Żyć we Włoszech - Nasz Swiat
21
Śr, kwiecień

Bądź razem z nami 11 stycznia w Palacavicchi, licytuj i wspieraj Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy!. Jak co roku, redakcja dwutygodnika dla Polaków we Włoszech „Nasz Świat” przekazała na aukcję dwie roczne prenumeraty pisma.

DARY NA AUKCJĘ

- FUNDACJA WOŚP - KOSZULKI, ZEGAREK, TOREBKA

- CRU.DOP wine bar - Nestora Grojewskiego - kolacja dla dwojga w CRU.DOP;

- STOWARZYSZENIE INSIEME – Bożena Wróblewska i Edyta Felsztyńska - 2 bilety wstępu na zabawę karnawałową 2015 oraz oryginalny szalik Sejmu RP;

- FM GROUP ITALIA - Marcin Saracen - zestawy kosmetyków;

- U MICHAŁA – sklep polski w Rzymie Michała i Doroty Zalewskich - kosz z polskimi smakołykami;

- DESIGN & PRINT – agencja grafiki komputerowej Grażyny Żabskiej i Artura Iwanisika - koszulki pamiątkowe 23.FINAŁU WOŚP oraz trzyczęściowy obraz na aukcje;

- AVVOCATI ASSOCIATI - Kancelaria Adwokacka: Mec. Agata Sobol i Mec. Agnieszka Janusz - porada prawna

- DOROTHY CREATIONS – Doroty Mróz - biżuteria;

- NASZ ŚWIAT - Dwie roczne prenumeraty Dwutygodnika dla Polaków we Włoszech "Nasz Świat"

- RECYCLED FASHION MANUFACTURE bez GRANIC ART. – Agnieszki Zakrzewicz - ubrania ze swojej kolekcji;

- MARTA RAY – Marty Ratajczyk - torebki ze swojej kolekcji.

- ŚLUB W RZYMIE - Polski fotograf w Rzymie - Barbara Sandra Pawlukiewicz i Marco Carusotti - profesjonalna sesja zdjęciowa w studio lub plenerze;

- MAKE UP ARTIST – wizażystka Sylwia Dombrowska - profesjonalny makijaż w czasie sesji zdjęciowej;

- MAŁGORZATA CICHOLAZ – polska malarka w Rzymie - obraz namalowany z okazji rzymskiego Finału;

- ANIA GASTOL CHARISMATIC – Ania Gastol - artystyczna suknia  ze swojej kolekcji, wykonana z papieru i materiałów wtórnych;

- B & B – LA VIA DELL`AMBRA – BURSZTYNOWY SZLAK – Ireny Ludwiki Czopek-Zanovello - week end w pokoju dwuosobowym i jeden dzień z  przewodnikiem po śladach polskich uczonych w Padwie;

- L'ARTE DI LIDIA - Lidia Nawrocka - unikalny szalik wykonany ręcznie, z własnej kolekcji.

- ANNA i JAN KANIA - biżuteria, kolekcja monet  z Pontifikatu Św. Jana Pawla II  i inne gadżety.

- U ALEKSANDRY – Sklep polski w Ladispoli - Aleksandry Hebda - kosz z polskimi smakołykami;

 

ZDJĘCIA I OPIS ZNAJDUJĄ SIĘ NA FB: WOSP RZYM

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

SZTAB WOŚP W RZYMIE

W niedzielny poranek - 11 stycznia 2015r, po raz pierwszy na ulicach Rzymu pojawi się kilku wolontariuszy. Tak rozpocznie się 23. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Rzymie. Zbiórka pieniędzy zostanie przeprowadzona od godz. 8.00 do 19.00 w okolicach polskich kościołów na terenie Rzymu oraz w Ostii i Torvaianica.

WOŚP zagra dla Was 11 stycznia od godz. 12.00 do 22.00 w Palacavicchi - Ristorante Gabbiani. Via R. B. Bandinelli 130.

