabłko. Impreza trwać będzie od 1 maja do 31 października.

Polski Pawilon przyciągać będzie zwiedzających wyjątkową elewacją - charakterystycznym dla polskiego krajobrazu sadem jabłoni otoczonym lustrami / foto: www.expo.gov.pl

Trochę historii
Pierwsza wystawa odbyła się w 1751 w Londynie, a dwie następne w 1798 i 1802 w Paryżu, jednak za pierwszą prawdziwie międzynarodową wystawę światową uznaje się Wielką Wystawę (Great Exhibition) w Londynie w 1851.Od tego czasu wystawa odbyła się 70 razy.
Tegoroczne wydarzenie trwać będzie od 1 maja do 31 października w Mediolanie, gdzie zaprezentuje się prawie 150 państw, które przedstawią swoje osiągnięcia związane z przemysłem rolno-spożywczym. Poprzednie targi mediolańskie trwały od 28 kwietnia do 31 października 1906 roku.

Maskotka Expo 2015
Maskotka Światowej Wystawy EXPO Mediolan 2015 jest oryginalnym i empatycznym odzwierciedleniem motywu przewodniego wystawy. Foody, bo tak się nazywa, jest fanem zdrowego i smacznego jedzenia i ma reprezentować wspólnotę, różnorodność i żywność w najszerszym znaczeniu jako źródło życia i energii. Jak można zauważyć maskotki EXPO są rodziną składającą się z jedenastu jej członków, której każdy reprezentuje odmienny charakter oraz osobowość. Twarz Foodiego to połączenie wszystkich charakterów członków rodziny, stanowiących i reprezentujących w jedności idealną synergię między krajami na świecie, którzy są powołani, aby pozytywnie i energicznie reagować na wyzwania, przed jakimi stoi nasza planeta w obszarze żywności, trwać jako energiczna, zaangażowana i dynamiczna  rodzina.Food - maskotka Światowej Wystawy EXPO Mediolan 2015

Historia Polski na EXPO
Do czasu uzyskania niepodległości po I wojnie światowej Polacy występowali na wystawach pod flagami innych państw, zdobywając wiele nagród i wyróżnień, m.in.: w  1856 r. w Paryżu i w 1873 r. w Wiedniu.
W roku 1933 Polska po raz pierwszy samodzielnie wystąpiła na EXPO, a w roku 1937 odniosła spektakularny sukces – na wystawie w Paryżu zdobyliśmy jako kraj aż 78 grand prix oraz dziesiątki złotych, srebrnych i brązowych medali.
Po II wojnie światowej Polska uczestniczyła po raz pierwszy w EXPO w Sewilli w 1992 r. Dzięki gościnności hiszpańskich gospodarzy oraz osobistej inicjatywie króla Hiszpanii Juana Carlosa Polska mogła pojawić się w udostępnionym przez organizatorów nieodpłatnie samodzielnym pawilonie.

Polska na Expo 2015
Polska ekspozycja będzie w całości powiązana z tematem przewodniemu EXPO - "Wyżywienie planety, energia dla życia". Kluczowym założeniem jest promocja przemysłu rolno-spożywczego, a tym samym wsparcie polskich przedsiębiorców w poszukiwaniu nowych rynków zbytu oraz budowaniu trwałych relacji handlowych z partnerami zagranicznymi.

Polski Pawilon
Pawilon Polski to główna arena polskiej prezentacji podczas Wystawy Światowej EXPO 2015 w Mediolanie. Autorem koncepcji architektonicznej jest warszawska pracownia 2 pm. Ma on przyciągać zwiedzających wyjątkową elewacją - charakterystycznym dla polskiego krajobrazu sadem jabłoni otoczonym lustrami, wnętrze zaś kryje się za prostą, ażurową konstrukcją, nawiązującą do drewnianych skrzynek na jabłka. Projekt nawiązuje do jabłek, ponieważ nasz kraj jest liderem produkcji tych owoców. Polska jest największym w Europie i trzecim na świecie producentem jabłek, a jednocześnie największym na świecie ich eksporterem. Roczna produkcja sięga 3 milionów ton, z czego 1,2 mln ton trafia na eksport. Nie przez przypadek polskim logo, a zarazem symbolem na Expo jest ekologiczna skrzynka na jabłka.
Pawilon Polski to czwarty co do wielkości pawilon wśród wszystkich krajów biorących udział w Wystawie. Znajduje się w samym centrum przestrzeni wystawienniczej, tuż obok pawilonu organizatora Wystawy - Włoch, a także m.in. Francji, Holandii czy Watykanu.

