Czas wolny - Nasz Swiat
28
So, maj

Dzisiejszy wpis powstał w ramach projektu Klubu Polek na obczyźnie i dzięki niemu dowiecie się jakie słynne osobistości pochodzą z Doliny Aosty. Powinnam opisać słynne osoby z Włoch, ale ponieważ blog jest o alpejskim regionie, to wydawało mi się logiczne skupić się wyłącznie na sławnych waldotańczykach. Myślałam, że znalezienie dziecięciu osób pochodzących z tak małego regionu (cały region Doliny Aosty liczy 125 tys. mieszkańców) a, które dodatkowo urodziły się nie dalej jak w XX wieku okaże się sporym wyzwaniem, ale dałam radę i tylko w dwóch przypadkach przekroczyłam ramy czasowe, ale naprawdę było warto!

Oto wybrana przeze mnie dziesiątka, która nie ogranicza się bynajmniej do medalistów sportów zimowych. Na liście znajduje się alpinista, biegaczka narciarska, polityk, fotograf natury, przedsiębiorca, malarz – artysta, historyk, teolog, wynalazca, a nawet przemytnik :-).

Czytaj dalej

Agnieszka Stokowiecka

 

 

 

Najsłynniejsze dziewczęta w bikini to Sycylijki z III/IVw. n. e. uwiecznione na cennych mozaikach w Villa Romana del Casale odkryte w 1950r. na Sycylii w Piazza Armerina (prov. Enna).

fot. wikipedia

Jak widać Sycylijki już w starożytnych czasach ubierały równie modne jak dziś bikini: biustonosz (fascia pectoralis) i odważnie wycięte majteczki (subligar).
 

Historia papieża Jana Pawła II i Doliny Aosty rozpoczęła się w 1986 roku podczas pierwszej oficjalnej wizyty w regionie. Papież, miłośnik gór, wyjechał zafascynowany tym małym regionem, położonym u stóp najwyższych szczytów Europy i po trzech latach powrócił, aby spędzić w małej miejscowości Les Combes w Introd, która leży około 20 km od Aosty, letnie wakacje.

Jan Paweł II w Dolinie Aosty. Na zdjęciu przed wakacyjną rezydencją w Les Combes.

Les Combes skryte wśród lasów i położone tuż obok Parku Narodowego Gran Paradiso, zapewniało papieżowi nie tylko tak potrzebny spokój do modlitwy i wypoczynku, ale również piękne szlaki górskie oraz zapierające dech w piersiach widoki na alpejskie szczyty, w tym na Dente del Gigante i Grand Jorasses masywu Mont Blanc, szczyty Ruitor, Emilius, Becca di Nona oraz Mont Falère. Pomiędzy 1989, a 2004 rokiem Jan Paweł II przyjechał do Doliny Aosty na letni wypoczynek aż 10 razy i to właśnie tutaj spędził swoje ostatnie wakacje.

Czytaj dalej

Agnieszka Stokowiecka

 

Kto z nas nie czytał z wypiekami na twarzy o podbojach niezwyciężonych Rzymian...

 

Dzisiaj potomków prawdziwych Rzymian, mówiących z dumą o sobie Romani de Roma, już coraz mniej.... Gigi Proietti, Christian De Sica, Carlo Verdone, Enrico Brignano..., którzy nawet w podkoszulce potrafią być eleganccy i rozśmieszyć każdego nie będąc przy tym wulgarnym. Jednym słowem prawdziwy Rzymianin to "gatunek na wyginięciu".

 
 


Jak czytamy na stronach web rodowitych mieszkańców Rzymu, dzisiejszy prawdziwy Rzymianin charakteryzuje się min. poniższymi cechami (oczywiście z przymrużeniem oka):

Mała Przełęcz Świętego Bernarda leży na wysokości 2188 m. n.p.m i łączy Dolinę La Thuile w Dolinie Aosty z Doliną Isère we francuskim departamencie Sabaudii.

Widok na dolinę z Małej Przełęczy Świętego Bernarda

Strategiczne znaczenie przełęczy sięga ery neolitu, a ślady zachowały się do dziś w postaci kamiennego kręgu kromlech o średnicy 72 m. Niestety kamienny krąg został częściowo zniszczony podczas budowy drogi narodowej SS26, która łączy Włochy i Francję.

Jak ważna była Mała Przełęcz Świętego Bernarda wiedzieli Rzymianie, którzy właśnie ze względu na możliwość połączenia Imperium Rzymskiego z północą Europy podbili w 25 r p.n.e. Dolinę Aosty i wybudowali nowy trakt z Mediolanu do Vienne we Francji zwany Rzymską Drogą Gallów.

Czytaj dalej

Agnieszka Stokowiecka

 

 

Świstaki w Parku zwierzęcym w IntrodParc Animalier – Park zwierzęcy w Introd jest miejscem, w którym można oglądać zwierzęta zamieszkujące na co dzień Alpy w ich naturalnym środowisku. Park, znajdujący się na wysokości 900 m n.p.m.,  wybudowano w 2005 roku tuż obok Parku Narodowego Gran Paradiso, jednego z najstarszych we Włoszech.

Mieszkam już dosyć długo w Dolinie Aosty, ale pierwszy raz wybrałam się do Parku zwierzęcego dopiero w ostatni weekend i przyznaję, że był to bardzo fajny rodzinny dzień spędzony na łonie natury. Po raz pierwszy miałam również okazję z naprawdę bliska zobaczyć stałych mieszkańców alpejskich gór, które w normalnych warunkach nie są tak łatwe do wypatrzenia, a już na pewno nie do sfotografowania.

Czytaj dalej

Agnieszka Stokowiecka

Angeli per Viaggiatori, czyli Anioły dla Podróżników to przyjaciele-wolontariusze na miejscu, którzy oprowadzą cię w podróży po mieście, które wybierzesz.
 
Taki przewodnik okaże się szczególnie przydatny w miejscach gdzie turysta może nie do końca czuć się bezpiecznie lub chce zwiedzić miejsca oczami mieszkańców a nie tylko śledzić trasy turystyczne.