Zapewniamy transport z Metro A - Anagnina do Palacavicchi

Program niedzielnego popołudnia jest w fazie ostatnich przygotowań, ale już teraz wiemy, że każdy znajdzie dla siebie coś interesującego: Gwiazdamirzymskiego Finału WOŚP będą: Dominika Zamara - sopran, Marco Lo Russo - artysta muzyk,Ferdinando Puglia - komik, oraz Szkoła salsy Balabanoff.      

Dzieci i najmłodszych reprezentować będą uczniowie ze Szkoły Polskiej w Rzymie i Ostii oraz przedszkolaki z Polskiego Przedszkola w Rzymie - zaproponują występy artystyczne.

Wśród wykonawców rzymskich będziemy mogli posłuchać Zespół J.A.A.R., Aleksandra Nowaka, Siostry: Patrycję i Annamaria Tokarz, Fantastyczne Śpiewanie Tadeusza Burzyńskiego i Romana Bączka. Syliwia i Marta Wojtaszek zaprezentują pokaz baletowy.

Na uczestników czekają różne atrakcje: warsztaty plastyczne dla najmłodszych i konkursy zorganizowane przez Stowarzyszenie Le Rondini, warsztaty teatralne prowadzone przez Olka Mincera oraz warsztaty artystyczne – tworzenie sukni z papieru i materiałów wtórnych prowadzone przez Anię Gastol.

O godzinie 20.00 tak, jak w całej Polsce odbędzie się tradycyjna akcja WOŚP “Światełko do nieba".

Istotną częścią niedzielnego popołudnia będzie aukcja, na której można wylicytować wiele bardzo ciekawych atrakcji zaoferowanych przez naszych Sponsorów. Zdjęcia rzeczy wystawionych na aukcję są dostępne na FB: WOSP RZYM

 

Wielka Orkiestra to nie tylko zbiórka pieniędzy ale również prewencja zdrowotna:

Nawiązując do programów WOŚP„Ratujemy i Uczymy Ratować” i „Policz się z cukrzycą” zaproponujemy: pokaz podstawowych zasad pierwszej pomocy (Protezione Civile), badanie poziomu cukru we krwi (pomiar wykonany przez pielęgniarkę za pomocą glukometru) i wypełnienie testu określającego ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

Podczas imprezy wolontariusze będą prowadzili zbiórkę do  puszek WOŚP a za dowolny datek uczestnicy  otrzymają Orkiestrowe Serduszka.

Wkrótce zostanie podany szczegółowy program.

Restauracja Gabbiani zapewnia możliwość zjedzenia na miejscu obiadu i kolacji po przystępnych cenach przygotowanych specjalnie na ten dzień oraz zakup drobnych przekąsek i napoi w barze.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Kontakt: E.mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tel: +39 329 242 8619

Facebook: WOSP RZYM

www.mojabancarella.com

Sztab WOŚP w Rzymie

WOŚP - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra na całym świecie od 15 grudnia 2014 r. do 11 stycznia 2015 r.! ZAGRA również w Rzymie!


Organizatorzy  23. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Rzymie:
Alicja Kołtunowicz – Mojabancarella;
Nestor Grojewski – CRUDOP;
Bożena Wróblewska, Edyta Felsztyńska - Stowarzyszenie INSIEME;
Iwona Bigos, Renata Kobendzowska - Stowarzyszenie LE RONDINI.

Szef Sztabu - Alicja Kołtunowicz
Komisja Rewizyjna: Ewa Czuchaj, Dorota Szczotka, Anna Staszek
Wolontariusze kwestujący z puszkami: Kornelia Iwona Bieniek, Annamaria Burzyńska, Małgorzata Cicholaz, Teresa Katarzyna Duda-Szaba, Celina Fajfer, Elżbieta Kotlik, Lucyna Kuźmińska,  Emilia Krec,  Stefania Maj,  Piotr Majchrzak, Anna Nowak,  Kevin Struski.
 