Wnętrze Polskiego Pawilonu / foto: www.expo.gov.pl

Wewnątrz Pawilonu zwiedzający zapoznają się z bogatą prezentacją uzupełnioną innowacyjną, multimedialną formą przekazu.
Prezentacja ma charakter narracji, która z jednej strony eksponuje wspólne dla Polaków i Włochów skojarzenia kulturowe, znaczenie więzów rodzinnych czy gościnność, z drugiej zaś osiągniecia polskiego przemysłu rolno-spożywczego. Wizualnym motywem przewodnim jest zaś słynna rzymska płaskorzeźba Bocca delle Verità (Usta Prawdy).
Wejście do Pawilonu Polski prowadzi przez wysoką, wąską szczelinę, która kieruje gości do sielankowego sadu jabłoni, inspirowanego obrazem Mehoffera pt. „Dziwny ogród”. W przestrzeni ogrodu pojawiają się również  audiowizualne nawiązania do szczególnie cenionej we Włoszech poezji Wisławy Szymborskiej.

Opowieść o polskim dziedzictwie spożywczym, zarówno na gruncie symboliki, wartości, tradycji, jak i na gruncie gospodarczym, jest prowadzona na niemal 1400 mkw. przestrzeni ekspozycyjnej, na której znajdą się m.in. m.in. instalacja multimedialna prezentująca polski przemysł rolno-spożywczy, przestrzeń interakcji z najmłodszymi gośćmi Pawilonu, wystaw czasowych i regionalnych, restauracja, sklep czy sala kinowa.
Podczas EXPO 2015 zaplanowano dwa typy wydarzeń: pierwszy – adresowany do szerokiej publiczności, drugi – skierowany do zaproszonych specjalistów. Imprezie towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne, np. koncerty, happeningi, wystawy, pokazy filmów, pokazy kulinarne.

Koszty
Budżet udziału Polski w Expo to nieco ponad 60 mln zł, z czego ok. 7 mln zł pochodzi z budżetu, a reszta z funduszy europejskich.
Więcej informacji na temat udziału Polski w Expo 2015 można znaleźć na stronie www.expo.gov.pl


opr. A.M.

źródło: www.expo.gov.pl

 

Uroczystości 70-lecia wyzwolenia Bolonii na polskim cmentarzu w San Lazzaro di Savena 18.04 rozpoczęły się o 12.00. W obchodach udział wzięła Premier RP Ewa Kopacz. Obecna była również córka gen. Andersa Pani Anna Maria Anders- Costa, przedstawiciele rządu, Ambasador RP…

Read full post

RadioKlik.net

Jak zachęcić, a nie zdradzić całości? Jak oddać nastrój i sprawić, aby widz chciał doświadczyć wszystkiego na własnej skórze? Tak działa dobry trailer i taki właśnie sposób na swoją prezentację podczas Expo 2015 w Mediolanie wybrała Warszawa. Zaskakujące efekty wizualne, nowoczesna technika pomogą pokazać atmosferę miasta i zabrać odwiedzających w wirtualną podróż do stolicy Polski.

 

W swojej prezentacji Warszawa kładzie nacisk na dwa główne aspekty promocyjne: Warszawską Wisłę i postać genialnego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina, który w Warszawie spędził 20 lat swojego życia. Na koncepcję wystąpienia składają się zarówno wydarzenia odbywające się bezpośrednio na terenie Expo, jak i te zorganizowane w przestrzeni miejskiej- w strefie Aktywnej Przyrody- mówi Anna Witkowska Dyrektor Stołecznego Biura Turystyki.

