Żyć we Włoszech - Nasz Swiat
28
N, luty

11 stycznia 2015 r. w Polsce i w różnych miejscach na świecie, ponad 120.000 wolontariuszy WOŚP przeprowadzi zbiórkę pieniędzy na zakup sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów.

Członkowie rzymskiego Sztabu WOŚP

12 grudnia 2014 r. Biuro WOŚP w Warszawie zatwierdziło Sztab WOŚP w Rzymie, zorganizowany przez:

Alicję Kołtunowicz – Mojabancarella;

Nestora Grojewskiego – CRUDOP;

Bożenę Wróblewską i Edytę Felsztyńską - Stowarzyszenie INSIEME;

Renatę Kobendzowską i Iwonę Bigos - Stowarzyszenie LE RONDINI.

Szefem Sztabu została wybrana Pani Alicja Kołtunowicz.

 

Komisja Rewizyjna: Ewa Czuchaj, Dorota Szczotka, Anna Staszek.

Wolontariusze kwestujący z puszkami to: Kornelia Iwona Bieniek, Annamaria Burzyńska, Małgorzata Cicholaz, Teresa Katarzyna Duda-Szaba, Celina Fajfer, Elżbieta Kotlik, Lucyna Kuźmińska, Emilia Krec, Stefania Maj, Piotr Majchrzak, Anna Nowak, Kevin Struski.

Patronat Honorowy:

Wydział Konsularny przy Ambasadzie RP w Rzymie.

Partnerami rzymskiego Sztaby WOŚP są:

Szkolny Punkt Konsultacyjny im. G.H. Grudzińskiego przy Ambasadzie RP w Rzymie,

Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Ambasadzie RP w Ostii,

Polska Organizacja Turystyczna - Oddziałw Rzymie,

Stowarzyszenie Nauczycieli Języka i Kultury Polskiej w Rzymie,

Stowarzyszenie Iuventi Poloniae.

Protezione Civile - A.I.VV.F.C.

Patronat medialny:

Mojabancarella – polonijny portal internetowy w Italii.

Polacy we Włoszech - polonijny portal internetowy w Italii.

Sponsorzy rzymskiego Finału to przedsiębiorcy polscy i włoscy.

KIEDY?

11 STYCZNIA 2015 ROKU
W PALACAVICCHI
VIA BANDINELLI 130 ROMA

GRAMY OD GODZINY 12.00

Rzymskiemu Sztabowi WOŚP nie chodzi o podbijanie rekordów, ale o to, by być razem i jest to niepowtarzalna okazja, aby Polonia rzymska włączyła się w zbiórkę tego samego dnia co miliony rodaków w Polsce. Tegoroczny, rzymski Finał przyczyni się także do integracji Polonii mieszkającej w Rzymie i okolicach.

Mało czasu i okres świąteczny nie pozwoli nam na zorganizowanie Finału w 100% tak, jakbyśmy tego chcieli. Mamy jednak nadzieję, ze Czerwone Serduszko otrzymane 11 stycznia za dobrowolny datek wrzucony do skarbonki, będzie miłym wspomnieniem rzymskiego Finału dla każdej Osoby, która je otrzyma!

Serdecznie zapraszamy!

Sztab WOŚP w Rzymie

WOŚP - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra na całym świecie od 15 grudnia 2014 r. do 11 stycznia 2015 r.! ZAGRA również w Rzymie!


Organizatorzy  23. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Rzymie:
Alicja Kołtunowicz – Mojabancarella;
Nestor Grojewski – CRUDOP;
Bożena Wróblewska, Edyta Felsztyńska - Stowarzyszenie INSIEME;
Iwona Bigos, Renata Kobendzowska - Stowarzyszenie LE RONDINI.