Patronat Honorowy

Wydział Konsularny przy Ambasadzie  RP w Rzymie.


Partnerzy:

Polska Organizacja Turystycznia - Oddziałw Rzymie,

Szkolny Punkt Konsultacyjny im. G.H. Grudzińskiego przy Ambasadzie RP w Rzymie,

Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Ambasadzie RP w Ostii,

Stowarzyszenie Nauczycieli Języka i Kultury Polskiejw Rzymie,

Stowarzyszenie Iuventi Poloniae.


Sponsorzy:
PALACAVICCHI – restauracja Gabbiani;
U MICHAŁA – sklep polski w Rzymie Michała i Doroty Zalewskich;
DESIGN & PRINT – agencja grafiki komputerowej Grażyny Żabskiej i Artura Iwanisika;
CRUDOP – wine bar Nestora Grojewskiego;
ENOTECA BOMPREZZI – sklep Mirizzi Alessandro;
PP DESIGN – tworzenie stron internetowych Pawła Pożyczki;
POLONUS – sklep polski w Rzymie Artura Dzięgiela;
SALBEA – grota solna w Rzymie Beaty Skrzypek;
DOROTHY CREATIONS – ręcznie robiona biżuteria Doroty Mróz;
RECYCLED FASHION MANUFACTURE bez GRANIC ART. – Agnieszki Zakrzewicz;
MARTA RATAJCZAK.
JOANNA OKULSKA - psychlog
ANNA WRZESIEŃ - polska księgowa w Rzymie
KSIĘGARNIA POLSKA  - Katarzyny Kuliny
ŚLUB W RZYMIE - POLSKI FOTOGRAF W RZYMIE

Patronat medialny:
Mojabancarella – polonijny portal internetowy w Italii.

W niedzielny poranek - 11 stycznia 2015r, po raz pierwszy na ulicach Rzymu pojawi się kilku wolontariuszy. Przyświecać im będzie jeden cel – zbiórka pieniędzy na zakup sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej  opieki  medycznej seniorów.
Tak rozpocznie się 23. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Rzymie. Zbiórka pieniędzy zostanie przeprowadzona od godz. 8.30 do 19.00 w okolicach polskich kościołów na terenie Rzymu oraz w Ostii i Torvaianica.

W jaki sposób rozpoznać wolontariusza WOŚP?  
Pamiętajmy, że każdy z nich ma zawsze przy sobie identyfikator (z imieniem, nazwiskiem i zdjęciem), puszkę, serduszka i osoby  towarzyszące, dzięki czemu może czuć się bezpiecznie.

Zgodnie z regulaminem WOŚP, zbiórka funduszy oprócz Wielkiego Finału może odbywać się w okresie od 15 grudnia 2014 roku do 11 stycznia 2015 roku.   

Pierwsza zbiórka odbędzie się podczas Zabawy Sylwestrowej – 2014/2015 organizowanej przez Stowarzyszenia INSIEME, w Palacavicchi.

Główną imprezą zamkniętą będzie finał WOŚP: 11 stycznia 2015 roku, od godz. 12.00 do 22.00 - zapraszamy  do Palacavicchi, Via R. B. Bandinelli 130 – Roma, na blok rodzinny pełen zabaw dla najmłodszych i ich rodziców.

Na uczestników czekają niezliczone atrakcje: występy artystyczne dzieci i dorosłych, warsztaty manualne, konkursy muzyczne i plastyczne, aukcja i loteria fantowa, czyli dużo muzyki i dobrej zabawy.
 

Nawiązując do programów WOŚP „Ratujemy i Uczymy Ratować” i „Policz się z cukrzycą”  - zaproponujemy:
- pokaz podstawowych zasad pierwszej pomocy,  
- badanie poziomu cukru we krwi (pomiar wykonany przez pielęgniarkę za pomocą glukometru)
- wypełnienie testu określającego ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

O godzinie 20.00 tak, jak w całej Polsce odbędzie się tradycyjna akcja WOŚP - "Światełko do nieba". Podczas imprezy wolontariusze będą prowadzili zbiórkę do puszek.
 

