Jak płacić konto we włoskiej restauracji - Nasz Swiat
30
Pt, lipiec

Włoski na wesoło

Co kraj to obyczaj, chociaż we Włoszech możnaby raczej powiedzieć "co miasto to obyczaj". Przekonamy się o tym płacąc rachunek w restauracji, gdzie często powraca się do przysłowiowych lokalnych zwyczajów, szczególnie w gronie przyjaciół:

PAGARE ALLA ROMANA

- w Rzymie od wieków wśród przyjaciół płaci się po równo. Niezależnie od tego co kto zamówił, na koniec posiłku dzieli się rachunek na równe części. Ten zwyczaj ponoć kiedyś bardzo upraszczał i przyspieszał uiszczenie należności od licznych  pielgrzymujących grup przybywających do miasta.

PAGARE ALLA GENOVESE 

- Genueńczycy słynęli z przysłowiowego skąpstwa, dlatego też nawet wśród bliskich i przyjaciół ponoć każdy płacił za siebie to co sam skonsumował. 
 
PAGARE ALLA MILANESE
 
- w Mediolanie wszyscy są równie skrupulatni i dokładni, tak więc każdy płaci za to co zamówił, podobnie jak w Genui. 

PAGARE ALLA NAPOLETANA 

- w Neapolu, jak wiadomo, biedni musieli okazać się dużym sprytem, żeby napełnić zgłodniałe żołądki, i tak, po skonsumowaniu posiłku wyczekiwali aż kelner  odwrócił się do innych gości, po czym ukratkiem czmychali przez okno w łazience. Stąd wzięło się być może żartobliwe powiedzenie, że w Neapolu ucieka się od stołu nie płacąc w ogóle.
 
Agnieszka Gorzkowska