Szef Sztabu - Alicja Kołtunowicz
Komisja Rewizyjna: Ewa Czuchaj, Dorota Szczotka, Anna Staszek
Wolontariusze kwestujący z puszkami: Kornelia Iwona Bieniek, Annamaria Burzyńska, Małgorzata Cicholaz, Teresa Katarzyna Duda-Szaba, Celina Fajfer, Elżbieta Kotlik, Lucyna Kuźmińska,  Emilia Krec,  Stefania Maj,  Piotr Majchrzak, Anna Nowak,  Kevin Struski.
 

Patronat Honorowy

Wydział Konsularny przy Ambasadzie  RP w Rzymie.


Partnerzy:

Polska Organizacja Turystycznia - Oddziałw Rzymie,

Szkolny Punkt Konsultacyjny im. G.H. Grudzińskiego przy Ambasadzie RP w Rzymie,

Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Ambasadzie RP w Ostii,

Stowarzyszenie Nauczycieli Języka i Kultury Polskiejw Rzymie,

Stowarzyszenie Iuventi Poloniae.


Sponsorzy:
PALACAVICCHI – restauracja Gabbiani;
U MICHAŁA – sklep polski w Rzymie Michała i Doroty Zalewskich;
DESIGN & PRINT – agencja grafiki komputerowej Grażyny Żabskiej i Artura Iwanisika;
CRUDOP – wine bar Nestora Grojewskiego;
ENOTECA BOMPREZZI – sklep Mirizzi Alessandro;
PP DESIGN – tworzenie stron internetowych Pawła Pożyczki;
POLONUS – sklep polski w Rzymie Artura Dzięgiela;
SALBEA – grota solna w Rzymie Beaty Skrzypek;
DOROTHY CREATIONS – ręcznie robiona biżuteria Doroty Mróz;
RECYCLED FASHION MANUFACTURE bez GRANIC ART. – Agnieszki Zakrzewicz;
MARTA RATAJCZAK.
JOANNA OKULSKA - psychlog
ANNA WRZESIEŃ - polska księgowa w Rzymie
KSIĘGARNIA POLSKA  - Katarzyny Kuliny
ŚLUB W RZYMIE - POLSKI FOTOGRAF W RZYMIE

Patronat medialny:
Mojabancarella – polonijny portal internetowy w Italii.

W niedzielny poranek - 11 stycznia 2015r, po raz pierwszy na ulicach Rzymu pojawi się kilku wolontariuszy. Przyświecać im będzie jeden cel – zbiórka pieniędzy na zakup sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej  opieki  medycznej seniorów.
Tak rozpocznie się 23. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Rzymie. Zbiórka pieniędzy zostanie przeprowadzona od godz. 8.30 do 19.00 w okolicach polskich kościołów na terenie Rzymu oraz w Ostii i Torvaianica.

W jaki sposób rozpoznać wolontariusza WOŚP?  
Pamiętajmy, że każdy z nich ma zawsze przy sobie identyfikator (z imieniem, nazwiskiem i zdjęciem), puszkę, serduszka i osoby  towarzyszące, dzięki czemu może czuć się bezpiecznie.

Zgodnie z regulaminem WOŚP, zbiórka funduszy oprócz Wielkiego Finału może odbywać się w okresie od 15 grudnia 2014 roku do 11 stycznia 2015 roku.   

Pierwsza zbiórka odbędzie się podczas Zabawy Sylwestrowej – 2014/2015 organizowanej przez Stowarzyszenia INSIEME, w Palacavicchi.

Główną imprezą zamkniętą będzie finał WOŚP: 11 stycznia 2015 roku, od godz. 12.00 do 22.00 - zapraszamy  do Palacavicchi, Via R. B. Bandinelli 130 – Roma, na blok rodzinny pełen zabaw dla najmłodszych i ich rodziców.

Na uczestników czekają niezliczone atrakcje: występy artystyczne dzieci i dorosłych, warsztaty manualne, konkursy muzyczne i plastyczne, aukcja i loteria fantowa, czyli dużo muzyki i dobrej zabawy.
 