Wkrótce zostanie podany szczegółowy program.

Restauracja Gabbiani zapewnia możliwość zjedzenia na miejscu obiadu i kolacji po przystępnych cenach przygotowanych specjalnie na ten dzień oraz zakup drobnych przekąsek i napoi w barze.

Organizatorzy 23. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Rzymie mają nadzieję, że tegoroczna odsłona akcji okaże się wyjątkowo szczęśliwa.
Zapraszamy sponsorów, osoby fizyczne i instytucje zainteresowane współpracą o kontakt:
E.mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tel: +39 329 242 8619

Facebook: WOSP RZYM

Sztab WOŚP w Rzymie

Wielkimi krokami zbliża się następny - 23 Finał WOŚP. Po ciężkiej pracy udało nam się zagrać w 2012 roku w Rzymie Ostia , w 2013 w Bolonii i w 2014 w Neapolu.

Za kilka miesięcy nowy Finał. Miałem nadzieję, że tym razem ktoś podejmie się organizacji włoskiego Finału w jakimś innym mieście w Italii, ale przez prawie cały rok nie otrzymałem od nikogo, od żadnej polonijnej organizacji żadnej wiadomości, w której wyraziłaby chęci wzięcia na siebie odpowiedzialności za zorganizowanie tej wielkiej charytatywnej inicjatywy.

Dlatego też myślę, że orkiestra zagra w 2015 po raz kolejny w Neapolu. Tam znaleźliśmy fantastyczną polonijną organizację, a przede wszystkim fantastycznych ludzi, którzy przyjęli Nas - Orkiestrę w sposób niezapomniany.

Proszę Was wszystkich o pomoc. Każdy z WAS może dołożyć swoje serce, aby pomóc w organizacji tego Finału i w ten sposób pomóc potrzebującym w Polsce dzieciom i seniorom.

Czekamy na wolontariuszy ze wszystkich zakątków Włoch. Piszcie na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., wystarczy podać imię i nazwisko, numer pesel lub włoski codice fiscale, datę urodzenia, adres i przesłać zdjęcie.

Dostaniecie oficjalne identyfikatory, puszkę i serduszka, do której będziecie mogli zbierać przed i w trakcie Wielkiego Finału.

Apel ten kieruję także do organizacji polonijnych, działających we Włoszech, które mogą w ten sposób - organizując spotkania polonijne np. opłatek - zbierać do puszek datki.

Czekamy także na sponsorów, bez których ta wspaniała impreza nie będzie mogła się odbyć. Myślę, że dla ewentualnych sponsorów nie powinno być istotne to, że finał odbędzie się w Neapolu, więc jak to mówiono w ubiegłym roku ,, nie ma sensu, aby reklamować się na plakatach WOŚP, który odbędzie się w Neapolu, bo my prowadzimy działalność gospodarczą (restauracje, sklep, usługi) np. w Rzymie czy Bolonii…”

Kwoty, o które Was prosimy nie są wielkie i choć zadaję sobie sprawę, że na pewno nie jest to inwestycja reklamowa która się zwróci, proszę Was abyście potraktowali ten sponsoring bardziej jako pomoc i wsparcie tej inicjatywy.

Gwiazdami tego rocznego Włoskiego Finału będą ELEKTRYCZNE GITARY. Mamy także wielką nadzieję, że wrócą do Nas nasi już weterani włoskich finałów: Dominika Zamara, Edyta Kamińska, Michał Masłoń, Tomasz Czapliński, Paweł Zawierka, Kordian Kacperski oraz Grzegorz Stabach „Bieda”.

Swoją wizytę zapowiedział też znany w Polsce i na świecie wśród Polaków karykaturzysta - Szczepan Sadurski.