Dzięki projektom Zobacz Warszawę i Newsy znad Wisły odwiedzający przeniosą się w wirtualną rzeczywistość i na chwilę znajdą się w stolicy Polski. Zobaczą Warszawę przelatując nad Wisłą, spojrzą na Stare Miasto i nowoczesne centrum z góry, a także zwiedzą wnętrza Muzeum Fryderyka Chopina. Stanie się to możliwe dzięki specjalnym goglom tzw. okulusom i zastosowaniu filmu kręconego w technice stereoskopii sferycznej 3DS dającej złudzenie teleportacji do innej rzeczywistości.

W strefie „AKTWNA PRZYRODA” zlokalizowanej w kluczowym miejscu Mediolanu ustawiona zostanie „papierowa” łódeczka na tle której przechodnie będą mogli zrobić sobie zdjęcie lub wejść do niej.  Poprzez grafikę łódeczka stanie się nośnikiem informacji o Warszawie.

W ramach projektu Newsy znad Wisły zrealizowana zostanie także rzeźba miejska w formie papierowej łódeczki. W tym samym czasie po Wiśle będzie pływać jej siostrzana wersja. Rzeźba nawiązuje do uniwersalnego, ponadczasowego motywu. Łódeczka jest przyjaznym przedmiotem, budzącym dobre skojarzenia, a z powodu swoich niecodziennych rozmiarów oraz usytuowania w przestrzeni miejskiej – również zainteresowanie publiczności. Każdy odwiedzający będzie mógł wejść do łódeczki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Rzeźba wykonana zostanie ze specjalnego tworzywa i będą na niej nadrukowane słowa Warszawa i Wisła w różnych językach. Uzupełnienie projektu stanowi kubik z ciekawostkami o Wiśle. Po zapadnięciu zmroku zarówno powierzchnia łódeczki jak i kubika ożyją dzięki videomappingowi 3D.

Publiczność odwiedzająca Pawilon Polski będzie miała natomiast okazję posłuchać recitalu Chopinowskiego. Leżaki, trawa i swobodnie interpretowana muzyka wybitnego kompozytora sprawią, że widzowie poczują unikalną atmosferę, jaka panuje corocznie podczas letnich koncertów w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Nawet najdoskonalsza wirtualna rzeczywistość nie zastąpi jednak prawdziwych przeżyć! Do Warszawy trzeba przyjechać aby przekonać się jak ciekawym jest miastem.

 

Harmonogram:

  • Zobacz Wisłę - Pawilon Polski strefa S09 (18-24.05.2015 codziennie od 10:00-22:30)
  • Posłuchaj Chopina w Łazienkach – Pawilon Polski strefa S01 (23.05.2015, godz.14:00-20:00, 24.05.2015 godz. 16:00-20:00)
  • Zakochaj się w Warszawskiej Syrence – Pawilon Polski strefa S09 i strefa Aktywnej Przyrody w centrum Mediolanu (w godzinach działania stref)
  • Newsy znad Wisły – strefa Aktywnej Przyrody w centrum Mediolanu (18-24.05.2015 codziennie w godzinach otwarcia strefy)
  • Videomapping 3D – strefa Aktywnej Przyrody w centrum Mediolanu (23-24.05.2015, godz. 22:00-23:00).

Stołeczne Biuro Turystyki

Inaugurazione della mostra nell’ambito del progetto “ROMA verso EXPO”

Venerdì 24 aprile 2015, ore 19.00

Roma, Complesso del Vittoriano

Sala Giubileo, Ala Brasini

Via S. Pietro in Carcere

Ingresso gratuito

 

a cura dell’Istituto Polacco di Roma 

in collaborazione e con il contributo di:

Ambasciata della Repubblica di Polonia in Italia

Ufficio di Promozione del Commercio e degli Investimenti dell’Ambasciata di Polonia,

Ente Nazionale Polacco per il Turismo di Roma.