Nawiązując do programów WOŚP „Ratujemy i Uczymy Ratować” i „Policz się z cukrzycą”  - zaproponujemy:
- pokaz podstawowych zasad pierwszej pomocy,  
- badanie poziomu cukru we krwi (pomiar wykonany przez pielęgniarkę za pomocą glukometru)
- wypełnienie testu określającego ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

O godzinie 20.00 tak, jak w całej Polsce odbędzie się tradycyjna akcja WOŚP - "Światełko do nieba". Podczas imprezy wolontariusze będą prowadzili zbiórkę do puszek.
 

Wkrótce zostanie podany szczegółowy program.

Restauracja Gabbiani zapewnia możliwość zjedzenia na miejscu obiadu i kolacji po przystępnych cenach przygotowanych specjalnie na ten dzień oraz zakup drobnych przekąsek i napoi w barze.

Organizatorzy 23. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Rzymie mają nadzieję, że tegoroczna odsłona akcji okaże się wyjątkowo szczęśliwa.
Zapraszamy sponsorów, osoby fizyczne i instytucje zainteresowane współpracą o kontakt:
E.mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tel: +39 329 242 8619

Facebook: WOSP RZYM

Sztab WOŚP w Rzymie

Wielkimi krokami zbliża się następny - 23 Finał WOŚP. Po ciężkiej pracy udało nam się zagrać w 2012 roku w Rzymie Ostia , w 2013 w Bolonii i w 2014 w Neapolu.

Za kilka miesięcy nowy Finał. Miałem nadzieję, że tym razem ktoś podejmie się organizacji włoskiego Finału w jakimś innym mieście w Italii, ale przez prawie cały rok nie otrzymałem od nikogo, od żadnej polonijnej organizacji żadnej wiadomości, w której wyraziłaby chęci wzięcia na siebie odpowiedzialności za zorganizowanie tej wielkiej charytatywnej inicjatywy.

Dlatego też myślę, że orkiestra zagra w 2015 po raz kolejny w Neapolu. Tam znaleźliśmy fantastyczną polonijną organizację, a przede wszystkim fantastycznych ludzi, którzy przyjęli Nas - Orkiestrę w sposób niezapomniany.

Proszę Was wszystkich o pomoc. Każdy z WAS może dołożyć swoje serce, aby pomóc w organizacji tego Finału i w ten sposób pomóc potrzebującym w Polsce dzieciom i seniorom.

Czekamy na wolontariuszy ze wszystkich zakątków Włoch. Piszcie na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., wystarczy podać imię i nazwisko, numer pesel lub włoski codice fiscale, datę urodzenia, adres i przesłać zdjęcie.

Dostaniecie oficjalne identyfikatory, puszkę i serduszka, do której będziecie mogli zbierać przed i w trakcie Wielkiego Finału.

Apel ten kieruję także do organizacji polonijnych, działających we Włoszech, które mogą w ten sposób - organizując spotkania polonijne np. opłatek - zbierać do puszek datki.

Czekamy także na sponsorów, bez których ta wspaniała impreza nie będzie mogła się odbyć. Myślę, że dla ewentualnych sponsorów nie powinno być istotne to, że finał odbędzie się w Neapolu, więc jak to mówiono w ubiegłym roku ,, nie ma sensu, aby reklamować się na plakatach WOŚP, który odbędzie się w Neapolu, bo my prowadzimy działalność gospodarczą (restauracje, sklep, usługi) np. w Rzymie czy Bolonii…”

Kwoty, o które Was prosimy nie są wielkie i choć zadaję sobie sprawę, że na pewno nie jest to inwestycja reklamowa która się zwróci, proszę Was abyście potraktowali ten sponsoring bardziej jako pomoc i wsparcie tej inicjatywy.

Gwiazdami tego rocznego Włoskiego Finału będą ELEKTRYCZNE GITARY. Mamy także wielką nadzieję, że wrócą do Nas nasi już weterani włoskich finałów: Dominika Zamara, Edyta Kamińska, Michał Masłoń, Tomasz Czapliński, Paweł Zawierka, Kordian Kacperski oraz Grzegorz Stabach „Bieda”.

