Czas wolny - Nasz Swiat
17
Pt, wrzesień

1 stycznia do wolnej domeny przechodzą dzieła autorów, w przypadku których wygasły prawa autorskie. W tym roku będzie to m.in. twórczość Brunona Schulza, Bronisława Malinowskiego, Roberta Musila i Lucy Maud Montgomery – podaje serwis Culture.pl.

Portret Brunona Schulza z tablicy pamiątkowej umieszczonej na domu rodzinnym artysty w Drohobyczu / foto: WikipediaPrzejście twórczości danego autora do domeny publicznej oznacza, że od tej chwili twórczość tę przestaje chronić prawo autorskie - staje się ona "własnością publiczną" i jest dostępna dla każdego, do wykorzystania w dowolnym celu. Oznacza to m.in., że utwory tych autorów można udostępniać w internecie (jak czyni to np. platforma Wolne Lektury), swobodnie wydawać (bez licencji i tantiem) i wykorzystywać we własnych produkcjach.

Zgodnie ze współczesnym polskim prawem autorskim oryginalne prace literackie, dzieła sztuki, utwory muzyczne, itp. są chronione prawem od momentu ich stworzenia aż do 70 lat od śmierci autora/współtwórców. Po tym czasie wygasa prawo autorskie, a utwór wchodzi do domeny publicznej.
Od stycznia zeszłego roku w publicznej domenie znajduje się m.in. obfita twórczość translatorska i autorska Tadeusza Boya-Żeleńskiego (zobacz Biblioteczkę Boya w serwisie Wolne Lektury), wiersze Władysława Sebyły i Kazimierza Przerwy-Tetmajera, kompozycje Ignacego Jana Paderewskiego, a także twórczość Virginii Woolf, Jamesa Joyce'a, Mariny Cwietajewej. Więcej - Dzień Domeny Publicznej 2012...

www.culture.pl

W ostatni piątek w Rzymie odbyła się premiera najnowszego filmu Woody Allena „To Rome with Love”. Film wejdzie na ekrany włoskich kin już 20 kwietnia, a dopiero w czerwcu obraz będą mogli zobaczyć miłośnicy kina Allena w Ameryce.

„To Rome with Love” jest amerykańsko-włosko-hiszpańską komedią romantyczną. Początkowo film miał się nazywać "The Bop Decameron", następnie projekt znany był pod tytułem "Nero Fiddled", ale zdaniem producentów użyte wyrażenie było czytelne tylko dla Amerykanów. Stąd decyzja o zmianie tytułu na "To Rome With Love", z którym nikt już nie ma problemu. Na nowy obraz Woody'ego Allena składają się cztery niezależne części. W dwóch z nich bohaterami są Amerykanie, a w dwóch pozostałych - Włosi. W filmie "To Rome With Love" wystąpili: Antonio Albanese, Woody Allen, Fabio Armiliato, Alec Baldwin, Roberto Benigni, Penélope Cruz, Judy Davis oraz Jesse Eisenberg.

 

Nasz Świat i Woblink polecają: Beata Pawlikowska, Blondynka w Brazylii

Nowa seria książek przygodowych znanej podróżniczki i pisarki, Beaty Pawlikowskiej. Najbardziej niezwykłe zakątki świata, zaskakujące obserwacje, zabawne rysunki i kolorowe fotografie.

Na Wyspie Wielkanocnej polinezyjski mistrz zrobił mi nowy tatuaż. Na Zanzibarze odkryłam tajemnicę szczęścia. W Himalajach spotkało mnie przeznaczenie, a w Tybecie zrozumiałam sens życia po życiu. W Peru piłam herbatę z koki, w Brazylii ścigałam pająki, a na Sri Lance buddyjski mnich odprawił nade mną rytuał z wachlarzem. W Tanzanii leciałam spadającym balonem, a w Indiach tropiłam białego szczura. W Kambodży dowiedziałam się, że mam na imię Mały Wiatr, w Meksyku jadłam pieczone świerszcze, a w Amazonii tropiłam jaguara…

BLONDYNKA W BRAZYLII – księżycowa pustynia w pobliżu Fortalezy i amazońska dżungla, pająki, brazylijska kawa, bigos z fasoli, sok z guarany, najpiękniejsza plaża świata w Jericoacoara, Wydma Zachodzącego Słońca i sekrety pewnego Anglika

Książka dostępna na Woblinku! Kliknij tutaj, aby zobaczyć  e-booka.

 

 

 

 

 

Top 10 Woblinka

Najbardziej poczytne e-booki  Woblinka minionego tygodnia.


Czytaj także: Konkurs Naszego Świata i Woblinka. Atrakcyjne e-booki do wygrania

1.    Tajne służby kapitalizmu, Vadim Makarenko
http://woblink.com/e-book/2634

2.    Baron i łotr, Kamil Gruca
http://woblink.com/e-book/3795

3.    Człowiek z gazu. 12 sekretów Aleksandra Gudzowatego, Mirosław Cielemęcki
http://woblink.com/e-book/3801

4.    Samsara. Na drogach, których nie ma, Tomek Michniewicz
http://woblink.com/e-book/2528

5.    Kluczowe decyzje,  George W. Bush
http://woblink.com/e-book/3787

6.    Snajper. Opowieść komandosa SEAL Team Six, Howard E. Wasdin, Stephen Templin
http://woblink.com/e-book/3610

7.    Oszukać Hitlera. Największy podstęp w dziejach wywiadu, Ben Macintyre
http://woblink.com/e-book/3704

8.    Liczby Charona, Marek Krajewski
http://woblink.com/e-book/2758

9.    Nielegalni, Vincent V. Severski
http://woblink.com/e-book/3602

10.    Kajko i Kokosz. Skarby Mirmiła, Janusz Christa
http://woblink.com/e-book/3746

 

 

 

 

Top 10 Woblinka

Najbardziej poczytne e-booki  minionego tygodnia.

Czytaj także: Konkurs Naszego Świata i Woblinka. Atrakcyjne e-booki do wygrania

 

Kliknij na tytuł, aby zobaczyć książkę w wersji elektronicznej.

1.    Baron i łotr, Kamil Gruca

2.    Samsara. Na drogach, których nie ma, Tomek Michniewicz

3.    Człowiek z gazu. 12 sekretów Aleksandra Gudzowatego, Mirosław Cielemęcki

4.   Oszukać Hitlera. Największy podstęp w dziejach wywiadu, Ben Macintyre

5.    Snajper. Opowieść komandosa SEAL Team Six, Howard E. Wasdin, Stephen Templin

6.    Czysta jak łza, Charlaine Harris

7.    Kluczowe decyzje, George W. Bush

8.    Wszystkie boże dzieci tańczą, Haruki Murakami

9.    Autobiografia pod ciśnieniem, Sheck Exley

10.    Liczby Charona, Marek Krajewski

 

 

 

Nasz Świat i Woblink polecają: Królowie przeklęci t I. Król z żelaza, Maurice Druon

Papieżu Klemensie!... Rycerzu Wilhelmie!... Królu Filipie!... Przeklinam was! Przeklinam was! Niech wasze rody będą przeklęte aż do trzynastego pokolenia!..."

18 marca 1314 roku Jakub de Molay, wielki mistrz templariuszy, konając na stosie, rzucił klątwę na swoich prześladowców. Czy ziści się jego złowieszcza przepowiednia? Czy przekleństwo uderzy w niezłomnego Filipa Pięknego, zwanego królem z żelaza? Jaką cenę zapłaci Francja za zburzenie potęgi Zakonu Rycerzy Świątyni?