Piszcie https://www.facebook.com/wospwlochy

Czekam i liczę na WAS .

Robert Jan Małecki

11 stycznia 2015 r. w Polsce i w różnych miejscach na świecie, ponad 120.000 wolontariuszy WOŚP przeprowadzi zbiórkę pieniędzy na zakup sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów.

Członkowie rzymskiego Sztabu WOŚP

12 grudnia 2014 r. Biuro WOŚP w Warszawie zatwierdziło Sztab WOŚP w Rzymie, zorganizowany przez:

Alicję Kołtunowicz – Mojabancarella;

Nestora Grojewskiego – CRUDOP;

Bożenę Wróblewską i Edytę Felsztyńską - Stowarzyszenie INSIEME;

Renatę Kobendzowską i Iwonę Bigos - Stowarzyszenie LE RONDINI.

Szefem Sztabu została wybrana Pani Alicja Kołtunowicz.

 

Komisja Rewizyjna: Ewa Czuchaj, Dorota Szczotka, Anna Staszek.

Wolontariusze kwestujący z puszkami to: Kornelia Iwona Bieniek, Annamaria Burzyńska, Małgorzata Cicholaz, Teresa Katarzyna Duda-Szaba, Celina Fajfer, Elżbieta Kotlik, Lucyna Kuźmińska, Emilia Krec, Stefania Maj, Piotr Majchrzak, Anna Nowak, Kevin Struski.

Patronat Honorowy:

Wydział Konsularny przy Ambasadzie RP w Rzymie.

Partnerami rzymskiego Sztaby WOŚP są:

Szkolny Punkt Konsultacyjny im. G.H. Grudzińskiego przy Ambasadzie RP w Rzymie,

Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Ambasadzie RP w Ostii,

Polska Organizacja Turystyczna - Oddziałw Rzymie,

Stowarzyszenie Nauczycieli Języka i Kultury Polskiej w Rzymie,

Stowarzyszenie Iuventi Poloniae.

Protezione Civile - A.I.VV.F.C.

Patronat medialny:

Mojabancarella – polonijny portal internetowy w Italii.

Polacy we Włoszech - polonijny portal internetowy w Italii.

Sponsorzy rzymskiego Finału to przedsiębiorcy polscy i włoscy.

KIEDY?

11 STYCZNIA 2015 ROKU
W PALACAVICCHI
VIA BANDINELLI 130 ROMA

GRAMY OD GODZINY 12.00

Rzymskiemu Sztabowi WOŚP nie chodzi o podbijanie rekordów, ale o to, by być razem i jest to niepowtarzalna okazja, aby Polonia rzymska włączyła się w zbiórkę tego samego dnia co miliony rodaków w Polsce. Tegoroczny, rzymski Finał przyczyni się także do integracji Polonii mieszkającej w Rzymie i okolicach.

Mało czasu i okres świąteczny nie pozwoli nam na zorganizowanie Finału w 100% tak, jakbyśmy tego chcieli. Mamy jednak nadzieję, ze Czerwone Serduszko otrzymane 11 stycznia za dobrowolny datek wrzucony do skarbonki, będzie miłym wspomnieniem rzymskiego Finału dla każdej Osoby, która je otrzyma!

Serdecznie zapraszamy!

Sztab WOŚP w Rzymie

Szef włoskiego sztabu WOŚP – Robert Małecki przesłał do redakcji „Naszego Świata” komunikat, w którym z przykrością zawiadamia, że w styczniu 2015 roku 4. Finał WOŚP we Włoszech nie odbędzie się. Treść komunikatu przedstawiamy poniżej.

Robert  Jan MałeckiWitam całą Polonię

Z ogromną przykrością informuję wszystkich, że najbliższy Finał WOŚP we Włoszech nie odbędzie się.