Swoją wizytę zapowiedział też znany w Polsce i na świecie wśród Polaków karykaturzysta - Szczepan Sadurski.

Piszcie https://www.facebook.com/wospwlochy

Czekam i liczę na WAS .

Robert Jan Małecki

Jak co roku nadszedł czas na podsumowanie 3. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy we Włoszech, który w tym roku odbył się w Lago Patria, nieopodal Neapolu.

- Był to bardzo specyficzny Finał, bo jak wszyscy wiedzą miał w tym roku odbyć się w Rzymie, jednak 12 grudnia większość rzymskiego Sztabu WOŚP podała się do dymisji – mówi redakcji szef sztabu, Robert Małecki i dodaje - zostało bardzo mało czasu, po odjęciu przerwy świątecznej mieliśmy praktycznie kilka dni na zorganizowanie tak wielkiego przedsięwzięcia.

Do sukcesu, jakim była organizacja 3. Finału WOŚP we Włoszech w Lago Patria przyczyniło się stowarzyszenie Instytut dla Polonii z Anną Smolińską i Agnieszką Folcik na czele oraz członkom i sympatykom ww. organizacji: Joannie Walkowiak Hasiuk, Ewie Nytko, Katarzynie Kowal, Marzenie Walczyk, Mariuszowi Hasiuk i Dariuszowi Rębiś, Dorocie Cybulskiej, Barbarze Hendzel, Jadwidze Gąsior i Małgorzacie Kuźmińskiej.

- Dziękuję im wszystkim za ciężką pracę i dołożenie wszelkich starań, aby impreza wypadła jak najlepiej. Wszystko było dopięte na ostatni guzik, a przy tym nikt nie był głodny! Tak dosłownie! I za to Wam wszystkim składam WIELKIE DZIĘKI! – kontynuuje Małecki.

Zebraliśmy 6659,52 złotych

Po zakończeniu trwającej cały dzień imprezy, specjalnie powołana komisja w składzie Mariusz Hasiuk i Paweł Jaroszewski, w obecności szefa sztabu otworzyła puszki z zebranymi pieniędzmi.

12 stycznia udało się zebrać 1058,33 euro, 30 dolarów USA i 48,08 złotych. Do tego należy doliczyć dochód z aukcji w wysokości 509 euro.

Podliczając, podczas 3. Finału WOŚP we Włoszech udało się zebrać 1567,33 euro, 30 dolarów USA i  48,08 PLN.

- Biorąc pod uwagę dzisiejszy kurs walut Narodowego Banku Polskiego, zebraliśmy 6520,09 PLN + 91,35 PLN +48,08 PLN, czyli w sumie 6659,52 PLN – zauważa szef sztabu i dodaje – to wielki sukces, biorąc pod uwagę, że przygotowaliśmy włoski Finał w niespełna dwa tygodnie.

W rozmowie z redakcją, Robert Małecki przedstawia także dochód z loterii, który został wykorzystany na częściowe pokrycie kosztów organizacji 3. Finału: „zebraliśmy 605 euro, do tego należy doliczyć pieniądze przekazane przez sponsorów w wysokości 1050 euro, co sumując dało kwotę 1655 euro.

Należy pamiętać, że nie jest to kwota końcowa, ponieważ włoski sztab czeka na rozliczenie wolontariuszy z innych miast. 19 stycznia w Treviso, podczas spotkania Polaków w Treviso nadal będą zbierane pieniądze na WOŚP.

Na co zostały wydane te pieniądze?

- Opłata SIAE (kwota za pozwolenie na organizację imprezy muzycznej): 330,61 euro

- Sprzęt nagłaśniający: 150 euro

- Dodatkowy sprzęt nagłaśniający: 100 euro

- Materiały potrzebne do zorganizowania laboratorium dla dzieci: 17 euro

- Koszt wynajęcia hotelu dla zespołu Trubadurzy: 200 euro

- Animatorzy dla dzieci: 170 euro

- Kolacja dla organizatorów w przeddzień Finału: 100 euro

- Wyżywienie dla artystów w dzień Finału: 350 euro

- Koszty związane z zakupem fajerwerków i lampionów wystrzelonych podczas „światewłka do nieba”: 46 euro.

