Wybory samorządowe 2016. Ważne informacje dla Polaków - Nasz Swiat
24
Śr, lipiec

Wiadomości

W wyborach do władz miast mogą brać również obywatele UE mający w nich zameldowanie.

Rzym, Mediolan, Neapol, Turyn i Bolonia to tylko niektóre z miast, w których już w czerwcu wybierać się będzie nowe władze. W wyborach mogą wziąć udział, oprócz Włochów, również obywatele UE mieszkający w tych gminach.

Obywatele Unii Europejskiej przebywający legalnie we Włoszech mają prawo do czynnego oraz biernego udziału w wyborach samorządowych.  Jedynym warunkiem jest wpis na dodatkowe listy wyborców, którego należy dokonać do minimum 40 dni przed wyborami.

Kiedy należy się wpisać na dodatkową listę wyborców?

Na dodatkową listę wyborców (lista elettorale aggiunta) można wpisać się w każdym momencie, ale nie później niż 40 dni przed wyborami. W przypadku tegorocznych wyborów samorządowych, do tej pory nie znamy ich dokładnej daty (mówi się o 6 lub 12 czerwca), dlatego też mamy czas na zapisanie się na dodatkowe listy wyborców przynajmniej do kwietnia.

Wpis jest bezpłatny, wystarczy tylko złożyć osobiście odpowiedni wniosek w biurze wyborczym (l’ufficio elettorale) wraz z kserokopią dokumentu tożsamości w mieście, w którym jest się zameldowanym.  W wielu gminach można przesłać wniosek także pocztą, online lub faksem. Po dokonaniu pierwszej rejestracji, wyborca nie będzie musiał ponownie wpisywać się na dodatkową listę wyborców z okazji kolejnych wyborów.

Udział obywateli UE w wyborach samorządowych we Włoszech w minionych latach był znikomy. Powodów jest kilka. Jednym z nich jest między innymi fakt, że imigranci, nawet jeśli na stałe mieszkają w Italii, nie są wpisywani automatycznie na listy wyborcze, ale sami się muszą o ten wpis starać. Inny to, iż włoskie instytucje i politycy wydają się robić naprawdę niewiele, aby zachęcić do udziału w wyborach również imigrantów.

EP (www.stranieriinitalia.it)
tłum. Anna Malczewska