“Włosi. Życie to teatr” - pierwsza w Polsce i jedna z niewielu na świecie książka o Włochach - Nasz Swiat
28
Wt, czerwiec

Kultura

“Włosi. Życie to teatr” - pierwsza w Polsce i jedna z niewielu na świecie książka o Włochach.

 

“Włosi. Życie to teatr”to pierwsza w Polsce i jedna z niewielu na świecie książka o mieszkańcach Włoch autorstwa Macieja Brzozowskiego.

Brzozowski trafnie i z humorem opisuje ich wady i zalety, tłumaczy zawiłą historię Półwyspu Apenińskiego, wyjaśnia, jak powstały Włochy i zastanawia się czy można używać słowa „Włosi” w odniesieniu do obywateli tego młodego, bo liczącego niespełna dwieście lat narodu, tak bardzo różniących się między sobą, że nie sposób ich w jakikolwiek sposób zaszufladkować. I kończy książkę rozdziałem arcyciekawym: „Moje Włochy” to jego subiektywny przewodnik po najpiękniejszych miejscach Włoch, daniach, filmach, muzyce, ale i ludziach, bohaterach tej książki.

Ta kolejna książka z serii Spectrum Poleca, napisana została w przekornej polemice z powszechnym wyobrażeniem o tym, co sprawia, że coś jest lub nie jest typowo włoskie. Autor poznaje Włochy i Włochów od wielu lat, przygląda się (w książce znajdziemy także mnóstwo ciekawych fotografii) ludziom na starych zatłoczonych uliczkach miast, w trattoriach i kawiarniach. To właśnie tu, w życiu prywatnym i publicznym, ujawniają bowiem cechy wspólne, łatwo rozpoznawalne w sposobie bycia, niepowtarzalnym stylu, stosunku do jedzenia i kuchni, które odróżniają ich od wszystkich innych. 

Dwie recenzje książki:

Piotr Adamczyk

Czyta się z uśmiechem, a po lekturze pozostaje wrażenie, że ta książkowa podróż do Italii minęła za szybko, lecz tak wiele pozostało z niej wspomnień i wiedzy. Aż chce się kupić bilet i doświadczyć tego wszystkiego na własnej skórze. Maciej Brzozowski w sposób lekki i odpowiednio al dente udowadnia, że jest niezwykle wnikliwym obserwatorem i człowiekiem o niebywałym poczuciu humoru. Po przeczytaniu tej książki każdy, nawet największy laik, będzie w stanie prowadzić żywą rozmowę o współczesnej polityce Włoch, o włoskiej kuchni, architekturze, literaturze, kinematografii, historii, a przede wszystkim o mentalności Włochów.

Tessa Capponi Borawska

Nie jest łatwo Włochowi odnaleźć się w oczach cudzoziemca. Maciej Brzozowski analizuje z wdziękiem, poczuciem humoru i kompetentnie pogmatwaną rzeczywistość tego złożonego i genialnego kraju jakim są Włochy. Jedyną rzeczą, z którą zupełnie się nie zgadzam, jest pogląd autora, z resztą demonstracyjnie subiektywny, na temat Florencji i Chianti, ale poza tym chciałabym móc pewnego dnia napisać podobną książkę o Polsce.