- Wynajem hotelu dla pozostałych artystów w Neapolu: 325 euro

- Wynajem busa, który woził członków zespołu Trubadurzy z Rzymu do Neapolu i z powrotem: 255 euro.

- Paliwo i opłata autostrady: 150 euro

- Bilet na powrót pociągiem na trasie Neapol-Rzym Pawła Zawierki: 20 euro.

Podsumowując, na koszty bieżące, związane z samą organizacją imprezy wyniosły 2213,61 euro, z czego 1665 euro to kwota otrzymana od sponsorów i z loterii. Brakujące 548,61 euro zostało przekazane przez firmę KONSULENT ITAL POL, której współwłaścicielem jest szef sztabu – Robert Małecki.

- Zdaję sobie sprawę, że teraz wiele osób chciałoby zadać pytanie: czy warto, po co i czy się opłaca – przyznaje szef sztabu. Odpowiem w prosty sposób. 12 stycznia widziałem setki Polaków, którzy fantastycznie się bawili, i którzy byli dumni z tego, że są Polakami. Podczas „światełka do nieba” wszyscy zgromadzeni zaczęli wspólnie śpiewać „Bo wszyscy Polacy to wielka rodzina”. Właśnie dla tego momentu było warto!

Szef włoskiego sztabu dziękuje

Dziękuję wszystkim artystom i tym, którzy mnie nie zostawili, a przede wszystkim tym, którzy do końca wierzyli w ideę organizacji 3. Włoskiego Finału WOŚP i łączenia Polonii pod tym małym, czerwonym, a jak magicznym serduszkiem.

Dziękuję serdecznie wolontariuszom, którzy od rana zaczęli kwestować w parach: Julia Hasiuk z Victorią Małecką, Lorenzo Cortese z Williamem Notaro, Arianna Romualidi z Krystianem Małeckim i Jadwiga Gąsior z Małgorzatą Kuźmińską.

Dziękuję serdecznie nauczycielkom z Sobotniej Szkoły Polskiej przy Instytucie dla Polonii w Neapolu (mgr Agacie Szklanny, mgr Idze Gujskiej i Edycie Kurzanowskiej) za przygotowanie Jasełek.

Dziękuję państwu Kokosińskim, którzy zafundowali dzieciom napoje i górę słodyczy. Dziękuję serdecznie Pawłowi Jarosińskiemu i Agnieszce Pogórskiej – Czaplińskiej, którzy też dołożyli swoją cegiełkę.

Słowa podziękowania należą się także sponsorom, bez których byłoby naprawdę niemożliwe zorganizowanie tegorocznego Finału, którzy nie wycofali się po rozpadzie rzymskiego sztabu: pani Marcie i Tomaszowi Stępień z Bed&Breakfast Via Virginia, którzy zafundowali nocleg w Rzymie dla artystów z Polski. Warto przypomnieć, że właściciele B&B zafundowali także jedną z głównych nagród loterii:  weekend nocleg + śniadanie w Rzymie dla dwojga; właścicielom sklepu U Michała, którzy przekazali na organizację 300 euro, mnóstwo cukierków dla dzieci i dwie butelki wódki na loterię; właścicielce sklepu Sapori dalla Polonia, która przekazała 250 euro; Europejskiej Wyższej Szkole Prawa i Administracji, która przekazała 300 euro; Barbarze Sandrze Pawlukiewicz i Sylwii Dąbrowskiej za ufundowanie studyjnej sesji zdjęciowej w Rzymie wraz z profesjonalnym makijażem; Arturowi i Grażynie z firmy Design & Print, którzy od pierwszego, włoskiego Finału WOŚP drukują plakaty, ulotki, banery i inne materiały reklamowe za darmo; właścicielkom atelier z bielizną damską Pati e Jò za przekazanie fantastycznej nagrody na loterię.