 

La #Polonia a Expo Milano 2015

La #Polonia a Expo Milano 2015

 

Il Padiglione #POLSKA, progettato dallo studio 2pm di Varsavia, rimanda ai frutteti e agli orti che danno forma al meraviglioso paesaggio della Polonia e allo sviluppo crescente della sua economia di settore. La struttura del padiglione riproduce il motivo di una cassetta in legno di mele, proprio di quelle utilizzate come imballaggio per la spedizione di frutta e verdura. L’idea si sviluppa su due livelli paralleli. Da un lato la micro-scala, evidenziata attraverso l’uso di una parete esterna modulare traforata, riferimento visivo alle cassette delle mele; dall’altro la macro-scala che convoglia l’idea del padiglione come confezione per la presentazione dell’agricoltura polacca. 

 

La disposizione del padiglione conduce i visitatori attraverso un giardino segreto, magico, nascosto dietro la scatola traforata. Il giardino si compone di filari di alberi di mele, caratteristici del paesaggio polacco. Si è voluto creare l’illusione di un giardino infinito, ottenuta con l’uso di specchi, elementi in metallo cromato levigato che rivestono tutte le pareti interne, moltiplicando i riflessi in ogni possibile direzione. È nato così un luogo pieno di luce e di spazio che ricorda una piazza italiana, quel quadrato attorno a cui si concentra la vita delle città, “gettato” in mezzo a un meleto della regione polacca Masovia.

 

Il messaggio veicolato è incentrato sull’agricoltura polacca e sul suo successo economico. Oltre al percorso vero e proprio, il padiglione offre un viaggio virtuale durante il quale i visitatori potranno conoscere meglio l’agricoltura della Polonia e familiarizzare con il suo paesaggio. I tablet permetteranno ai visitatori di ottenere informazioni aggiuntive attraverso i QR code distribuiti sui vari elementi dell’allestimento e di fare una passeggiata virtuale mentre riposano all’ombra di uno dei numerosi alberi di mele. Da maggio a ottobre potranno scoprire i processi di maturazione delle mele e raccogliere i frutti dagli alberi.

Anche il logo scelto dalla Polonia per l’Expo, sviluppato sulla macro scala architettonica, è una scatola di mele disegnata con gli hashtag (#) che completa il messaggio di un’economia polacca efficiente, basata su soluzioni moderne e innovative, che rispetta la natura ed è in armonia con l’ambiente.

www.expo.gov.pl / @ExpoPL

 

In una veste magica, innovativa e giovane la Polonia si presenta nell’ambito del progetto “ROMA verso EXPO” al Complesso del Vittoriano di Roma offrendo al pubblico romano un’anteprima del Padiglione polacco a pochi giorni dall’inaugurazione dell’Expo Milano 2015.

 

Il lato magico della mostra è la campagna promozionale ideata dall’Ente Nazionale Polacco per il Turismo il cui claim recita Polonia – Vieni e vivi la tua favola e in cui è stata utilizzata, come nelle precedenti attività promozionali dello stesso Ente, l’idea di suggerire… È un invito a raccontare e a raccontarsi, a viaggiare e a vivere la propria favola in quel Paese nel cuore dell’Europa che è un concentrato di bellezza artistica e scorci naturalistici. Un Paese dove tutto diventa possibile, perché ciò che costituiva la Polonia in passato e che ne fa parte nel presente è qualcosa di unico e stimolante: ogni regione per un diverso racconto, una nuova storia, una possibilità inaspettata. 16 regioni associate a 16 attrazioni in cui sembrano rivivere i personaggi delle favole che trasmettono il valore dell’offerta turistica della Polonia, varia e unica.

