Mieszkasz na parterze - zapłać podatek - Nasz Swiat
30
Pt, lipiec

Z przymrużeniem oka

Urzędnicy wiedzą, jak uprzykrzyć życie Polakom mieszkającym na parterze. Podatek plus odsetki za luksus.

Domy są różne. Wysokie i niskie, z windą i bez. Mieszkania też są różne - na parterze, na piętrze, na poddaszu. I tak się jakoś dziwnie składa, że osoby mieszkające na parterze nie jeżdżą windą. Lecz równocześnie ona musi jeździć.Do niedawna mieszkańcy spółdzielni mieszkaniowej "Metalowiec" we Wrocławiu mieszkający na parterze i pierwszym piętrze, nie musieli płacić za utrzymanie windy. Od teraz to się zmieni. Urzędnicy stwierdzili, że skoro nie płacą - znaczy odnoszą korzyść majątkową (bo inni płacą). A korzyść majątkowa musi być opodatkowana - do pięciu lat wstecz, do tego jeszcze karne odsetki. Oczywiście wszystko oficjalnie, na formularzu PIT, który wypełni spółdzielnia.

Dla każdej osoby która taki PIT otrzyma, oznacza to skorygowanie czterech rocznych rozliczeń PIT z fiskusem (za lata poprzednie) czyli: liczenie, wypełnianie szeregu papierzysk i wizyty w Urzędzie Skarbowym oraz wspomniana już zapłata podatku (ok. 120 złotych) plus odsetki (dodatkowe kilkadziesiąt złotych).

Reasumując: osoby mieszkające na parterze i 1-y pietrze, nie korzystające i nie płacące za windę w swoim domu, zapłacą prawdopodobnie więcej pieniędzy niż ci, którzy za nią płacą spółdzielni. Ale mogą być dumne - wspierają Polskę.

Na zdjęciu: takie nowoczesne windy na pewno nie są montowane w przeciętnych polskich domach. Tymczasem niepłacenie za skromne windy, w Polsce jest... luksusem / foto: Wikipedia