Podziękowania należą się także sponsorom z Neapolu: Centro Estetico Dora di Dorota Latkowska, która zaoferowała zabiegi różnego rodzaju zabiegi;  firmie Swazzcar, ktora ufundowała nagrody na loterię; pani mgr Elwirze Mierosławskiej - autoryzowanemu przewodnikowi w regionie Campania, za profesjonalne oprowadzenie gości z Polski po Neapolu;  firmie przewozowej ALMABUS II, która zaoferowała dwustronny przejazd do Polski;  AMATO CENTRO DI MEDICINA ESTETICA, która zaoferowała 5 zabiegów upiększających; firmie przewozowej KARLOWSKI  za przekazanie 200 euro na organizację zabaw dla dzieci oraz jednego biletu na przejazd do Polski.

- Dziękuję serdecznie oficerom z Połączonego Dowództwa Sił NATO w Neapolu oraz stowarzyszeniu Instytut dla Polonii – kontynuuje Małecki i dodaje – moje osobiste podziękowania należą się Olkowi Mioncerowi, który poprowadził imprezę przez cały czas jej trwania oraz Krzysztofa Sułka, który woził busem członków zespołu Trubadurzy przez ich cały pobyt we Włoszech. Krzysztof w tej chwili jest bezrobotny, może dzięki ludziom dobrej woli ta sytuacja się zmieni, ponieważ jest on fantastyczną osobą, której naprawdę warto pomóc.

Szef włoskiego sztabu WOŚP – Robert Małecki przesłał do redakcji „Naszego Świata” komunikat, w którym z przykrością zawiadamia, że w styczniu 2015 roku 4. Finał WOŚP we Włoszech nie odbędzie się. Treść komunikatu przedstawiamy poniżej.

Robert  Jan MałeckiWitam całą Polonię

Z ogromną przykrością informuję wszystkich, że najbliższy Finał WOŚP we Włoszech nie odbędzie się.

Decyzję taką zmuszony jestem podjąć z powodu braku sponsorów, jak również powodu braku wolontariuszy, osób i organizacji polonijnych chętnych do współpracy w organizacji Finału Wielkiej Orkiestry.

We Włoszech odbyły się do tej pory trzy finały: w Rzymie (Ostia), Bolonii i Neapolu. Od samego początku, oprócz organizacji wielkiej imprezy charytatywnej, która łączy Polaków na całym świecie, miałem nadzieję, że tak wielka inicjatywa potrafi złączyć naszą „rozbitą” Polonię, i że będzie to coroczna możliwość zrobienia czegoś razem, wspólnie.

Niestety nie jestem w stanie po raz kolejny podjąć wyzwania walki z wiatrakami i choć wiem, że mogę liczyć na pomoc dwuosobowej redakcji dwutygodnika dla Polaków we Włoszech „Nasz Świat” i stowarzyszenia Instytut dla Polonii w Neapolu oraz kilku pojedynczych osób w Treviso i w Rzymie, to nie wystarczy.

Biorąc przykład z Polaków żyjących w Wielkiej Brytanii, zauważyłem że Sztab WOŚP w Anglii spotyka się już od kilku miesięcy i jest w organizację najbliższego Finału zaangażowanych kilkadziesiąt osób i organizacji. My, Polacy we Włoszech chyba jeszcze do tego nie dorośliśmy, i chyba to się nigdy nie stanie.

Z poważaniem

Robert  Jan Małecki

Zebrane pieniądze w trakcie trzeciego, włoskiego Finału WOŚP, który odbył się 12 stycznia w Lago Patria, zostały przesłane do Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku zebraliśmy 1.716 euro.

Jeszcze raz chciałbym serdecznie podziękować stowarzyszeniu Instytut dla Polonii, a w szczególności Annie Smolińskiej i Agnieszce Folcik, które były w stanie zebrać 12 stycznia mnóstwo fantastycznych ludzi dobrej woli w celu organizacji tegorocznej imprezy. Dziękuję zespołom muzycznym i wszystkim artystom, którzy przyjechali, aby zagrać na naszym włoskim Finale. Dziękuję również sponsorom, bez których nie zorganizowalibyśmy tak wspaniałej imprezy.