 

La composizione artistica delle foto mostra l’esistenza in Polonia di luoghi che rimangono impressi a lungo nella memoria e che riaffiorano nei ricordi durante tutta la vita, rimanendo nel cuore come certe favole che ascoltavamo da bambini.

 

I personaggi che appaiono nei messaggi pubblicitari vivono in Polonia quei momenti straordinari che costituiscono la loro stessa favola. Essi vi hanno già trovato quei luoghi belli e accoglienti in cui si realizzano, anche se solo per un momento, i sogni fatti da fanciullo di diventare cavalieri o principesse. Adesso chiunque visiterà la Polonia avrà la stessa possibilità grazie ai luoghi che stimolano l’immaginazione e sprigionano l’energia giusta per realizzare i propri sogni. Le favole e i sogni si avverano, in Polonia.

www.polonia.travel/it  / @PoloniaTurismo

 

La Polonia è un paese di lavoro, passione, innovazione, qualità e competenza. Lo sanno bene i sempre più numerosi investitori esteri che apprezzano anche la possibilità di avere personale altamente qualificato, preparato alle sfide del mercato globale che parla bene le lingue straniere. Negli ultimi anni, in linea con lo sviluppo del mercato globale si punta molto agli investimenti nei settori ICT, nelle tecnologie ambientali e nell’innovazione industriale. Oltre alle aziende con capitale estero, sono sempre di più le imprese polacche che guadagnano importanti riconoscimenti a livello internazionale grazie ai loro prodotti innovativi.

 

Proprio a loro, all’innovazione e alle nuove tecnologie è dedicato il secondo spazio multimediale e interattivo della mostra che ospita i prodotti di quattro società polacche – leader nell'innovazione e nello sviluppo tecnologico in Polonia. L’azienda Digital Core presenta il processore industriale più veloce del mondo DQ80251, la Game Technologies il cubo interattivo DICE+, la Goodram le schede di memoria e i dispositivi di archiviazione USB e l’azienda Fibaro un sistema costruttivo dell’intelligence wireless (con i sensori di movimento, porte e finestre, allagamento, fumo, gas e il dispositivo wall plug).

 

Il numero crescente dei programmi a supporto degli investimenti innovativi, nonché dei Centri di Ricerca, Parchi Industriali e Tecnologici e delle Zone Economiche Speciali resi a disposizione dal governo polacco, conferma il fatto che il Paese punta allo sviluppo delle nuove tecnologie, al trasferimento dei risultati della ricerca nei processi produttivi e alla creazione di una giovane imprenditoria tecnologica. In considerazione delle ottime previsioni di crescita basate sul potenziale economico del paese si può guardare allo sviluppo economico della Polonia con fondato ottimismo.

www.roma.trade.gov.pl

 

“ROMA verso EXPO” è un progetto per promuovere la grande esposizione universale nonché per offrire agli oltre 140 Paesi che hanno aderito l’opportunità unica, attraverso le loro Ambasciate e Istituti di Cultura, di presentare tra ottobre 2014 e giugno 2015, in location esclusive, i loro progetti di partecipazione a Expo Milano 2015, la propria immagine, le eccellenze produttive, culturali e turistiche, con mostre, corner informativi, conferenze e degustazioni. 

 

Il progetto, voluto da Roma Capitale unitamente a Expo Milano 2015 con la partecipazione della Regione Lazio e Unioncamere Lazio – Camere di Commercio del Lazio, si avvale del patrocinio del Ministero degli Affari Esteri e della Cooperazione Internazionale e del Ministero delle Politiche Agricole Alimentari e Forestali, con la partecipazione e il patrocinio del Ministero dei Beni e delle Attività Culturali e del Turismo e con la collaborazione di Aeroporti di Roma. L’Organizzazione è di Zètema Progetto Cultura e di Comunicare Organizzando.

 

La mostra rimarrà aperta fino al 3 maggio 2015

Orario: tutti i giorni dalle 9.30 alle 19.30

L’ingresso è consentito fino a 45 minuti prima della chiusura.

www. istitutopolacco.it