Decyzję taką zmuszony jestem podjąć z powodu braku sponsorów, jak również powodu braku wolontariuszy, osób i organizacji polonijnych chętnych do współpracy w organizacji Finału Wielkiej Orkiestry.

We Włoszech odbyły się do tej pory trzy finały: w Rzymie (Ostia), Bolonii i Neapolu. Od samego początku, oprócz organizacji wielkiej imprezy charytatywnej, która łączy Polaków na całym świecie, miałem nadzieję, że tak wielka inicjatywa potrafi złączyć naszą „rozbitą” Polonię, i że będzie to coroczna możliwość zrobienia czegoś razem, wspólnie.

Niestety nie jestem w stanie po raz kolejny podjąć wyzwania walki z wiatrakami i choć wiem, że mogę liczyć na pomoc dwuosobowej redakcji dwutygodnika dla Polaków we Włoszech „Nasz Świat” i stowarzyszenia Instytut dla Polonii w Neapolu oraz kilku pojedynczych osób w Treviso i w Rzymie, to nie wystarczy.

Biorąc przykład z Polaków żyjących w Wielkiej Brytanii, zauważyłem że Sztab WOŚP w Anglii spotyka się już od kilku miesięcy i jest w organizację najbliższego Finału zaangażowanych kilkadziesiąt osób i organizacji. My, Polacy we Włoszech chyba jeszcze do tego nie dorośliśmy, i chyba to się nigdy nie stanie.

Z poważaniem

Robert  Jan Małecki

Zebrane pieniądze w trakcie trzeciego, włoskiego Finału WOŚP, który odbył się 12 stycznia w Lago Patria, zostały przesłane do Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku zebraliśmy 1.716 euro.

Jeszcze raz chciałbym serdecznie podziękować stowarzyszeniu Instytut dla Polonii, a w szczególności Annie Smolińskiej i Agnieszce Folcik, które były w stanie zebrać 12 stycznia mnóstwo fantastycznych ludzi dobrej woli w celu organizacji tegorocznej imprezy. Dziękuję zespołom muzycznym i wszystkim artystom, którzy przyjechali, aby zagrać na naszym włoskim Finale. Dziękuję również sponsorom, bez których nie zorganizowalibyśmy tak wspaniałej imprezy.

Wielkie podziękowania ślę do grupy Polacy w Treviso, którzy od trzech lat zbierają co roku pieniądze na dzieciaki w Polsce. W tym roku zostało tam zebrane 112 euro. Pieniądze te zostały dołączone do sumy zebranej podczas Finału w Lago Patria.

Ktoś może powiedzieć, że 112 euro to mało, jednak moim zdaniem to bardzo dużo, ponieważ gdyby wszystkie polonijne organizacje działające we Włoszech zbierały co roku pieniądze na WOŚP podsczas swoich imprez, do Funadacji WOŚP wpływałoby o wiele więcej pieniędzy.

Dziękuję również członkom sztabu z Rzymu, który rozwiązał się przed świętami Bożego Narodzenia. Sztab ten podczas kilku imprez zebrał 600 euro na organizację Finału w Rzymie, a w związku z tym, że impreza odbyła się w Neapolu, sztab ten przekazał zebraną sumę pieniędzy bezpośrednio do Fundacji WOŚP w Polsce.

Zapraszam już dzisiaj do współpracy przy organizacji kolejnego Finału WOŚP we Włoszech i chodzi mi tu nie tylko o Wielki Finał, na który nie wszyscy będą mogli przyjechać, ponieważ czy odbędzie się on w Rzymie, Mediolanie, Treviso czy Neapolu, komuś zawsze będzie daleko...

Zapraszam do organizacji małych inicjatyw. Wystarczy jeden wolontariusz z puszką i identyfikatorem w każdym polonijnym stowarzyszenie. W ten właśnie sposób będziemy mogli współnie pomóc wielu potrzebującym dzieciom.

Robert Małecki

Szef Sztabu WOŚP we Włoszech