Wielkie podziękowania ślę do grupy Polacy w Treviso, którzy od trzech lat zbierają co roku pieniądze na dzieciaki w Polsce. W tym roku zostało tam zebrane 112 euro. Pieniądze te zostały dołączone do sumy zebranej podczas Finału w Lago Patria.

Ktoś może powiedzieć, że 112 euro to mało, jednak moim zdaniem to bardzo dużo, ponieważ gdyby wszystkie polonijne organizacje działające we Włoszech zbierały co roku pieniądze na WOŚP podsczas swoich imprez, do Funadacji WOŚP wpływałoby o wiele więcej pieniędzy.

Dziękuję również członkom sztabu z Rzymu, który rozwiązał się przed świętami Bożego Narodzenia. Sztab ten podczas kilku imprez zebrał 600 euro na organizację Finału w Rzymie, a w związku z tym, że impreza odbyła się w Neapolu, sztab ten przekazał zebraną sumę pieniędzy bezpośrednio do Fundacji WOŚP w Polsce.

Zapraszam już dzisiaj do współpracy przy organizacji kolejnego Finału WOŚP we Włoszech i chodzi mi tu nie tylko o Wielki Finał, na który nie wszyscy będą mogli przyjechać, ponieważ czy odbędzie się on w Rzymie, Mediolanie, Treviso czy Neapolu, komuś zawsze będzie daleko...

Zapraszam do organizacji małych inicjatyw. Wystarczy jeden wolontariusz z puszką i identyfikatorem w każdym polonijnym stowarzyszenie. W ten właśnie sposób będziemy mogli współnie pomóc wielu potrzebującym dzieciom.

Robert Małecki

Szef Sztabu WOŚP we Włoszech

Organizacja tegorocznego Finału WOŚP we Włoszech była bardzo trudna, ale jak co roku impreza udała się i przyciągnęła wielu Polaków, mieszkających w Italii. Tym razem graliśmy w Neapolu.

Organizacja tegorocznego Finału WOŚP we Włoszech była bardzo trudna, ale jak co roku impreza udała się i przyciągnęła wielu Polaków, mieszkających w Italii. Tym razem graliśmy w Neapolu.

3. włoski Finał WOŚP we Włoszech odbył się w restauracji Sayonara w Lago Patria, nieopodal Neapolu. Impreza rozpoczęła się o godzinie 10.00. Organizatorzy dopilnowali wszystkiego. Oprócz Sali, na której występowali polscy artyści (Michał Masłoń, Paweł Zawierka, Aleksander Nowak i oczekiwani z niecierpliwością TRUBADURZY), dla Polonii włoskiej wystąpły także włoskie zespoły.

W sali dla najmłodszych Polaków zorganizowano animacje, gry i zabawy, które trwały przez cały dzień Wielkiego Finału. Dzieci z Sobotniej Szkoły Kultury i Języka w Neapolu zapoczątkowały akcję Dzieci Dzieciom. Polegała ona na malowaniu kartek z logo tegorocznej edycji WOŚP we Włoszech, które następnie zostały podpisane przez wszystkich obecnych artystów. Kartki sprzedawane były w cenie 1 euro, a pieniądze z ich sprzedaży wrzucone do puszek.

O godzinie 20.00, podobnie jak w Polsce wystrzelono światełko do nieba. Po raz pierwszy w tym roku, z okazji trzeciego Fianłu WOŚP we Włoszech zostały wypuszczone w niebo trzy lanterny.

Impreza okazała się strzałem w dziesiątkę, a przy organizacji kolejnych Finałów we Włoszech pamiętajmy, że czerwone serduszko ma łączyć, a nie dzielić!

Redakcja

{gallery}galleries/wosp_2014{/gallery}